Yılmaz Karakoyunlu

Yazar 6,6/10 · 58 Oy · 13 kitap · 232 okunma ·  9 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

9 okur beğendi.
58 puanlama · 92 alıntı
0 haber · 1.571 gösterim
232 okur kitaplarını okudu.
84 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
4 okur kitaplarını şu anda okuyor.
6 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Yılmaz Karakoyunlu'nun Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Yılmaz Karakoyunlu'nun Biyografisi

Yılmaz Karakoyunlu, 1936 yılında İstanbul'da doğdu. Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi ni bitirdi (1955) Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu (1959) Georgia Üniversitesin'den MBA derecesi aldı. Michigan Üniversitesi'nden "Effective Management" Sertifikası sahibidir. Doktorasını İstanbul Üniversitesi'nde tamamlamıştır.

Kısa bir süre müfettişlik yaptıktan sonra Devlet Planlama Teşkilatına girdi. Finansman Şubesi müdürlüğünü üstlendi. İstifa ederek özel sektöre geçti. Yönetim kurulu üyeliği, başkanlığı, genel müdürlük ve genel koordinatörlük görevleri üstlendi. Batışıyla Türkiye'nin bir dönem ekonomisini ve siyasetini temelden sarsan Banker Kastelli şirketlerinin Genel Koordinatörlüğünü yapmıştır.

1995 yılı seçimlerinde Anavatan Partisi'nden İstanbul milletvekili seçildi. 1999 yılı seçimlerinde yeniden parlamentoya girip Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Ecevit Kabinesinde Devlet Bakanı ve Hükümet sözcüsü olarak TRT, Anadolu Ajansı, Basın Yayın Genel Müdürlüğü, Özelliştirme İdaresi Başkanlığında sorumlu olarak görev aldı. Evli 2 çocukludur.

Mesleki ve edebi eserleri ile dikkat çekmiştir. Salkım Hanımın Taneleri romanı ile 1989 Yunus Nadi Roman ödülü birinciliğini kazanmıştır. Üç Aliler Divanı, Güz Sancısı, Çiçekli Mumlar Sokağı, Yorgun Mayıs Kısrakları, Ezan Vakti Bethoveen, Mevsimler Eskidi Biraz isimli romanları Doğan Kitap tarafından yayınlanmıştır. Güz Sancısı romanı 1991 yılında Türk Yazarlar Birliği Roman Ödülü Birinciliğini kazandı. Şiirlerini O Hayal Aynasından ve Rubailer isimli kitapta toplamıştır. 1999 yılında Edebiyat Alanında Mevlana Büyük Ödülüne Layık Görüldü. 2000 Yılında Nokta Dergisi Edebiyat alanında "DORUKTAKİLER" ödülüne layık görüldü. 2005 Yılında yayınlanan "Yorgun Mayıs Kısrakları" isimli romanıyle Türk siyasi tarihinin siyaet ve sanat kadrolarının aşkalrını ve mücadelelerini değerlendirdi. 2010 yılında yayınladığı Serçe Kuşun Sonbaharı isimli romanındaŞeyh Bedrettin'in hayatını ve sosyal tesirlerini romanlaştırdı. 2011 yılında Dogan-Egmont tarafından başlatılan çocuk romanları serisinde yayınlanan "Serin Kızın Gökkuşağı" isimli kitabını yayınladı.

Oyunları arasında Önce İnsan, Zirveden Sonra, Altın Huylu Doruklar, Romenos Diogenes, Ok ve Yay, Mavi Saplı Hayaller, Kuzguncuklu Fazilet sahnelendi.
Güz Sancısı romanı ve Zirveden Sonra oyunu ile Türk Yazarlar Birliğinin birincilik ödülünü aldı. Zirveden Sonra / Sokullu isimli oyunu 1991 yılında Türk Yazarlar Birliği "En İyi Oyun" ödülünü kazandı. Aynı Yıl Kültür Bakanlığı Tiyatro Ödülünü kazandı.

Salkım Hanımın Taneleri Romanı filme çekildi. 1998 Antalya Film Festivalinde 6 dalda birincilik ödülü aldı ve yılın en iyi sinema filmi seçildi. Filmin başrollerini oynayan Zuhal Olcay, Hülya Avşar, Kamran Usluer izleyicilerden çok büyük takdir topladılar.

1991 yılında yazılan Güz Sancısı Romanı, aynı isimle 2008 yılında filme çekildi. Baş rolü oynayan Beren Saat yılın en dikkat çeken sanatçısı oldu. Film 2009 yılı başında Yunanistan'ın Atina kentinde gala gecesi yapılarak seyircilere sunuldu. Bu gece münasebetiyle Güz Sancısı Yunancaya çevrilerek yeniden yayınlandı.

