1000Kitap Logosu
Resim
Abdullah Reha Nazlı

Abdullah Reha Nazlı

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.9
179 Kişi
411
Okunma
65
Beğeni
2.771
Gösterim
Unvan
Türk Gıda Mühendisi, Girişimci ve Yazar
Doğum
Kütahya, Türkiye, 1987
Yaşamı
1987'de Kütahya'da doğdu. Mühendis, girişimci, tasarımcı, yazar. Sosyal medyanın yarattığı çağ değişimine dair notları ile yazarlık hayatı başladı. Mühendisliğin farklı disiplinleri bir araya getirmesi üzerine örneklerini kitaplaştırdı. Çok yönlü bakış ve genel resmi görmek konusunda çalışmaları oldu. Tüm kitaplarında kendini eğitim konusunda odaklanmaktadır. Eğitim sistemi ile bugünkü bilim arasındaki uyuşmazlıkları kitap haline getirmiştir. Bilim okurluğu ve yazarlığını beyin bilimleri alanında yoğunlaştırmıştır. Bu alandaki ilk kitabı Yanılgının İcadı; evrimsel psikoloji, biyoloji, antropoloji ve sosyoloji gibi bilim dallarını herkesin anlayabileceği tarzda birleştirmiştir. Yazarlık süreci pozitif bilimler ile sosyal bilimler arasında bir köprü görevi görüp bilimi herkesin anlayacağı tarzda anlatacak kitaplar haline getirme amacında devam etmektedir.
320 syf.
·
23 günde
·
4/10 puan
Taraflı ve Propaganda içerikli
Kitabı almayı düşünüyorsanız size ancak almamanızı önerebilirim. Kitabın başında aslında çok güzel bir özetleme bilgiler görüyorsunuz. Konu üzerine oldukça açıklayıcı yorumlamalarla kitap güzel başlıyor ancak ilerledikçe İslami ayetlerle bilimsel durumları birleştirmeye zorlanmasına ve Sol-Primitivist propagandaya maruz kalıyorsunuz. Yazar size tarafsız bir bakış açısı sunmuyor. Eğer ki yukarıda saydığım fikirlere sahipseniz kendi fikirlerinizi tatmin etmek istiyorsanız kitap size oldukça uygun ancak eğer tarafsız bilgi edineyim ve şu anda sahip olduğum fikirleri tarafsız olarak inceleteyim (kitap aracılığıyla) düşüncesindeyseniz kitabı şiddetle almamanızı öneriyorum. Harari de mesela primitivizmi olumluyor ancak bunu ortaya atarken aynı zamanda *sistem* dediğimiz şeyin artılarını da dile getiriyor. Onun yaptığı olumlama, yazarımızınki ise iyice propaganda ne yazık ki. Araştırırsanız konu üzerine çok daha iyi kaynaklar bulacağınıza eminim.
Okuyacaklarıma Ekle
320 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
kitabı bitirmeden yazmayayım diye düşünüp durdum ama en sonunda dayanamadım. o kadar heyecanla okuyorum ki bitmesini istemiyorum bile diyebilirim. kitabın önce alışkanlıkla arkasını okudum çevirip önünde neler yazıyor bakayım derken gözüm yazar ismine takıldı çevirmendir dedim sonra bi de baktım direk yazarın kendisiymiş. bir türk’ün yazacağına nedense hiç kanaat getirmemişim demek ki. üzerinde sürekli kafa patlattığım konuları yazar derlemiş toplamış birleştirmiş ve bir araya getirmiş. o kadar keyifle okuyorum ki yavaş yavaş sindire sindire. sürekli sorguladığım konularda tatmin edici cevaplar alıyorum ve içi boş bir şekilde değil gayet alıntılarla. ben cidden böyle bir kitap yazıldığı için çok mutlu oldum. biraz araştırdım kitap daha tazecik ve henüz pek okunmamış bir kitap. bu daha da mutlu etti. nerden duydum nasıl alma fikrine ulaştım bilmiyorum ama iyi ki almış ve önceliklere koymuşum kitabı. yalnız naçizane bir eleştirim var editör kimse umarım diğer baskılarda değişikliğe gider. kelime araları boşluk bazen yok bazen çok dengesiz yanlış yazım da mevcut. içeriğinin kaliteli olmasının yanında bu tür özellikler biçimi basitleştiriyor.
Okuyacaklarıma Ekle
320 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Canlılık, neyin mükemmel olduğuna göre değil, hangi özelliklerin sonraki nesile aktarıldığına göre şekillenir. Bizler, bu çağa ulaşmayı başarmış genleri taşıyoruz. İçgüdülerimizin, dürtülerimizin, tepkilerimizin, duygularımızın arkasında biyolojik nedenler yatıyor. Beynimiz, kendisini ortaya çıkarıp şekillendirmiş biyolojik koşullara göre düşünüyor. Sorun şu ki; artık aynı koşullarda yaşamıyoruz. Sahip olduğumuz sağlıklı bir beyin, tamamen olması gerektiği gibi çalışırken; atalarını tehdit eden korkuları tekrar yaşar, sağlığı bozacak şeyler ister ve her veriyi strese bahane olarak kullanır. Rahatlıkla zayıflığı, keyifle mutluluğu, dürtülerle duyguları, yasalarla varsayımları birbirine karıştırır. insan, hayatta kalmaya odaklı biyolojik bir beyni kendi yarattığı mekanik dünya düzeni için kullanan tek canlıdır. Hayvanlarda olmayıp da insanda olan şey; yanılgıdır.
Okuyacaklarıma Ekle
320 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Herkes için evrimsel psikoloji! Hangi genlerin sonraki nesle aktarıldığı karakterimizi, içgüdülerimizi, duygularımızı, kültürümüzü, mutluluğumuzu ve etrafımızda gördüğümüz neredeyse her şeyi şekillendiriyor. Buna rağmen, bu önemli konu olmadan değerlendirmeler yapıyor; neden bazı şeylere yaktın olduğumuzu, nasıl bazı korkulara doğmadan sahip olduğumuzu, neden sürekli mutlu olamadığımızı, insan ilişkilerimizi genlerimizin yönettiğini, sağlığımızı beynimizin bozduğunu bilmiyoruz. Tek bir konu etrafında dünyanın en önemli konularını anlamak için; Yanılgının İcadı, evrimsel psikolojiyi olabildiğince basit bir şekilde aktarmak için yazıldı.
Okuyacaklarıma Ekle
256 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
"Okulsuz eğitimi" değil "kendini eğitimi" anlatan bir kitap. 200 yıllık sistemin düzelmesini bekleyecek vakit kimse için yok ve sosyolojik nedenlerle okuldan bağımsız bir toplum düşünemiyoruz. Ama başta neyi yanlış yaptığımızı, bu düzenin öğrenme metodumuza nasıl zarar verdiğini, nasıl yeniden her şeyi öğrenebilen bir akla kavuşabileceğimizi keşfedebiliriz. Bilim, bireysellikten yana ve ortalama biri gibi öğrenmek için hayat çok kısa. Bugünden başlayarak kendini eğitmenin adımlarını atabilir, sistemin etkilerini geri alabilir, kendi kendine öğrenmenin keyfini ve hayata getireceği avantajları yaşayabiliriz.
The Sistem
8.6/10 · 64 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
38 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.