Zekeriya Efiloğlu

Zekeriya Efiloğlu

Yazar
8.0/10
77 Kişi
·
204
Okunma
·
27
Beğeni
·
4.039
Gösterim
Adı:
Zekeriya Efiloğlu
Unvan:
Yazar, Şair
Doğum:
Akkuş, Ordu, Türkiye, 28 Mart 1972
28.03.1972 tarihinde Ordu ilinin Akkuş ilçesinde doğdu. Gaziantep’ten evli ve 21 yıldan beri Gaziantep’te ikamet etmektedir. İlkokulu Ünye Anafartalar İlkokulu’nda; ortaokul ve liseyi yatılı olarak Samsun Lâdik Akpınar Öğretmen Lisesi’nde bitirdi. Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi’nden 1993 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesindeki Hilalli İlköğretim Okulu’nda öğretmenlik hayatına başladı. Daha sonra görevine Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde Yunus Emre İlkokulu ve 100.Yıl İlkokulu’nda devam etti. Gaziantep’te Şehit Karayılan İlköğretim Okulu’nda öğretmenlik, Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu ve Gaziantep Öğretmenevi ve ASO’nda Müdürlük yaptı. Ahmet Yesevi Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında Yüksek Lisans yapan Efiloğlu halen Gaziantep Şahinbey ilçesi Gülşen Batar Anadolu Lisesi’nde müdür olarak görev yapmaktadır. Yerel Gaziantep Metropol Gazetesinde bir süre köşe yazarlığı ve bazı kamu sitelerinde köşe yazarlığı da yapan Efiloğlu, Gaziantep27 Gazetesinde köşe yazarlığı yapmakta ve Bahar TV’de kendi hazırlayıp sunduğu Dönemeç Programı’nı sunmaktadır. Türkiye Yazarlar Birliği Gaziantep Kurucu Başkanlığı Eğitim Bir Sen Gaziantep Şube Başkanlığı görevinde 8 yıl bulunan Efiloğlu, Gaziantep Öğretmenevi ve ASO Müdürü iken düzenlemiş olduğu üç tane yarışmayı da kitap haline getirmiştir. Bunlar; Yapraktaki Damlalar, Bir Şiirdir Öğretmen ve Sana Emanet adlı kitaplardır. http://www.sendeyaz.net sitesinin Antoloji 1, 2 ve 3 kitaplarını çıkarmıştır. Evli ve üç çocuk babasıdır.
Gerçek dostlar, feneri önünüze tutup yolunuzu aydınlatırlar ; gözünüze tutup dünyanızı karartmazlardı.
Tembellik.
Onu, biraz enterasan olarak, ölümün ikiz kardeşi, hayatın en büyük düşmanı, insanlık ayıbı olarak görebilirsiniz.
440 syf.
·Beğendi·10/10
#kitapyorumu
#MandalinaÇekirdeği
Zekeriya Efiloğlu

"İyi bir kitabın, iyi seçilmiş ve iyi bakılmış bir meyve ağacına benzediğini söylemek, hakikaten daha azını söylemek demektir, onun meyveleri yalnız bir mevsimlik değildir."

Bir ömür boyu etkisini unutamayacağım bir eser

İşte bu kitap etkileyici, büyüleyici anlatımıyla şükürler olsun bu hayatta neler yaşanıyor etkileri bıraktı bende. Her okuduğum satırda Rabbimin gücüyle zorlukların aşılacağına inancım arttı.

Küçücük bir kız olan Aybike neler yaşadı neler??

Babasız büyüdü, dayılarından şiddet gördü, düğün gününe yakın evlilikten vazgeçti ama elalem ne der baskısıyla evlendirildi. Örfler, adetler, gelenek ve görenekler adı altında kadına şiddet nasıl da görmezden gelindi. Okudukça yüreğim dağlandı nefesim kesildi.

Güçlü olmak zorundaydı mücadele etmek zorundaydı. Tam dibe vurdum dediği anlarda ayaklarını daha sert bastı çıktı üste. Namussuzluk yapmadı kadın olmanın, anne olmanın hakkını vererek yılmadan pes etmeden alnı ak başı dik olarak hayatına devam etti.

Mandalina Çekirdeği kitabının yaşanmış bir hayat olduğu hüznüyle kitabımı bitirdiğim de şükürler olsun Rabbim kimselere acılar yaşatmasın.

