1000Kitap Logosu
Yves Simon
Yves Simon
Yves Simon

Yves Simon

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.6
8 Kişi
29
Okunma
1
Beğeni
639
Gösterim
Unvan
Fransız Şarkıcı ve Yazar
Doğum
Choiseul, Haute-Marne, Fransa, 3 Mayıs 1944
Yaşamı
1944’te doğdu ve çocukluğu Nancy’de geçti. On beş yaşında müzikle tanıştı ve arkasından bir rock grubu kurdu. Daha sonra bir sinema okuluna girdi. İstediği gibi bir filmi ancak kırklı yaşlarında çekebileceğine kanaat getirince, “Şimdi yazmalıyım,” dedi. İlk kitabını 1971’de yayımladı ve aynı yıllarda ilk plağını yaptıktan sonra, sürekli bir kitap bir plak dengesini korumaya çalıştı. Şu âna kadar on bir albümü ve on üç kitabı olan ve yazar olarak adını asıl 1983’te Océans adlı kitabının Foucault tarafından övülmesiyle duyuran Yves Simon, uzun zamandır ağırlıklı olarak edebiyatla uğraşıyor. 1991 Eylül ayında yayımladığı Duygu Sapması (La Dérive des sentiments), ertesi yılın haziran ayına dek, 500 bini aşan satışıyla tam 40 hafta en iyi satan kitaplar arasında yer aldı ve yazarına 1991 Médicis Ödülü’nü kazandırdı.
Oldpr
Renkli Günler'i inceledi.
127 syf.
·
224 günde
Kitabın başlarındaki hava devam ettirebilir nitelikteydi ama kitabın ortalarındaki karmaşalar ve çok uzaklarda verilen örnekler kafamı karıştırdı kitabın yarısını neden yazıldığını anlamadığım pekçok örnek ve çiçek isimlerini falan okuyarak geçirdim. Yine de hoş bir havası vardı. Daha önce okuduğum bir tarzda olmadığı için farklı bir deneyimdi.
Renkli Günler
8.4/10
· 14 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
metalbocek
Ruhban'ı inceledi.
Sponsorlu
328 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
9.9/10
Ruhban evrenin, Dünya’nın ve insan vücudunun içinde geçen, aşkın gerçek gücünü hissedeceğiniz bir macera romanı. İnsanın ve evrenin işleyişinde tekrar eden mekanizmaları açığa çıkararak, bir gezegenin insan olma deneyimini ve akabinde gelişen olayları konu alıyor. Daha ayrıntılı bilgi için tıklayın: ruhbankitap.com
Ruhban
10.0/10
· 10 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
422
Şevval Sarpbalkan
Duygu Sapması'nı inceledi.
258 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kitabı anlatmaktan çok, kitabı nasıl okumaya başladığımı anlatmak için yazıyorum.... Kitap doğum günümde iş yerimde (okul memuruyum) her gün yeğenini getirip onun çıkmasını beklerken tanışmış olduğum bir abladan geldi bana. Doğum günümde elinde d&r paketiyle girdi içeri ve “Ben çıkınca açmanı istiyorum” dedi. Başta anlam veremedim ve paketi açıp iki kitabı odamdaki dolaba koydum. O kitaptan biri bu kitaptı işte. Elimde olan kitabımı okuyup, “Duygu Sapması” kitabını okumak için elime aldığımda ise içindeki kısa ama içten olan o not ve türkan şoray ayracını(yeşilçam çoook severim.) buldum içinde. Bu güzellikler ile başladım kitabımı okumaya... Kitabı anlatacak olursam bunu nasıl yapacağımı inanın hiç bilmiyorum. Hani bazı kitaplar vardır okurken hiç sıkılmazsınız , anlatımı zorlu olsa da bu kitaptan öğreneceğim birşeyler var dersiniz. Bir şekilde içine çeker sizi ancak biri gelipte “Kitabın konusu ne?” diye sorsa açıklayamazsınız. İşte öyle bir kitaptı “Duygu Sapması” yani okumakta gerçekten zorlayan bir kitaptı. Kitapta marianne ve simon’un hikayesinden bahseder. İçlerindeki duygusal çatışmaların onları getirdiği durumdan söz eder aslında. Bu çatışmalardan dolayı nasıl da birbirlerinden uzaklaşmak zorunda kaldığını anlatır. Umarım anlatabilmişimdir. Okuyun... Fazla söze gerek yok.
Duygu Sapması
8.5/10
· 10 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Melek Ceylan
Renkli Günler'i inceledi.
127 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Yves Simon 1945'te doğdu ve çocukluğu Nancy'de geçti. On beş yaşında müzikle tanıştı ve arkasından bir rock grubu kurdu. Daha sonra bir sinema okuluna girdi. İstediği gibi bir filmi ancak kırklı yaşlarında çekebileceğine kanaat getirince, "şimdi yazmalıyım" dedi. İlk kitabını 1971'de çıkardı ve aynı yıllarda ilk plağını yaptıktan sonra, sürekli bir kitap bir plak dengesini korumaya çalıştı. şu ana kadar on bir albümü ve on üç kitabı olan ve yazar olarak adını asıl 1983'te Océans adlı kitabının Foucault tarafından övülmesiyle duyuran Yves Simon, uzun zamandır ağırlıklı olarak edebiyatla uğraşıyor.  Ben de ilk bu "Renkli Günler" kitabını #okudumbitti Cümleler arasında noktalama işaretlerinin olmaması kimini yorabilir, ancak üslubunu beğendim. Bu arada görselime eşlik ettiği için Sherlock'a sevgilerimi gönderiyorum. i.hizliresim.com/6DYVvN.jpg
Renkli Günler
8.4/10
· 14 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9