Zygmunt Bauman

Yazar 8,7/10 · 129 Oy · 27 kitap · 316 okunma ·  115 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

115 okur beğendi.
129 puanlama · 377 alıntı
0 haber · 4.756 gösterim
316 okur kitaplarını okudu.
817 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
19 okur kitaplarını şu anda okuyor.
9 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Zygmunt Bauman'ın Biyografisi

Zygmunt Bauman, 19 Ekim 1925'te Polonya Poznan'da doğdu. Sosyolog ve filozoftur. Postmodern felsefenin hem sosyoloji alanında uyarlanmasını hem de genel kuramsal düzeyde sağlıklı bir şekilde değerlendirmesini ortaya koyan yapıtlarıyla tanınmaktadır.

Zygmunt Bauman, II. Dünya Savaşı patlak verene kadar, Polonya-Poznan'da yaşamını sürdürmüştür. Daha sonra Sovyetler Birliği'ne taşındı ve savaşın ardından Varşova Üniversitesi'nde doktorasını yaparak Doçentlik sınavını verdi.1954'ten itibaren aynı üniversitede Sosyoloji dersleri verdi. 1968 yılında Polonya Komünist Partisi'nden ayrıldı. Aynı yıl, politik nedenlerden dolayı sosyoloji prefesörlük unvanını kaybetti. İsaril'e göç etmek zorunda kaldı. 1971 yılında Bauman, Büyük Brintanya'nın çağrısı üzerine, Leeds Üniversitesi'nde yeniden sosyoloji kürsüsüne sahip oldu. 1990'lara kadar orada çalışmalarını sürdürdü.

Zygmunt Bauman, 1980'li yıllardan itibaren, Modernizm ile Totaliterizm arasındaki bağlantılar üzerine hem kuramsal hem de sosyolojik incelemeleriyle öne çıktı. Özellikle Almanya'daki Nasyonalsosyalizm üzerinden Holocaust hakkındaki çözümlemeleri bu bağlamda önemli bir etki yaptı. Böylelikle, Modernizme içkin kavram ve kategorilerin Totaliterlikle doğrudan ya da dolaylı ilişkileri derinlikli olarak ve disiplinlerarası bir yöntemle ortaya konulmuş olundu.

Bauman, aynı zamanda postmodernizm hakkındaki çalışmalarıyla da önemli bir yer tutmaktadır. Siyasal, etik ya da genel olarak kuramsal düzlemde postmodernizmin değerlendirilmesini yapmış ve açık anlaşılır fakat derinlikli de olan metinleriyle postmodernizmin ne olup olmadığını, ne tür olanaklar sağladığını göstermeye ve netleştirmeye çalışmıştır

1989 yılında Amalfi Ödülünü ve 1998 yılında Theodor Adorno Ödülünü almıştır.

Zygmunt Bauman'ın Kitapları Kitap Ekle

9,2/ 10  (10 Oy) ·  25 Okunma
4. Küreselleşme (Toplumsal Sonuçları)
8,3/ 10  (9 Oy) ·  23 Okunma
9,5/ 10  (2 Oy) ·  13 Okunma
9. Modernite, Kapitalizm, Sosyalizm (Küresel Çağda Sosyal Eşitsizlik)
8,7/ 10  (7 Oy) ·  10 Okunma
8,3/ 10  (3 Oy) ·  7 Okunma
7,5/ 10  (2 Oy) ·  3 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Kübra E., bir alıntı ekledi.
20 Ara 2017

“Dünya, düşünenler için bir komedi, hissedenler içinse bir trajedidir.”

Horace Walpole

Akışkan Modernite, Zygmunt Bauman (Sayfa 92 - Can Yayınları, 2. Baskı, Çev. Sinan Okan Çavuş)Akışkan Modernite, Zygmunt Bauman (Sayfa 92 - Can Yayınları, 2. Baskı, Çev. Sinan Okan Çavuş)
Özgür Beden, bir alıntı ekledi.
22 Kas 2017 · Puan vermedi

Anlamak, ahlaklı olmaktır.
Ahlaklı olmak, anlama fırsatını kullanmaktır.