Veda hutbesi “Kadınlar size Allah’ın emanetidir.” (Hz. Muhammed)

Yazarımız Zekeriya Efiloğlu’na sonsuz teşekkür ederim. Allah sizlerden razı olsun.
Kaleminiz daim başarılarınız devamlı olsun.
Tavsiyemdir mutlaka okuyunuz.
408 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı İstanbul'a gittiğimde kitap fuarında stantta ki bayanın ısrarı ile almıştım. Şimdi diyorum ki iyi ki almışım..
Kitabın konusuna gelince;
Kader karakterinin ağzından 5 yaşında yaşadığı bir olayla başlıyor ve kitabın sonuna kadar yaşam öyküsünü okuyoruz. Ailesiyle başka bir şehre taşınmasını, okuma mücadelesini, henüz 17 yaşındayken tecavüze uğramasını, bunun ardından gelen olayları yaşam mücadelesini, evliliklerini, evliliklerinde yaşadığı problemleri okuyoruz.
Kader'in kendi ayakları üzerinde durmaya çalışması, mücadelesi, oğluyla olan iletişimi oldukça etkileyiciydi. Sanırım kitaplardaki aile ve dostluk ilişkileri beni aşktan daha fazla etkiliyor.
Kitap gerçekten de çok güzeldi. kesinlikle tavsiye ediyorum. İyi okumalar...
110 syf.
Yazarın daha önce herhangibi bir kitabını okumadım , Şiir kitaplara olan merakımdan dolayı rastlantı sonucu elime geçti okudum. Şiirler konu itibariyle yanlızlık, özlem, pişmalık , var oluş üzerine yazılmış. Şiirler çoğu bütün olarak yazılmış ama bütünlüğü uzatmak için biraz basite kaçılmış gibi duruyor. Birçok şiirinde sadace beğendiğiniz iki, üç cümle ile kalabiliyor.
Basite indirgeneceğine sadace kısa cümleler ile anlatılabilir diye düşünüyorum. Şiirler uzun ama kitap ismi gibi sizin alacağınız bir iki dipnotdan ibaret kalıyor :) .
Edebiyatımızın güzide isimlerini okumamışsanız , tavsiye etmiyorum :)
392 syf.
·8/10
Kalbime Yazdım Seni(Kitap Yorumu)
.
Selamlaaar! Uzun bir aradan sonra karşınızda bulunmaktayım. Evet arayı çok uzattığımın farkındayım, yaklaşık üç ay olmuş. Burayı çok özlemişim;bundan sonra arayi fazla açmamaya özen gosterecegim.
.
Yoruma geçmeden önce; Kalbime Yazdım Seni kitabının yeri bende çok ayrı çünkü kendisi ilk imzalı kitabım. Ayrıca belirtmek isterim ki bu kitabı alırken çok endişeliydim, TÜYAP fuarında @hayatyayinlari standina gittiğimde karşılaştık @zekeriyaefiloglu ile standda uzun bir kuyruk vardı,haliyle bende merak etmiştim ne bu uzun kuyruk diye. Sonra bende kuyruğa girmiş buldum kendimi, sıra bana geldiğinde kendisi önermişti bu kitabı okumamı ve kendisiyle güzel bir sohbet etmiştik, o zaman edemediğim teşekkürü şimdi etmek istiyorum; Tesekkurler @zekeriyaefiloglu
..
Yorumuma gelecek olursak; kitabın akıcı bir ilerleyişi olduğunu belirtmeliyim, okurken fazla sıkmiyor(bazı yerlerde okurken sıkılmıştım). Ama belirtmek isterim ki kitap bittigi zaman şaşıracak, boylesi bir aşka,bu kadar büyük fedakarlığa inanmakta güçlük çekeceksiniz. Birde bu kitabı okuyanlar kesinlikle ağlayacağımı söylemişlerdi bende çok merak ederek başlamıştım okumaya,kabul ediyorum acıklı bir kitap ama ağlayamadım ben okurken. (Sorun bendeydi galiba) Sanırım kitabı okurken yaşadığım tek hayal kırıklığı burası. Onun dışında kitap Ordu'da başlayıp; Anakara,İstanbul,Gaziantep ve Almanya'ya kadar götürüyor sizi. Farklı kültürlerden,farklı yaşam tarzlariyla yetişmiş iki insanın beklenmedik bir anda kesişen hikayesi bu kitap aslında. Garip hissetmiştim bu kitabı okurken, umarım sizde keyifle okursunuz. ..
