1000Kitap Logosu
Ziyad Marar

Ziyad Marar

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
10.0
1 Kişi
3
Okunma
1
Beğeni
515
Gösterim
Hacer Abdulkader
bir alıntı ekledi.
Üzerinde düşünülebilir?
"..Haz elbette ki iyinin doruğuydu, ancak bazı hazlar acıyla ilişkili olduğuna göre- yemekten aldığımız hazzın açlık ve hazımsızlıkla bağlantılı olması gibi- basit, kolay ulaşılabilir hazlara bağlı kalmak en iyisiydi...."
Ziyad Marar
Sayfa 18 - kitap yayınevi
5
Sems Gl
bir alıntı ekledi.
kendimizi iyi hissetmemizi sağladığı sürece istediğimiz şekilde davranabiliriz. oysa tam tersine, seçimlerimizde bize rehberlik edecek tanrısal bir gözün yokluğunda, bizler insanlardan gelecek görüşlere bağımlı hale geldik.
2
Sems Gl
bir alıntı ekledi.
aristoteles'in savunduğu gibi, bir şeyin çok azı veya fazlasının aynı şekilde yıkıcı oluşu,daima insanlık durumunun ayırt edici bir özelliği olmuştur. ancak şimdi, bize yön gösteren ahlaki bir pusuladan yoksun olduğumuz bir dönemde, her iki tehlikeden de nasıl kaçınacağımıza dair hiçbir reçeteye sahip değiliz.
4
Sems Gl
bir alıntı ekledi.
özgürlük ihtiyacı, yaratıcılık duygusunu ve olaylar tarafından denetlenmek yerine onları denetim altında tutmayı gerektirir ve ''özelleşmiş''bir benzerlik duygusuyla bağlantılıdır.günümüzde kişinin onaylanmaya duyduğu ihtiyaç anlamsızlığın üstesinden gelmek,aidiyet ve alkışlanma arzusuyla ilgilidir. ahlaki bir boyutu vardır ve uygun seyirci kitlesine boyun eğmeyi, bizi yargılayanların önünde eğilerek özgürlükten vezgeçmemizi gerektirir. artık bu yargılamada eskisi gibi tanrılar ve gelenekler tarafından karşılanmıyor. modern dünyada bunun tek kaynağı diğer insanlar olmuştur. ahlak özelleştirilmiştir.
Sems Gl
bir alıntı ekledi.
insan gereksinimleri konusunda son derece içsel bir çelişki yumağı durumundadır.,bu çelişkiler özellikle çağımıza özgü kendini özgür hissetme ihtiyacı ile eskinin kendini onaylanmış hissetme ihtiyacının modern ifadesi arasındaki çatışmaya dayandığını görebiliyoruz.