Zola Neale Hurtson

Zola Neale Hurtson

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
531
Gösterim
Adı:
Zola Neale Hurtson
Unvan:
Amerikalı halkbilimci, antropolog ve yazar
Doğum:
Notasulga, Alabama, Amerika Birleşik Devletleri, 7 Ocak 1891
Ölüm:
Fort Pierce, Florida, Amerika Birleşik Devletleri, 28 Ocak 1960
Bütün hayatı boyunca bir şeyi beklemişti ve bulduğu zamanda o aradığı, onu öldürmüştü.
"Eğer tanrı onlara benim verdiğim kadar değer veriyorsa, öldükten sonra işleri zor demektir."
Tanrısı ona kızabilir, onu en tepelerden aşağı fırlatabilir, onu çöllerde yitirebilirdi, ama o Tanrısına tapınmaktan asla vazgeçmeyecekti. Çok basit kelimelerle dile getirilenlerin arkasında, ibadet ederek Tanrı'nın cennetine ulaşabilecekleri gibi bir düşünce yatıyordu.
Ufuktaki gemilerde, her adamın arzuları vardır. Bazıları için umutlar dalgalarla yanaşır. Diğerleri için ise, rüyalar sonsuza kadar ufukta yol alır, gözden hiç kaybolmadan seyredilir...ve onları gözleyenler hiç sıkılıp gözlerini başka tarafa çevirinceye, zaman onları alaylı bir şekilde silinceye kadar, asla kıyıya yanaşmazlar. İnsan hayatı budur işte...
Tapılan tüm Tanrılar haindir. Nedensizce ıstıraba sürüklerler. Zaten bu yüzden onlara tapılır. Kul ayırt etmeksizin gelişi güzel paylaştırılan kederler insanların acıyla, sancıyla deneyimleridir ve insanlar korkuyu böyle tanır. Korku ise en yüce, en muhteşem duygudur. İnsanları ibadete sürükleyen, bilgeliğe götüren yoldur. Yarı Tanrılar çiçeklerle, şarapla doyurulup tatmin edilirken, gerçek Tanrılar kan ister...
Ufuktaki gemilerde, her adamın arzuları vardır. Bazıları için umutlar dalgalarla yanaşır. Diğerleri için ise, rüyalar sonsuza kadar ufukta yol alır, gözden hiç kaybolmadan seyredilir...ve onları gözleyenler artık sıkılıp gözlerini başka tarafa çevirinceye, zaman onları alaylı bir şekilde silinceye kadar, asla kıyıya yanaşmazlar. İnsan hayatı budur işte.
Dilleri silah gibi hazırdı, zayıf insanların elinde kalan son silah laflarıydı.
Kitabın arka kapağında yazılanlar, kitabın yeni baskısının olmaması kitabı bulmak için yaptığım araştırma, kitabı bulduğumda duyduğum heyecanı kitabı okurken karşılamadı. Kitap herkesten farklı daha doğru bir tanımlamayla birilerinin çok az değindiği ırkçılık konusunu anlatmaya çalışmışsa da ırkçılık, faşizm gibi başlıklar bazı konuların gölgesinde kalıyordu. Ama okunması, kütüphanelerinizde olması gereken bir kitap olduğu kanaatindeyim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Zola Neale Hurtson
Unvan:
Amerikalı halkbilimci, antropolog ve yazar
Doğum:
Notasulga, Alabama, Amerika Birleşik Devletleri, 7 Ocak 1891
Ölüm:
Fort Pierce, Florida, Amerika Birleşik Devletleri, 28 Ocak 1960

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 26 okur okuyacak.