Kitaptan bahsedecek olursam Rüstem Ordulu bir ailenin çocuğudur, 11 yaşında annesi ve babası ayrılır. Bu sebeple Rüstem yurtta okumaya başlar. Daha sonra İstanbul'da Edebiyat Fakültesi kazanır. Aynı zamanda Gaziantep'te Hüseyin ağanın Sevgi ile Sevil adında iki kızları vardır. Sevil küçük yaşta birine aşık olur ve onunla kaçar. Ailenin tek umudu Sevgi'dir. Sevgi teröristler tarafından kaçırılır ve Hüseyin ağa terör örgütüne yüklü miktarda para ödeyerek kızını kurtarır.Başarılı bir öğrenci olan Sevgi üniversite okumak ister.Babası terör örgütü kızını tekrar bulmasın diye tanınmaması için cerrahi bir operasyon uygulatir kızına.Ayrıca adınıda değiştirmiştir yeni adi Raşide'dir.Sevgi üniversiteye başlamıştır.Rüstem ise bu üniversitede öğretmenlik yapmaktadır ve Sevgi'nin öğretmendir. Kısa zamanda ikisi arasında bir aşk başlar ve Rüstem, Raşide olarak bildiği Sevgiye şiirler yazar. Ama Sevgi ne yaparsa yapsın teröristlerden kaçamaz,sevdikleri ile tehdit edilir mecburen örgüte geri döner. Bu arada hamile olduğunu öğrenen Sevgi,zor sartlarda doğum yapar. Sevginin kızına ne oldu derseniz, Rüstem ile Raside tekrar kavustumu diye merak ederseniz veya Sevil sadece sevdiği adamla kaçan yan karakter olarak mi kaldı diye merak ediyorsanız e kitabı alın bir okuyun derim...Keyifli okumalar. Bol kitaplı günler dilerimAyrıca yine belirtmeden geçemeyeceğim ki @zekeriyaefiloglu na çok teşekkür ederim. Biraz da olsa güneydoğu da neler yaşandığını,oradaki insanların neler çektiğini kaleme alıp bize empati duygusunu aşıladığı için. ...
.
##Altını Çizdiklerimden
....
.
*Sen dizelerinde asılı duran,fitili ateşlenmiş kelimelersin.
408 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kitabın yazarı yani Zekeriya Efiloğlu okulumuza gelmişti. Konferans amaçlı. Sıkıcı olacağını düşünmüştük arkadaşlarımla yazarı ilk gördüğümüzde. Ama tam aksine öyle güzel öyle etkileyici konuştu ki..
Kendi yaşamını anlattı. Yeri geldi ağlattı yeri geldi güldürdü. Konferans salonundan çıktıktan sonraki tek düşüncem 'okuduğum kitaplar çok boşmuş' oldu. Ben bir kitabı beğenmesem bile hiçbir zaman boş olduğunu düşünmem, o kitap bir yerde mutlaka bana birşeyler katmıştır. Bu yazarın kitabını kesin okumam lazım diye düşündüm. Böyle etkileyici konuşan bir adamın kitaplarıninda güzel olacağını düşünmüştük ve 45 yıllık hayatına 15 kitap sığdırmış. O gün de devam eden bir kitap fuarımız vardı. Gittim kitap fuarına annem ve babamda vardı yanımda. Adam konuşuyor biz hayran hayran ona bakıyoruz falan :D
Benimle konuştu ve dediki "sana 'Aşkın Peşinde' kitabını öneriyorum. Çok beğenecegine eminim." dedi. Ben zaten o kitabı alacaktım. Sonra annem başka hangi kitabınızı önerirsiniz gibisinden konuşunca 4 kitabını daha aldık:D