Hermenötik ve Sosyal Bilimler, Zygmunt Bauman (Sayfa 224 - Ayrıntı yayınları)Hermenötik ve Sosyal Bilimler, Zygmunt Bauman (Sayfa 224 - Ayrıntı yayınları)
Hesna S., bir alıntı ekledi.
 16 Eki 2017 · Kitabı okudu

Düşmanlarla savaşırız, dostları severiz ve onlara yardım ederiz; ama ne düşman ne dost olanlara ne diyeceğiz? Ya da hem düşman hem dost olanlara?

Sosyolojik Düşünmek, Zygmunt Bauman (Ayrıntı Yayınları, Eylül 2014, Çeviri: Abdullah Yılmaz, epub)Sosyolojik Düşünmek, Zygmunt Bauman (Ayrıntı Yayınları, Eylül 2014, Çeviri: Abdullah Yılmaz, epub)
Kübra E., bir alıntı ekledi.
22 Ara 2017

“Kişi sadece şu anda yaşarsa, anla birlikte geçip gitmeyi göze almış demektir.”

Juan Goytisolo

Akışkan Modernite, Zygmunt Bauman (Sayfa 293 - Can Yayınları, 2. Baskı, Çev. Sinan Okan Çavuş)Akışkan Modernite, Zygmunt Bauman (Sayfa 293 - Can Yayınları, 2. Baskı, Çev. Sinan Okan Çavuş)
Hesna S., bir alıntı ekledi.
14 Eki 2017 · Kitabı okudu

Benim bugünkü özgürlüğüm dünkü özgürlüğüm tarafından sınırlanmıştır; ben geçmişteki eylemlerim tarafından "belirlenmiş", yani şimdiki özgürlüğüm açısından kısıtlanmış olurum.

Sosyolojik Düşünmek, Zygmunt Bauman (Ayrıntı Yayınları, Eylül 2014, epub)Sosyolojik Düşünmek, Zygmunt Bauman (Ayrıntı Yayınları, Eylül 2014, epub)
Özgür Beden, bir alıntı ekledi.
20 Kas 2017 · Puan vermedi

Anlamak, bendeki seni yeniden keşfetmektir.

Hermenötik ve Sosyal Bilimler, Zygmunt Bauman (Sayfa 46 - Ayrıntı yayınları)Hermenötik ve Sosyal Bilimler, Zygmunt Bauman (Sayfa 46 - Ayrıntı yayınları)
Kübra E., bir alıntı ekledi.
19 Ara 2017

“Bizi özgür kılan hakikat, genellikle, duymak istemediğimiz hakikattir.”

Herbert Sebastian Agar

Akışkan Modernite, Zygmunt Bauman (Sayfa 45 - Can Yayınları, 2. Baskı, Çev. Sinan Okan Çavuş)Akışkan Modernite, Zygmunt Bauman (Sayfa 45 - Can Yayınları, 2. Baskı, Çev. Sinan Okan Çavuş)
Kübra E., bir alıntı ekledi.
21 Ara 2017

“Kapitalizmin malları insanlara teslim etmesinden çok, insanların mallara teslim edilmesi söz konusudur; yani, insanların kişisel özellikleri ve hassasiyetleri öyle bir şekilde ve yeniden üretilmiştir ki satılmaları bile hayatlarımıza bir şekil ve anlam vermeye yeten ticaret malları, yaşantılar ve duygularla uyumlu hale gelmiştir.”

-Jeremy Seabrook

Akışkan Modernite, Zygmunt Bauman (Sayfa 134 - Can Yayınları, 2. Baskı, Çev. Sinan Okan Çavuş)Akışkan Modernite, Zygmunt Bauman (Sayfa 134 - Can Yayınları, 2. Baskı, Çev. Sinan Okan Çavuş)
Bütün Alıntıları Göster

Zygmunt Bauman ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.