1000Kitap Logosu
Zübeyir Gündüzalp

Zübeyir Gündüzalp

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.3
146 Kişi
485
Okunma
172
Beğeni
8,7bin
Gösterim
Unvan
Nur Talebesi, Yazar
Doğum
Ermenek, Konya, 1920
Ölüm
2 Nisan 1971
Yaşamı
1920 senesinde Konya'nın Ermenek kazasında dünyaya geldi. Babasının adı Mehmet, annesinin ise Seyyide'dir. Asıl ismi Zeyver idi. Ancak daha sonra Üstâd bu ismi Zübeyir şeklinde değiştirdi. İlkokulu Ermenek'te bitirdi. İlkokuldan sonra, Ermenek Postahanesinde bir kaç sene memur olarak çalıştı. Daha sonra Ermenek'te ortaokul bulunmadığı için Silifke'ye gitti. 1939 senesinde ortaokulu bitirerek memleketine döndü. Ermenek'te postahane memurluğuna tekrar başlayan Zübeyir Gündüzalp, bir süre sonra askere gitti. Ardından Konya Postahanesinde telgraf muhabere memuru olarak çalışmaya devam etti. Risale-i Nur'u, bu memurluk yıllarında tanıdı. Üstad Bediüzzaman'ı ilk defa 1946 yılında Emirdağ'da ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından Risale-i Nur'a dört elle sarılarak hizmete başlayan Zübeyir Gündüzalp, 1948 senesinde Afyon'da Bediüzzaman'la birlikte altı ay tutuklu kaldı. Yanlışlıkla tahliye edildiği zaman, sırf Bediüzzaman'dan ayrılmamak için, tahliyesinin yanlış olduğunu bildirdi ve bunun üzerine tekrar tutuklandı. Zübeyir Gündüzalp, 2 Nisan 1971′de vefat etti. Cenaze namazı Fatih Camiinde kılınarak, Eyüp Sultan Kabristanına defnedildi.
192 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Nurcu iseniz başucu kitabınız olsun.. Değilseniz yine başucu kitabınız olsun. Çünkü "Dava Adamları" nın en başında gelenlerden biridir Zübeyir Ağabey. Davanız ne olursa olsun dava adamlığı, dava adamından öğrenilir.
Bir Dava Adamından Notlar
Okuyacaklarıma Ekle
14
160 syf.
·
28 günde
·
Puan vermedi
Bir Müslümanın kesinlikle okuyup başucu kitaplarından birisi yapması gereken bir kitap. Bediüzzaman Said Nursî hazretlerinin derslerinden aldığı notları bizim okumakla kalmayıp hayatımıza işlememiz gerektiğini vurguluyor. Tek bir okumayla kalmayıp sürekli okuyacağım bir kitap olacak. Her cümlesi hayatımıza yön verecek nasihatlerle dolu.
Bir Dava Adamından Notlar
Okuyacaklarıma Ekle
10