Kitapla ilgili söyleyebileceğim tek şey çok ağlamam olabilir. Her satırında ağladım diyebilirim. Çok küçük yaşta olmasına rağmen üstünde tonlarca yüklenmiş bir kızın hayatını anlatıyor.


Bir kitap okudum yaşadığım herşeye şükrettim.
392 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
#kitapyorum
Orduda başlayıp Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Almanya'ya kadar uzanan bir hikaye okudum.
Rüstem ordulu bir ailenin çocuğudur. 11 yaşına geldiğinde anne ve babası ayrılır Rüstem yurtlarda okumuştur. İstanbul edebiyat fakültesini kazanır Rüstem.
Hüseyin ağanın sevil ile sevgi adında kızları vardır Gaziantep'te yaşamaktadırlar. Hüseyin ağanın kızının sevgi teröristler tarafından kaçırılır. Babası para karşılığı kızını kurtarır. Kız da okuyun İstanbul edebiyat bölümünü kazanır babası cerrahi operasyon uygulatır kızına tanınmaması için ve okumaya başlar. Rüstem Sevgi'nin öğretmenidir. Bu esnada aralarında bir aşk başlar Rüstem sevgiyi çok sevmekte ona şiirler yazmaktadır. Ama ne yaparsa yapsın sevgi teröristlerden kaçamaz. Sevgiye ya bize dönersin yada sevdiklerine zarar veririz derler ve sevgi geri dönmek zorunda kalır. Bu arada hamile olduğunu öğrenen sevgi çocuğunu zor şartlarda da olsa doğum yapar.
Sevginin bebeğini kimler büyütmüştür?
Emniyetteki bombalı saldırıda ölen Sevgi'nin sırrı neydi?
Sevil ne oldu seneler sonra sevgi ile ilgili neler öğrendi?
Rüstem kızı Elif Merve ile nerede buluştu kızı onu kabul etti mi?
Bu kitabı okurken güneydoğuda yaşananları daha iyi anladım insanların neden terör örgütüne katıldığını gerillalarla nasıl mücadele ettiğini imkansızlıkların insanlara neler yaptırdığını anladım. Bir de Elif Merve'yi büyüten aileyi çok sevdim hiç ayırmadılar evlatlarından belki allahta onun için ödüllendirdi onları o evlatlarla.
Bizi bilgilendirdiğin ve empati kurmamızı sağladığın bu kitabı yazdığın için çok teşekkür ederim Zekeriya Efiloğlu hocam yüreğinize sağlık. Her kitabınızda olduğu gibi yine muhteşemdiniz.
#zekeriyaefiloğlu
#kabimeyazdımseni
440 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
#kitapyorum
#zekeriyefiloğlu
#mandalinaçekirdeği
İstanbulda şiddetli geçimsizlik dolayısı ile ayrıldığı annesi ve bir erkek kardeşi ile dedesinin evine sığınmak zorunda kalan Aybüke.
Dedeleri dayıları ve teyzeleri ile birlikte yaşayan ayüke daha küçüktü ilk okul 5. sınıfa kadar okuyabildi. Bu arada babasını da görmek istiyordu hafta sonları gidiyordu babası evlenmişti Melek adında bir üvey annesi vardı ama hiç üvey annelik yapmamış kızı gibi sevmişti onu.
Evde nüfusun kalabalık olmasından dolayı Aybüke okulu bırakıp çalışmak istedi artık genç bir kızdı. Aileye katkı sağlamak dedesine yük olmak istemiyordu.
Çalışmaya başlayınca evde olan sorunlar bitmedi Aybüke bu sorunlardan kaçış olarak evlenmeyi istedi.
Aybükenin evlenmek istemesinin asıl nedeni neydi?
İş yerinde birilerinin vasıtası ile biriyle tanıştı konuşmaya başladı ama adamın uygunsuz hareketleri dolayısıyla ayrıldı. Bu arada da annesinin teyzesi hollandadan bir akrabalarının ona talip çıktığını söyledi.
Komşuları Ayselin erkek kardeşi Metin ilk aşkıydı ama onunla da olmadı.
Hollandalı Murat'a da kanı ısındı dış görününe önem verip ona aşık oldu. Bir tarafı olmaz dediği halde dedesinin de isteği üzerine evlendi.
Murat ile evlenmeyi neden istemedi?
Murat ile evlendi evden kaçış olarak bunu seçti fakat sorunlar bitmedi bir haftalıkken şiddetle karşılaştı. Ama yine de sabretti devam etti hollandaya gitti. Orada da çok acılar çekti.
Onca acının içinde hayata tutunması içindi sanki allah ona Bengisuyu verdi Muratın armağanıydı ona.
Kızının varlığı Murat'ı değiştirdi mi?
Hollanda vatandaşı olmuştu artık Aybüke orada kaldı. Hayata tutundu kızı için yaşadı.
Ama tüm yaşadıklarına değdi Bengusu okudu ve onu son günlerinde mutlu etmeyi başardı.
Aybüke ve Metinin yolları sonunda birleşecek mi nerede?
Kitabın devamı ve soruların cevabı yazarımız Zekeriya Efiloğlu'nun harika kitabı mandalina çekirdeğinde. Kitabın bazı yerinde üzüldüm bu kadar da olamaz dedim. Ama bazen de kızdım bir kadın o kadar yaşanmışlıklarından ders alıp hayatına yol vermez mi dedim bu kadar mı zayıfız biz kadınlar. Hayatımız bir sınav allahım sınavı kolay geçenlerden eylesin diyorum...
392 syf.
·Puan vermedi
Raşide ve Rüstem..Biri romantik,ama gerçekçi bir şair,diğeri ömrü çilelerle örülmüş bir kadın. Hiç beklenmedik bir anda kesişen hayatlar. Aşkın,terörün,yitik hayatların ve umutsuz sevdaların hikayesi.
200 syf.
·Beğendi·10/10
Harika bir yolculuk daha bitti
Harika bir kitap insana nelere değer verip nelerden kaçınacağını, kadına değer vermeyi anlamayı, gerçek sevgiyi çok güzel anlatmış sayın hocam okuduktan sonra düşünceler değişiyor. Hayata bakış açısınız değişiyor. Herkes mutlaka okusun başkalarına okutsun. Aşk seviyorum demek değil gözlerine bakarak sevgiyi hissettirmektir. Yalan söyleyen ve menfaatini düşünen insanlardan dost olmaz. Uzak durun. Allah için sevenlerle samimi olun. Diğer kitapları da heyecanla okuyacağıma eminim.
408 syf.
·2 günde·7/10
#Kitapyorum
#ZekeriyaEfiloğlu
#AşkınPeşinde
#sayfa436

