A. Can İdemen

A. Can İdemen

Çevirmen
8.5/10
20 Kişi
·
48
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
80 syf.
·2 günde·9/10
Dil sürçmesinin sebebine "yorgunluk", "heyecanlılık" veya "başka şeylerle meşgul olmak" diyebiliriz. Freud'a göre sadece böyle mi? Elbette değil! Dil sürçmesi gibi yazı hataları, okuma hataları, nesneleri unutma, özel isimleri veya yabancı sözcükleri unutma ya da kaldırılan objeyi bulamama... Bunların hepsi hatalı eylemler ve aslında tüm bunları en başta akla gelen sebeplerle geçiştirmek olmazmış. Fakat! Geçiştiriyoruz. Çok ilginç değil mi? Freud, "En anlamsız dil sürçmesinin bile anlaşılması zor olan nedenleri var." (s.66) diyor. Burada önemli olan yaptığımız ya da yapılan dil sürçmesinin nasıl bir psişik durumda gerçekleştiği ve gerçekleşme şartlarının neler olduğu... İşte psikanaliz tam bu noktada neyle ilgileniyor ve ortaya yadsınamayacak gerçeği nasıl çıkarıyor? Kitapta bunların cevabı var
80 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Psikanalize Giriş için gayet anlaşılır bir kitap. Özellikle Hatalı Eylemler'in psişik anlamları hakkında verdiği örnekler ile açıklayıcı. Net bir bilgi vermenin yanı sıra düşünmeyi de destekleyici bir tavır bulunması kitabı daha da okunur kılıyor.
Zaten kitabın kendisi Freud'un psikanaliz kuram üzerine öğrencilerine aktardığı ders notlarından oluşuyor. Psikoloji tarihi açısından etkisi zaten su götürmez.
Kitabın ana fikri "İnsanın fikri neyse zikri de odur." olarak özetlenebilir.
80 syf.
·Beğendi·5/10
İnsanların olumlu yada olumsuz bütün davranışlarının bir anlamı olduğu sonucuna rahatlıkla varılıyor. Bilinçaltında yatan şeyler ister istemez yaşanan olaylarla günyüzüne çıkabilir.
80 syf.
·10/10
Simdi bu adam icin deli,sapık deniyor ama adam cok guzel ozetliyor herseyi. Buyuk bir cogunlugunu okudum kitaplarının ve hepsine aynı incelemeyi yazacgım . Bu adamı zevkine okumayın ortamlarda laf olsun diye anlatmayın oral,anal,fallik evreleri cocuk yetistirme rehberi bilimum bilgi ve insanı insan yapan en temel sey olan seks icgudusu bu adamdan okunmalı. Elinizdeki butun eric from kitaplarını sahafa verin 2 adet de olsa freud alın kendinize ufuk acın.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 48 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 77 okur okuyacak.