Yılmaz Karakoyunlu sevilen TV dizilerinde senaryo danışmanlığı görevini üstlenmiştir. Hatırla Sevgili, Elveda Rumeli, Karayılan, Her Şeye Rağmen dizileri Yılmaz Karakoyunlu'nun senaryo danışmanlığı ile gerçekleştirilmiştir. Çekime hazır senaryoları Kösem Sultan, Kızıl Kısrak, Karantinalı Despina, Beyaz Mahşer, Hakan (Abdülhamit)yayıma hazırlanmaktadır.

200 e yakın Türk Müziği şarkısı ve saz eserleri TRT Repertuvarındadır.

Yılmaz Karakoyunlu'nun Kitapları Kitap Ekle

3. Mor Kaftanlı Selanik (Bir Mübadele Romanı)
7,2/ 10  (6 Oy) ·  15 Okunma
8. Serçe Kuşun Sonbaharı (Şeyh Bedreddin: Din Adamı, İsyancı ve Aşık)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  4 Okunma
Haree, bir alıntı ekledi.
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Olmak çok zor olsa bile...
Adil olunuz; o zaman kaybetmezsiniz...

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 178 - Öteki Yayınevi)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 178 - Öteki Yayınevi)
Haree, bir alıntı ekledi.
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

" Unutma ! Kurtlar, kuzunun bol olduğu yeri değil, sahipsiz kaldığı yeri severler... "

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 184 - Öteki Yayınevi)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 184 - Öteki Yayınevi)
Haree, bir alıntı ekledi.
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"İnsanın evi barkı olmalı. Hatta, işinden gücünden önce, evi barkı olmalı. Adamın kendine güvenmesi yetmez; güveneceği kimsesi de olmalı."

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 96 - Öteki Yayınevi)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 96 - Öteki Yayınevi)
Haree, bir alıntı ekledi.
 13 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Baba, bütün haklarını helal et!"
"Sen de Ali. Unutma, işinde usta olmak istiyorsan kâhinlere değil; kendine güveneceksin."

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 191 - Öteki Yayınevi)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 191 - Öteki Yayınevi)
Tuncay YILDIRIM, bir alıntı ekledi.
 14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

kurtlar
"Kurtlar kuzunun bol olduğu yeri değil,sahipsiz kaldığı yeri severler."

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz KarakoyunluSalkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu
Haree, bir alıntı ekledi.
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Sahilde saba rüzgârı ağlarken uyan sen..."

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 121 - Öteki Yayınevi)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 121 - Öteki Yayınevi)
Safiye Bilgi, bir alıntı ekledi.
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Her zaman meydan okuyanı değil,sırasında susmasını bileni seviyordum."

Mevsimler Eskidi Biraz, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 56)Mevsimler Eskidi Biraz, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 56)
Haree, bir alıntı ekledi.
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Biz, lav saçan bir yanardağın yanındaki iki küçük kıvılcım kadar hiçiz..."

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 68 - Öteki Yayınevi)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 68 - Öteki Yayınevi)
Haree, bir alıntı ekledi.
 12 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Küçük kasabada kalmak yerine büyük şehirde kaybolmak daha akıllıca diye düşünmüştü.

Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 7 - Öteki Yayınevi)Salkım Hanımın Taneleri, Yılmaz Karakoyunlu (Sayfa 7 - Öteki Yayınevi)
Bütün Alıntıları Göster

Yılmaz Karakoyunlu kitap incelemeleri

Haree, Salkım Hanımın Taneleri'ni inceledi.
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Salkım Hanımın Taneleri, 2.Dünya Savaşı yıllarındaki Türkiye'deki durumu, Varlık Vergisi karne düzenini ve bazı siyasi durumları anlatıyor... Sabit Bey ve Salkım Hanım, çocukları Halit Bey, Nefise, Gani Bey, Lui, Nora, kasabadan şehre gelip karısından ayrılan Durmuş, Durmuş'un karısı Nimet, evlenecek kızı Nahide, İclal Hanım, Recai Bey, Bekir, Destegül, Üzeyir, kafileler, milletvekilleri, belediye başkanları... Daha ismini sayamadığım insanlar... Hepsinin birbiriyle kesişen hayatları ve o hayatın getirdikleriyle imtihanları... Okumanızı öneririm... Lüks yaşanan hayatlar hiç göründüğü gibi değilmiş, şöhret aslında iyi bir şey değildir...

Gonca Çolak, Salkım Hanımın Taneleri'ni inceledi.
23 Mar 04:01 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

#KitapYorumu
#SalkımHanımınTaneleri

Anadolu'dan İstanbul'a göç eden Durmuş,ailesiyle birlikte asker arkadaşı Bekir'in yanına geçici olarak yerleşir.Zamanla Bekir'in çevresiyle ilgili bilgiye sahip olan Durmuş,Bekir'in patronunun servetine ve karısına göz koyar.Tabi o zamanlar da bir de Varlık Vergisi çıkar ve vergi nedeniyle zor günler yaşayanların sıkıntılarını,vergiyi ödeyemeyenlerin Aşkale'ye sürgüne gönderilmelerini anlatıyor.Ama ben beğenmedim kitabı.İsmiyle bence çok alakasız.Çok ağır ilerliyor kitap.Ahlaki unsurlar ve siyaset ön planda.Gerisi de sizin okumanıza kalmış.

