Yılmaz Karakoyunlu

Yazar 6,6/10 · 54 Oy · 13 kitap · 222 okunma ·  9 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

9 okur beğendi.
54 puanlama · 95 alıntı
0 haber · 1.529 gösterim
222 okur kitaplarını okudu.
79 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
4 okur kitaplarını şu anda okuyor.
5 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Yılmaz Karakoyunlu'nun Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Yılmaz Karakoyunlu'nun Biyografisi

Yılmaz Karakoyunlu, 1936 yılında İstanbul'da doğdu. Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi ni bitirdi (1955) Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu (1959) Georgia Üniversitesin'den MBA derecesi aldı. Michigan Üniversitesi'nden "Effective Management" Sertifikası sahibidir. Doktorasını İstanbul Üniversitesi'nde tamamlamıştır.

Kısa bir süre müfettişlik yaptıktan sonra Devlet Planlama Teşkilatına girdi. Finansman Şubesi müdürlüğünü üstlendi. İstifa ederek özel sektöre geçti. Yönetim kurulu üyeliği, başkanlığı, genel müdürlük ve genel koordinatörlük görevleri üstlendi. Batışıyla Türkiye'nin bir dönem ekonomisini ve siyasetini temelden sarsan Banker Kastelli şirketlerinin Genel Koordinatörlüğünü yapmıştır.

1995 yılı seçimlerinde Anavatan Partisi'nden İstanbul milletvekili seçildi. 1999 yılı seçimlerinde yeniden parlamentoya girip Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Ecevit Kabinesinde Devlet Bakanı ve Hükümet sözcüsü olarak TRT, Anadolu Ajansı, Basın Yayın Genel Müdürlüğü, Özelliştirme İdaresi Başkanlığında sorumlu olarak görev aldı. Evli 2 çocukludur.

Mesleki ve edebi eserleri ile dikkat çekmiştir. Salkım Hanımın Taneleri romanı ile 1989 Yunus Nadi Roman ödülü birinciliğini kazanmıştır. Üç Aliler Divanı, Güz Sancısı, Çiçekli Mumlar Sokağı, Yorgun Mayıs Kısrakları, Ezan Vakti Bethoveen, Mevsimler Eskidi Biraz isimli romanları Doğan Kitap tarafından yayınlanmıştır. Güz Sancısı romanı 1991 yılında Türk Yazarlar Birliği Roman Ödülü Birinciliğini kazandı. Şiirlerini O Hayal Aynasından ve Rubailer isimli kitapta toplamıştır. 1999 yılında Edebiyat Alanında Mevlana Büyük Ödülüne Layık Görüldü. 2000 Yılında Nokta Dergisi Edebiyat alanında "DORUKTAKİLER" ödülüne layık görüldü. 2005 Yılında yayınlanan "Yorgun Mayıs Kısrakları" isimli romanıyle Türk siyasi tarihinin siyaet ve sanat kadrolarının aşkalrını ve mücadelelerini değerlendirdi. 2010 yılında yayınladığı Serçe Kuşun Sonbaharı isimli romanındaŞeyh Bedrettin'in hayatını ve sosyal tesirlerini romanlaştırdı. 2011 yılında Dogan-Egmont tarafından başlatılan çocuk romanları serisinde yayınlanan "Serin Kızın Gökkuşağı" isimli kitabını yayınladı.

Oyunları arasında Önce İnsan, Zirveden Sonra, Altın Huylu Doruklar, Romenos Diogenes, Ok ve Yay, Mavi Saplı Hayaller, Kuzguncuklu Fazilet sahnelendi.
Güz Sancısı romanı ve Zirveden Sonra oyunu ile Türk Yazarlar Birliğinin birincilik ödülünü aldı. Zirveden Sonra / Sokullu isimli oyunu 1991 yılında Türk Yazarlar Birliği "En İyi Oyun" ödülünü kazandı. Aynı Yıl Kültür Bakanlığı Tiyatro Ödülünü kazandı.

Salkım Hanımın Taneleri Romanı filme çekildi. 1998 Antalya Film Festivalinde 6 dalda birincilik ödülü aldı ve yılın en iyi sinema filmi seçildi. Filmin başrollerini oynayan Zuhal Olcay, Hülya Avşar, Kamran Usluer izleyicilerden çok büyük takdir topladılar.