Bitti...
Yazarın okuduğum ikinci kitabıydı. Anlatımı gayet sade ve akıcı, olaylar örgüsü ise oldukça güzel olmuş... Film tadında her sayfasında merak uyandıran bir kitap
Konusuna gelince; roman başkarakter olan Kader'in ağzından 5 yaşında yaşadığı yangın olayı ile başlıyor ve Kader'in yaşam öyküsü ile devam ediyor...
Ailesi, tüm olumsuzluklara rağmen verdiği okuma mücadelesi, 17 yaşında iken bir akrabası tarafından başına gelen ve hayatını karartan tecavüz olayı, bunun ardından gelen olaylarla yaşam mücadelesi vererek kendi ayakları üzerinde durmaya çalışması, evlilikleri, herşeye rağmen inancı sayesinde hayata tutunma çabası, aile ve dostluk iliskileri...
Kadersiz Kader'in hayatını okurken bir annenin evladı için yaptığı fedakârlıklara da şahit olacaksınız...
Gerçek bir yaşam hikayesinden uyarlanan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim...
Sayın yazarımız Zekeriya Efiloğlu'nun emeğine, yüreğine, kalemine sağlık...

Kitap Alıntı...
Aşkta sadakat en büyük mükafattı. Aşk, ihaneti değil ibadeti severdi. Çünkü aşk, önünde başeğdiğinin yolunda taş, gözünde yaş olmaktı. Çünkü aşk, kavuşunca kaybedilen muhabbet değil, sonsuza dek duyulan uhuvvetti. Çünkü aşk, kâinata meydan okur gibi değil, iki cihana onu dokur gibi baglanmaktı...

Yazarın biyografisi

Adı:
Zekeriya Efiloğlu
Unvan:
Yazar, Şair
Doğum:
Akkuş, Ordu, Türkiye, 28 Mart 1972
28.03.1972 tarihinde Ordu ilinin Akkuş ilçesinde doğdu. Gaziantep’ten evli ve 21 yıldan beri Gaziantep’te ikamet etmektedir. İlkokulu Ünye Anafartalar İlkokulu’nda; ortaokul ve liseyi yatılı olarak Samsun Lâdik Akpınar Öğretmen Lisesi’nde bitirdi. Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi’nden 1993 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesindeki Hilalli İlköğretim Okulu’nda öğretmenlik hayatına başladı. Daha sonra görevine Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde Yunus Emre İlkokulu ve 100.Yıl İlkokulu’nda devam etti. Gaziantep’te Şehit Karayılan İlköğretim Okulu’nda öğretmenlik, Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu ve Gaziantep Öğretmenevi ve ASO’nda Müdürlük yaptı. Ahmet Yesevi Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında Yüksek Lisans yapan Efiloğlu halen Gaziantep Şahinbey ilçesi Gülşen Batar Anadolu Lisesi’nde müdür olarak görev yapmaktadır. Yerel Gaziantep Metropol Gazetesinde bir süre köşe yazarlığı ve bazı kamu sitelerinde köşe yazarlığı da yapan Efiloğlu, Gaziantep27 Gazetesinde köşe yazarlığı yapmakta ve Bahar TV’de kendi hazırlayıp sunduğu Dönemeç Programı’nı sunmaktadır. Türkiye Yazarlar Birliği Gaziantep Kurucu Başkanlığı Eğitim Bir Sen Gaziantep Şube Başkanlığı görevinde 8 yıl bulunan Efiloğlu, Gaziantep Öğretmenevi ve ASO Müdürü iken düzenlemiş olduğu üç tane yarışmayı da kitap haline getirmiştir. Bunlar; Yapraktaki Damlalar, Bir Şiirdir Öğretmen ve Sana Emanet adlı kitaplardır. http://www.sendeyaz.net sitesinin Antoloji 1, 2 ve 3 kitaplarını çıkarmıştır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 27 okur beğendi.
  • 204 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 174 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları