Abdullah Reha Nazlı

Abdullah Reha NazlıYanılgının İcadı yazarı
Yazar
8.9/10
196 Kişi
548
Okunma
82
Beğeni
6,3bin
Gösterim

Abdullah Reha Nazlı Yorumları ve İncelemeleri

Abdullah Reha Nazlı yorumları ve incelemelerini, Abdullah Reha Nazlı kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Abdullah Reha Nazlı puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
320 syf.
·
Puan vermedi
·
4 günde okudu
kitabı bitirmeden yazmayayım diye düşünüp durdum ama en sonunda dayanamadım. o kadar heyecanla okuyorum ki bitmesini istemiyorum bile diyebilirim. kitabın önce alışkanlıkla arkasını okudum çevirip önünde neler yazıyor bakayım derken gözüm yazar ismine takıldı çevirmendir dedim sonra bi de baktım direk yazarın kendisiymiş. bir türk’ün yazacağına nedense hiç kanaat getirmemişim demek ki. üzerinde sürekli kafa patlattığım konuları yazar derlemiş toplamış birleştirmiş ve bir araya getirmiş. o kadar keyifle okuyorum ki yavaş yavaş sindire sindire. sürekli sorguladığım konularda tatmin edici cevaplar alıyorum ve içi boş bir şekilde değil gayet alıntılarla. ben cidden böyle bir kitap yazıldığı için çok mutlu oldum. biraz araştırdım kitap daha tazecik ve henüz pek okunmamış bir kitap. bu daha da mutlu etti. nerden duydum nasıl alma fikrine ulaştım bilmiyorum ama iyi ki almış ve önceliklere koymuşum kitabı. yalnız naçizane bir eleştirim var editör kimse umarım diğer baskılarda değişikliğe gider. kelime araları boşluk bazen yok bazen çok dengesiz yanlış yazım da mevcut. içeriğinin kaliteli olmasının yanında bu tür özellikler biçimi basitleştiriyor.
Yanılgının İcadı
Yanılgının İcadıAbdullah Reha Nazlı · Nazlı Kitap · 2020212 okunma
256 syf.
6/10 puan verdi
·
5 günde okudu
Okulsuz eğitimi savunan eğitim anlayışı üzerine bir kitap, merak ederek okudum. Özellikle bu pandemi döneminde muhakkak uygulanması gereken bir anlayış. Komedi filmi diyerek izlediğimiz Hababam Sınıfı'nda Mahmut Hoca meşhur sözlerini yıllar önce söylemişti aslında: "Okul sadece dört yanı
The Sistem
The SistemAbdullah Reha Nazlı · Kamer Yayınları · 201895 okunma
320 syf.
4/10 puan verdi
·
23 günde okudu
Taraflı ve Propaganda içerikli
Kitabı almayı düşünüyorsanız size ancak almamanızı önerebilirim. Kitabın başında aslında çok güzel bir özetleme bilgiler görüyorsunuz. Konu üzerine oldukça açıklayıcı yorumlamalarla kitap güzel başlıyor ancak ilerledikçe İslami ayetlerle bilimsel durumları birleştirmeye zorlanmasına ve Sol-Primitivist propagandaya maruz kalıyorsunuz. Yazar size tarafsız bir bakış açısı sunmuyor. Eğer ki yukarıda saydığım fikirlere sahipseniz kendi fikirlerinizi tatmin etmek istiyorsanız kitap size oldukça uygun ancak eğer tarafsız bilgi edineyim ve şu anda sahip olduğum fikirleri tarafsız olarak inceleteyim (kitap aracılığıyla) düşüncesindeyseniz kitabı şiddetle almamanızı öneriyorum. Harari de mesela primitivizmi olumluyor ancak bunu ortaya atarken aynı zamanda *sistem* dediğimiz şeyin artılarını da dile getiriyor. Onun yaptığı olumlama, yazarımızınki ise iyice propaganda ne yazık ki. Araştırırsanız konu üzerine çok daha iyi kaynaklar bulacağınıza eminim.
Yanılgının İcadı
Yanılgının İcadıAbdullah Reha Nazlı · Nazlı Kitap · 2020212 okunma
320 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Herkesin okuması gereken bir kitap
Kitap çok akıcı, sıkmıyor, sürekli verdigi yeni bilgilerle okumaya devam etmenizi sağlıyor. Hayatın her bölümünden bahsetmiş ve edindiginiz bilgileri farkedince "vay be" diyorsunuz.
Yanılgının İcadı
Yanılgının İcadıAbdullah Reha Nazlı · Nazlı Kitap · 2020212 okunma
320 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
116 günde okudu
Genleri miras aldık, yanılgıyı icat ettik!
Atalarımızdan gen yoluyla miras aldığımız yanılgılar ve bunların hayatımıza (bir hayatımız varsa) etkisi...Herkes için evrimsel psikoloji...Biyoloji, psikoloji ve kültürün birbiriyle etkileşimlerinin bölüm bölüm kaleme alındığı mükemmel bir eser...Özellikle lise veya üniversite başlarında böyle bir kitabım olsaydı kendimi acayip şanslı hissederdim.
Yanılgının İcadı
Yanılgının İcadıAbdullah Reha Nazlı · Nazlı Kitap · 2020212 okunma
320 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 günde okudu
Canlılık, neyin mükemmel olduğuna göre değil, hangi özelliklerin sonraki nesile aktarıldığına göre şekillenir. Bizler, bu çağa ulaşmayı başarmış genleri taşıyoruz. İçgüdülerimizin, dürtülerimizin, tepkilerimizin, duygularımızın arkasında biyolojik nedenler yatıyor. Beynimiz, kendisini ortaya çıkarıp şekillendirmiş biyolojik koşullara göre düşünüyor. Sorun şu ki; artık aynı koşullarda yaşamıyoruz. Sahip olduğumuz sağlıklı bir beyin, tamamen olması gerektiği gibi çalışırken; atalarını tehdit eden korkuları tekrar yaşar, sağlığı bozacak şeyler ister ve her veriyi strese bahane olarak kullanır. Rahatlıkla zayıflığı, keyifle mutluluğu, dürtülerle duyguları, yasalarla varsayımları birbirine karıştırır. insan, hayatta kalmaya odaklı biyolojik bir beyni kendi yarattığı mekanik dünya düzeni için kullanan tek canlıdır. Hayvanlarda olmayıp da insanda olan şey; yanılgıdır.
Yanılgının İcadı
Yanılgının İcadıAbdullah Reha Nazlı · Nazlı Kitap · 2020212 okunma
256 syf.
·
Puan vermedi
Öğrenci mi Fabrika işçisi mi?
Abdullah Reha Nazlı'nın okuduğum ikinci kitabı. İlki yanılgının icadı isimli kitabıydı ve kütüphanemde baş köşede duracaklardan birisi. Bir öğretmen adayı olarak bütün öğretmenlerin ve öğrenci velilerinin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Çünkü aslında karnede yazan 1ler 3ler 5ler çocuğun ne kadar zeki olduğunu değil sisteme ne kadar uyabileceğini gösteren sayılardır. Bu yüzden öğretmenlerin biraz daha çağdaş bir şekilde insiyatif alabildiği kadar alarak eğitim sürecini yönetmeleri gerekir. Kitap; okulların kökenini, neden bir anda bu kadar önem kazandığını, amaçlarının ne olduğunu ve neden zorunlu hale geldiğini sade ve etkili biçimde anlatmış. Yazarın en sevdiğim özelliği ise yazdığı kitapların ele aldığı konulara giriş niteliği taşıması. İlk kez karşılaşacağınız karmaşık pedagojik veya tarihi ifadeler olmadan gayet akıcı ve anlaşılır biçimde konuyu ele alıyor ve konuyu daha çok araştırmak isteyenler için kitabın aralarında yararlandığı kaynak ve yazarlardan bahsediyor. Eğitimin tarihine meraklı herkesin kitaplığında bulunması gereken bir kitap.
The Sistem
The SistemAbdullah Reha Nazlı · Kamer Yayınları · 201895 okunma
41 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.