Abdullah Samed Afaracı

Abdullah Samed Afaracı

YazarÇevirmen
9.0/10
55 Kişi
·
146
Okunma
·
2
Beğeni
·
258
Gösterim
Adı:
Abdullah Samed Afaracı
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Akıncı16
Akıncı16 İslami Düşüncenin Zirve İsmi Şehid Seyyid Kutub'u inceledi.
96 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Seyyid Kutub günümüzde ismi akıllardan silinmeye yüz tutmuş şahsiyetlerden bir tanesi.Bu kitapta daha çok “vahdetul vucüt” söylemine değinilmiş ve Seyyid Kutuba karşı yapılan iftiralara reddiye niteliğinde yazılmış.Kitapta Seyyid Kutub’un bilmediğimiz birçok özelliği ve hayatından kesitlerine yer verilmiş.Bu da kitabın içeriğini zenginleştirmiş.
Seyyid Kutub hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir kitap...
525 syf.
·10/10
Hasan Basri şöyle demiştir:”Eğer sen dilersen diliyle nutku apaçık ve keskin, kalbi ve ameli ise ölü bir kişiyi görebilirsin. Sen onu kendinden daha iyi görüp tanırsın. Bedenler görürsün de kalpler göremezsin. Sesler işitirsin de samimilik duyamazsın. Onlar dilleri en verimli, kalpleri ise en verimsiz olanlardır.”
509 syf.
·7026 günde·10/10
"Zühd (dünyaya değer vermemek) servettir." der Ali radıyAllahu anh. Kitabı keşfettiğimde içinde değerli bilgiler olacağını düşünüyordum lakin her zora düştüğümde faydalanabileceğim bir hazine olacağı aklıma gelmemişti. İnsanız, sonuç itibariyle aciziz. An oluyor ki dosdoğru olan yolu dahi takip etmekte zorlanabiliyor insan. Bu gibi zamanlarda bir uyarıcı olmalı ki insanın yanında, başını çevirip yolu hatırlatsın ona. Benim de yolumu kaybettiğim, dünya bataklığına daldığımı düşündüğüm zamanlarda kaçıp sığındığım bir barınak ve orada bulduğum servet oldu bu kitap...

Abdullah bin Mübârek, Tebe-i tabiînden olan bir hadîs ve fıkıh âlimidir. Aynı zamanda şairdir. Tarsus'da dahi cihad etmiş, orada Fudayl bin İyad'a yazıp gönderdiği "Ya Abidel Harameyn" şiiri ve şiirin hikayesi beni çok etkiledi.

Kitabuz-Zühd ver-Rekâik; hadîs okumaya başlamak için ideal kitap olmasa da İslâmî usûllere aşina olanlar için tercih edilebilir. Zihninde henüz cevaplanmamış soruları olanlar için ise şerhli bir Riyâzü's-Sâlihîn okumak daha verimli olacaktır.
181 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Dua bir ibadettir. İbadetlerin sınırlarını da ancak Allh cc. ve Rasul'u sav. belirler. Bu kitap bu ince çizgiyi bizlere anlatan, son babta da kitabını sabah akşam zikirleri ile süsleyen, içeriği nasihat dolu bir kitaptır. Allah yazarından kabul buyursun.
525 syf.
Kitâbü’z-Zühd ve’r-reḳāʾiḳ, zühd, ahlâk ve tasavvuf sahasında ilk yazılan ve ilk dönem zühd anlayışını ortaya koyan önemli bir eserdir. İbn Teymiyye’ye göre bu konuda yazılanların en kapsamlılarından biri olan eser bablara ayrılmasıyla da diğerlerinden daha kullanışlıdır.
525 syf.
Zuhd hakkında müthiş bir hadis kitabıdır. Fakat önsöz’de cevirmenin “Şeyhulislam İbni Teymiyye ve Allame İbni Kayyım” gibi isimleri övmesinden, bu cevirmeni kimseye tavsiye etmem! Kitabın Abdullah bin Mübarek hazretlerine ait olan kısımlara zaten diyecek yok. Nasihat ve gafletten uyanış isteyenlere tavsiye edilir...

Yazarın biyografisi

Adı:
Abdullah Samed Afaracı

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 146 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 90 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.