Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Zübeyir Gündüzalp

Zübeyir GündüzalpBir Dava Adamından Notlar yazarı
Yazar
9.3/10
184 Kişi
861
Okunma
273
Beğeni
19,6bin
Görüntülenme

Hakkında

1920 senesinde Konya'nın Ermenek kazasında dünyaya geldi. Babasının adı Mehmet, annesinin ise Seyyide'dir. Asıl ismi Zeyver idi. Ancak daha sonra Üstâd bu ismi Zübeyir şeklinde değiştirdi. İlkokulu Ermenek'te bitirdi. İlkokuldan sonra, Ermenek Postahanesinde bir kaç sene memur olarak çalıştı. Daha sonra Ermenek'te ortaokul bulunmadığı için Silifke'ye gitti. 1939 senesinde ortaokulu bitirerek memleketine döndü. Ermenek'te postahane memurluğuna tekrar başlayan Zübeyir Gündüzalp, bir süre sonra askere gitti. Ardından Konya Postahanesinde telgraf muhabere memuru olarak çalışmaya devam etti. Risale-i Nur'u, bu memurluk yıllarında tanıdı. Üstad Bediüzzaman'ı ilk defa 1946 yılında Emirdağ'da ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından Risale-i Nur'a dört elle sarılarak hizmete başlayan Zübeyir Gündüzalp, 1948 senesinde Afyon'da Bediüzzaman'la birlikte altı ay tutuklu kaldı. Yanlışlıkla tahliye edildiği zaman, sırf Bediüzzaman'dan ayrılmamak için, tahliyesinin yanlış olduğunu bildirdi ve bunun üzerine tekrar tutuklandı. Zübeyir Gündüzalp, 2 Nisan 1971′de vefat etti. Cenaze namazı Fatih Camiinde kılınarak, Eyüp Sultan Kabristanına defnedildi.
Unvan:
Nur Talebesi, Yazar
Doğum:
Ermenek, Konya, 1920
Ölüm:
2 Nisan 1971

Okurlar

273 okur beğendi.
861 okur okudu.
38 okur okuyor.
507 okur okuyacak.
14 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
“İnsan ne kadar âlim olursa olsun, cahillerin yanında cahildir.”
Her musibetin defi için iki ilaç vardır. Biri sabır, diğeri zaman.
Her musibet kahır değildir; her musibeti, her hastalığı yahut her felaketi mutlaka bir kahır tecellisi olarak görmemek lâzım.
Reklam
Tatbik edilmeyen tecrübeler, malumat yığınından başka bir şey değildir.
Başkalarını ıslah için evvelâ kendimizi ıslah etmek icap eder.
" Seni yatağından kaldıracak bir davan yoksa,yat kardeşim.."
Zübeyir Gündüzalp
Zübeyir Gündüzalp
Bilseydiniz gayret ne kadar kıymettardır, bir dakika boş durmazdınız.
Zübeyir Gündüzalp
Zübeyir Gündüzalp
Reklam
"Okumak bir şeydir fakat herşey o birşeyden çıkıyor..☝️🌿"
Zübeyir Gündüzalp
Zübeyir Gündüzalp

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
160 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Her zor zamanlarımda elime alır tefeül açarım. Beni teskin eden bir dili ve içeriği var. Risale-i Nur'dan ve Üstad Said Nursi'nin sohbetlerinden çıkardığı derslerden aldığı notları. Her satırı, her maddesi altı çizilmelik. Bazen bir derde öyle deva oluyor ki o notlar. Çok içtenlikle ve belli ki kendisi için yazmış ilk başta. Çok değerli çok kıymetli bir kitap. Her okuyan anlayacaktır ve yaşamak isteyecektir.
Bir Dava Adamından Notlar
Bir Dava Adamından NotlarZübeyir Gündüzalp · Barla Pazarı · 2015460 okunma
96 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Günümüzde en çok yapmayı unuttuğumuz veya önemsemediğimiz şey, Nefis Muhasebesi... Zübeyir Gündüzalp, bizlere verdiği hayat düsturları ile nefsimizi ıslaha çağırıyor. O yüzden başkalarını sık sık affediniz, fakat kendi nefsinizi asla!
Nefis Muhasebesi
Nefis MuhasebesiZübeyir Gündüzalp · Yeni Asya Neşriyat · 2012113 okunma
120 syf.
·
Puan vermedi
Hayatımızda vazgeçemeyeceğimiz çok değerli prensipler... Meslek ve aile hayatımıza ışık tutacak;bizi örnek bir insan ve örnek bir Müslüman haline getirecek sağlam kaideleri... Her yaşta ve herkese gereken pırlanta hükmünde tafsiyeler. Okunması gereken eserlerden. Zübeyir Gündüzalp'la ilgili okuduğum ve çok beğendiğim bir yazı ; Hayatı İslâmın dert ve çilesi ile geçmiş bir alperen Nice nice büyük zatlar vardır ki; bunların, vefat edip de dünyaya veda ettikten sonra kıymetleri bilinir. Hasretle, takdirlerle anılırlar. Bu büyükler yeraltına düşen çekirdekler gibidirler, ölümden sonra çiçek açarlar, yaprak açarlar, koku ve meyve vermeğe başlarlar. Bu bilinmez zatların, hayatları sanki ölümlerinden sonra başlar.
Altın Prensipler
Altın PrensiplerZübeyir Gündüzalp · Yeniasya Yayınları · 201080 okunma