A. Metin Gültekin

A. Metin Gültekin

Çevirmen
8.6/10
5 Kişi
·
20
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Hande Yılmaz
Hande Yılmaz İslam Davetçisinin Vasıfları ve Davetinin Önündeki Engeller'i inceledi.
160 syf.
·6681 günde·Puan vermedi
Kitapta çok beğendiğim bir kısmı alıntılayarak başlayacağım söze; "Kalbi iman nuruyla parıldayan, yenilmez yaratıcı güce güvenip dayanan;yer,gök ve ikisi arasındaki bütün varlıkların emrinde olduğu Rabbiyle arasındaki güçlü ilişkiyi hisseden bir kişiye insanlar ne yapabilir ki? Burada Şeyhülislam İbn Teymiyye'nin şu sözünü hatırlatmak istiyorum: "
Düşmanlarım bana ne yapabilirler ki? Benim için tutukluluk halvet, sürgün seyahat,öldürülmek de şehadettir." İnsan Allah'a teslim olduktan sonra, gelecek hiçbir musibetten korkmaz. Hattâ başına gelene musibet bile demez belki. Allah büyüktür der. Allah en hayırlısını bilir der.

İşte davetçinin en önemli vasıflarından birinin Allah'a imanının kuvveti olduğundan bahsediliyor bu kitapta. Davet şu yöntemle yapılır, bu strateji izlenir gibi bir yol sunmuyor. Kişi Rabbine karşı ne kadar samimi, insanlara karşı ne kadar merhametli,sabırlı olursa, davetinde de o kadar başarılı olacağına değiniliyor.

Engellerin,fesadın,kötülüğün çoğalmasıyla birlikte, tüm bunlardan kaçıp bir köşeye gizlenmenin, yalnızca kişisel ibadete yoğunlaşmanın kolaya kaçmak olduğundan söz ediliyor. Rasullerin yolunun öğrenen ve öğreten olmaktan geçtiği ifade ediliyor nakiller ile.

Anlatılanlar ayet,hadis ve rivayetlerle desteklendiği için içeriğin okuyucuyu daha fazla etkileyeceğini düşünüyorum.

Allah hepimizi, Rabbine karşı samimi olan kullarından eylesin

Yazarın biyografisi

Adı:
A. Metin Gültekin

Yazar istatistikleri

  • 20 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 1 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.