Seher Şahin, Salkım Hanımın Taneleri'ni inceledi.
 18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Türkiye Cumhuriyeti Saroçoğolu Döneminde,Varlık Vergisi kanunun vatandaş üzerindeki olumlu olumsuz etkilerini görüyoruz.Haklı haksız kazanımlar ve kayıplar var.
İlk kez okuduğum Yılmaz Karakoyunlu kitabında her paragrafta farklı karakterleri,olayları yazmış olmasından ötürü takip etmek başlarda zor gelmiş olsa da bir anda kendini kitaba kaptırıyorsun.

alp erturan, Yorgun Mayıs Kısrakları'ı inceledi.
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

nazım, yahya kemal ve adnan menderes birbirleriyle alakasız gibi gorunen hayata karşı takındıkları tavırlarla belki de zıt bahçelerde gezinen 3 adam ve bu üç adamın hayatta bir kez olsun birleştikleri tek nokta. Elem...cumhuriyet tarihinin en çalkantılı dönemine bir yolculuk vaad ediyor bu kitap bize. 3 adamın kesişen yolları, umutları,umutsuzluklari adeta bir oya gibi işlenmiş. ilk 150 sayfada ağır psikolojik tahliller okuru romanın içine girmek noktasında zorlasa da karakoyunlu'nun kalemi sonrasında bizi alıp adeta o günlerin canlı bir şahidi yapıyor. okuyun okutturun bu kıyıda köşede kalmış romanı.

Insanin kaderini, ciz diye kendisine verseler, inan ki, yasadiginin disinda birsey cizemez. Bizim kaderimiz zaten bizim elimizde buyumus. Onu emzirdigin evlât gibi bağrına basacaksin.

Ben Oteki yayinevine ait sert kapakli kitabi okudum. Kitap kapagiyla cok ilgi cekicidir ancak icerigiyle bekledigim performansi vermedi. Filmini izlemistim uzun yillar once kitap ile film ise bence tamamen birbirinden ilgisiz..

Aybike Alkan, Salkım Hanımın Taneleri'ni inceledi.
 22 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Fazilet, bir feyiz gibi içimizde varsa, düşman için bile duyulacak hüznümüz olur." Sürgünler, azınlıklar, dağılan aileler, ruh halleri...İkinci Dünya Savaşı'nın Türkiye'sinde yaşanan acıları anlatan, derinden etkileneceğiniz bir roman...
Okunur, sevilir.

ahmet bütün, Mor Kaftanlı Selanik'i inceledi.
29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

kitabı ailemin bir tarafının göçmen olması dolayısıyla almıştım. almakla da çok iyi yapmışım. çünkü okurken mübadele dolayısı ile yaşanan acılara ortak olup onlarla birlikte evinizden, yurdunuzdan, vatanınızdan sadece birer bohça alıp bilinmeze doğru yolculuğa çıkıyorsunuz. onlarla beraber vatanından toprağından koparılmanın acısını hissedebiliyorsunuz. konu hakkında duygusal olduğum için kitap benim için bir solukta okuyup çok beğendiğim kitaplar arasına girdi. şimdiden herkese iyi okumalar.

Salihsevindik, Salkım Hanımın Taneleri'ni inceledi.
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · 35 günde · 7/10 puan

Salkım Hanımın Taneleri kesit kesit bir dönemin Türkiye'sine ait bir kitap.Bu kitabın bir filminin yapıldığını söyleyeyim öncelikle... Bunun ışında kitabın gidişatı konular anlatılmak istenenler zaten film tadında etkileyici yanları var elbette ama bazı kısımların daha farklı bitmesini beklemiştim genel anlamda iyi bir kitap. İyi okumlar.

Yazarın ağdalı dili nedeniyle kitabı çok zor okudum. Yarım bırakmamak için kendimi çok zorladım. Okuduğum diğer mübadele romanlarıyla karşılaştırdığımda en kötüsü diyebilirim. Ne yazık ki tavsiye edemiyorum :(

Safiye Bilgi, Mevsimler Eskidi Biraz'ı inceledi.
 22 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Fuardaki sahaftan aldığım eski basımlı bir kitap.Almak aklımda yoktu aslında ama almış oldum.Kitaba gelince kısa kısa on bir öyküden oluşan bir kitap.İçindeki bazı öyküler gerçekten okumaya değer.

Bütün İncelemeleri Göster