1991 yılında yazılan Güz Sancısı Romanı, aynı isimle 2008 yılında filme çekildi. Baş rolü oynayan Beren Saat yılın en dikkat çeken sanatçısı oldu. Film 2009 yılı başında Yunanistan'ın Atina kentinde gala gecesi yapılarak seyircilere sunuldu. Bu gece münasebetiyle Güz Sancısı Yunancaya çevrilerek yeniden yayınlandı.

Yılmaz Karakoyunlu sevilen TV dizilerinde senaryo danışmanlığı görevini üstlenmiştir. Hatırla Sevgili, Elveda Rumeli, Karayılan, Her Şeye Rağmen dizileri Yılmaz Karakoyunlu'nun senaryo danışmanlığı ile gerçekleştirilmiştir. Çekime hazır senaryoları Kösem Sultan, Kızıl Kısrak, Karantinalı Despina, Beyaz Mahşer, Hakan (Abdülhamit)yayıma hazırlanmaktadır.

200 e yakın Türk Müziği şarkısı ve saz eserleri TRT Repertuvarındadır.

Yılmaz Karakoyunlu'nun Kitapları Kitap Ekle

3. Mor Kaftanlı Selanik (Bir Mübadele Romanı)
7,2/ 10  (6 Oy) ·  15 Okunma
8. Serçe Kuşun Sonbaharı (Şeyh Bedreddin: Din Adamı, İsyancı ve Aşık)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  4 Okunma
Zagor, bir alıntı ekledi.
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanlar bilmedikleri zaman kötüdürler. Her tehlike bu cehaletten gelir.

Üç Aliler Divanı, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 122 - Simavi Yayınları 1.Baskı 1991)Üç Aliler Divanı, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 122 - Simavi Yayınları 1.Baskı 1991)
Haree, bir alıntı ekledi.
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Olmak çok zor olsa bile...
Adil olunuz; o zaman kaybetmezsiniz...

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 178 - Öteki Yayınevi)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 178 - Öteki Yayınevi)
Haree, bir alıntı ekledi.
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

" Unutma ! Kurtlar, kuzunun bol olduğu yeri değil, sahipsiz kaldığı yeri severler... "

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 184 - Öteki Yayınevi)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 184 - Öteki Yayınevi)
Zagor, bir alıntı ekledi.
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gecenin yarısı her yerde aynıdır... Pisliği, acıyı, kötüyü gizler.

Üç Aliler Divanı, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 71 - Simavi Yayınları 1.Baskı 1991)Üç Aliler Divanı, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 71 - Simavi Yayınları 1.Baskı 1991)
Haree, bir alıntı ekledi.
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"İnsanın evi barkı olmalı. Hatta, işinden gücünden önce, evi barkı olmalı. Adamın kendine güvenmesi yetmez; güveneceği kimsesi de olmalı."

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 96 - Öteki Yayınevi)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 96 - Öteki Yayınevi)
Haree, bir alıntı ekledi.
 13 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Baba, bütün haklarını helal et!"
"Sen de Ali. Unutma, işinde usta olmak istiyorsan kâhinlere değil; kendine güveneceksin."

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 191 - Öteki Yayınevi)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 191 - Öteki Yayınevi)
Tuncay YILDIRIM, bir alıntı ekledi.
 14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

kurtlar
"Kurtlar kuzunun bol olduğu yeri değil,sahipsiz kaldığı yeri severler."

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz KarakoyunluSalkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu
Zagor, bir alıntı ekledi.
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Doktor Nazım
"Aldatmak, insanlar için zevk verici bir duygudur; delice bir taraf vardır bu zevkte. En tehlikelisi insanın kendini aldatmasıdır. Bu delilik değil; aptallıktır. Yüzlerce deliyi tedavi ettim; ama tek bir aptala tahammül edemedim."

Üç Aliler Divanı, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 138 - Simavi Yayınları 1.Baskı 1991)Üç Aliler Divanı, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 138 - Simavi Yayınları 1.Baskı 1991)
Haree, bir alıntı ekledi.
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Sahilde saba rüzgârı ağlarken uyan sen..."

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 121 - Öteki Yayınevi)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 121 - Öteki Yayınevi)
Bütün Alıntıları Göster

Yılmaz Karakoyunlu ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.