1000Kitap Logosu
Zekeriya Yıldız

Zekeriya Yıldız

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
194
Okunma
11
Beğeni
3.495
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
1970 Karadilli kasabası
Yaşamı
Zekeriya Yıldız, Afyon’un Şuhut İlçesinin Karadilli Beldesi’nde 1970 yılında doğdu. Lise yıllarında Türk Standartları Enstitüsünün açmış olduğu bir makale yarışmasında Türkiye birincisi oldu. Kariyer hedefini, kaymakamlık yapabileceği bir okul ile çizse de, üniversite eğitiminin ardından, Yeni Asya yayın grubunda yazılar yazmaya başladı; yayıncılık ve reklamcılık yaptı. Yaklaşık 20 yıldır Eyüp Belediyesi’nde Kültürel birimlerde görev yapan Yıldız, şimdi de Bahçelievler Belediyesi Belediye Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.
Bu yılın özellikle ikinci yarısında yaşananlar, Türkiyenin belleğinde derin izler bıraktı. Bu dönemde Serbest Fırka adında muhalif bir parti kuruldu ve sadece üç ayda iktidar alternatifi olunca, mürtecilerin eline geçmekle suçlanıp kapatıldı. Ardından, bir şey daha oldu. Resmî söylemle; irtica Menemende bayrak açtı. Bir yedeksubayla iki bekçiyi katletti
Menemen
9.5/10 · 18 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
576 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Hasbahçede Sonbahar
Kitapla tanışmam kitaplara ara vermek zorunda kaldığım bir dönemde oldu. Çok sürükleyici bir kitap öncelikle. Lale devri hakkında biraz tarih bilginizin olması yeterli. Dönemin kahramanları, dalkavukları, iki yüzlüleri, yoksulları, umarsız zenginleri hepsi bir dönemde bir yerlerde isyan ettiğimiz adaletsizliği bize yeniden hatırlatıyor. Çoğu zaman kızgınlıkla okunan kitap en sonunda kitabı kenara koyduğunuzda uzun süre düşündürüp kafanızı meşgul edecek . İyi okumalar.
Hasbahçede Sonbahar
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
Puan vermedi
2015 yılında bir kütüphanenin tozlu rafları arasında gezerken bu kitaba denk gelmiştim. Gayet akıcı, belgelere dayalı olarak konuları ele almış, roman havasında anlatım sergilemiş. Kitabı okurken, ilk defa keman sesi eşliğinde kitap okumaya karar vererek deneme yapmıştım.Gayet başarılı geçince bazı zamanlarda denemeye karar verdim. Kitabı okumak isteyen arkadaşlara nacizane tavsiyem bu fon müziği ile birlikte okumaları... youtu.be/SEsGdKTtyBc
Sürgün Sultan
Okuyacaklarıma Ekle
Malesef yarım kalanlara eklendi !
Tarihi, akıcı bir kitap okumak isteyenler için hayal kırıklığı. Yan karakterler tarihin baş aktörlerinden daha fazla yer alıyor. Olaylar epeyce karmaşık. Kendini tekrar eden bir anlatıma sahip bu da akıcılığı bozuyor. Kitabın vermek istediğini sona yaklaşırken bile anlayamıyorsunuz. Konu bütünlüğü yok, sizi içine çekecek bir hikaye yok. Hatta arada yirmi otuz sayfa atlasanız bile kaçırdığınız hiçbir şey olmuyor. Malesef benim için zaman kaybıydı. Sona yaklaşmama rağmen yarım bıraktım. Yine de yazarın emeğine sağlık
Hasbahçede Sonbahar
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bu kitap başlı başına bir dram romanı. Okurken hüzünlenmemek elde değil. Sultan Vahdettinin sürgün yıllarındaki çektiği acılar sıkıntılar sade bir dille anlatılmış. Kitabın en hüzünlü yeri ise Sultan Vahdettinin vefatından sonra tabutuna gelen haciz.
Sürgün Sultan
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Osmanlı Devleti'nin son padişahı Sultan Vahdettin'in acı dolu sürgün yılları. İstanbul'dan kaçarcasına gitmek zorunda bırakılışı, bir zamanlar savaştığı ülkelerin himayesine girmeye mecbur edilişi, hakkında yazılan gazete yazıları... Cihana hükmetmiş bir imparatorluğun son padişahı bunları yaşamamalıydı. Osmanlı ailesi kendi vatanlarından kovulurken seslerini bile çıkarmayacak kadar asil, cefakar insanlar. Bildiğimizi sandığımız birçok şeyin belki de öyle olmadığını öğrenmemizi sağlıyor.
Sürgün Sultan
Okuyacaklarıma Ekle
480 syf.
·
Puan vermedi
Sultan Ahmet dönemi Sadrazam İbrahim Paşanin yönetiminde bir Osmanlı Şair Nedim & & Lale devri & Patrona Halil isyanı Ama Halkın vergiden kırılması İran sınırında harp gerekliliği Saltanatın sefahata düşmesi Elemli sonları Tarihe farklı pencerelerden bakmamızı sağlayan bir roman. İstanbul'un güzelleşmesine hayran kalışla halkın fakirleştirilmesine isyanı bir arada yaşatıyor.
Hasbahçede Sonbahar
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.