A. Arzumanyan

A. Arzumanyan

Yazar
3.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
90
Gösterim
Ne var ki, emperyalizme karşı ayaklanan halkların hepsi onun siyasi boyundurugundan tamamen kurtulamadı. Milli devletlerini kurdukları halde, milli bağımsızlıklarını tamamen elde etmemiş birçok ülke vardır.
Emperyalizm, bütün kıtalar halklarını sömürge köleliği zinciriyle bağladı. Uçsuz bucaksız ülkeleri halkların hapishanesi haline getirdi. Birçok Asya, Afrika, Latin Amerika ülkesinin ekonomilerini; bu bölgeleri kendi ekonomisinin tarım ve hammadde ekleri haline getirerek kötürümleştirdi. Emperyalist zenginleşmesinin bedelini ülkelerin yoksulluğu, sefaleti ve korkunç geriliği ödedi.
1960'dan 1980'e kadarki yirmi yıl içinde, Sovyetler Birliğinin brüt sosyal üretimi 5 kat, sınai üretimi de en azından 6 kat artacak, toplam tarımsal üretimde ise yaklaşık olarak 3,5 kat bir artış olacaktır.
Amerikanın savaş mekanizması garip şekilde ve aşırı ölçülerde büyümüştür. Ekim 1961'de Amerikan Nation dergisi, Fred Cook'ın ''Jaggernaut. Savaşa Yönelen Bir Devlet'' adlı incelemesini bir özel sayıda yayınladı. Yazarın belirttiğine göre, ''sınai askeri karmaşa yani meslekten yetişmiş askerler grubu ile savaş malzemesi sayesinde zenginleşen kapitalistler'' Amerikan politikasını gittikçe daha fazla tayin etmektedirler. Akan milyarlar, Pentagon'a bütün ülkeye yayılan ekonomik bir kudret vermektedir.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.