Abdurrahman Aliy

Abdurrahman Aliy

YazarÇevirmen
8.1/10
16 Kişi
·
29
Okunma
·
0
Beğeni
·
177
Gösterim
Adı:
Abdurrahman Aliy
Unvan:
Öğretim Üyesi
Doğum:
Ankara, 7 Temmuz 1975
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Karl Jaspers kitabında felsefenin ne olup ne olmadığı üzerinden giderek, felsefenin genel sorunlarını anlatıyor. İşlediği konulara bakarsak; Felsefenin Ne Olduğu ve Kökeni, kendisinin ifade ettiği ama benim anlayamadığım Kuşatan, Tanrı düşüncesi, Mutlak Talep, Varoluşsal Açıdan İnsan ve Dünya, İnanç ve Aydınlanma, İnsanlık ve Felsefe Tarihi, Felsefe Yapan İnsanın Bağımsızlığı.
136 syf.
·6 günde·9/10
Gelin Sokrates öncesi döneme bakalım bu dönem insanlar kozmolojiyi ( Evren nasıl oluştu?) ve buna bağlı değerleri mitsel öğretilerle anlamlandırıyordu. Fakat öğretiye göre Tanrılar arası rekabet, hırs, şehvet mitolojik öğretinin inanırlığını zayıflatıyordu. Aslında felsefeyi harekete geçiren ilk problem arkhe sorunsalı teolojik bir problemdir.
Buradan hareketle “Teoloji”, “Doğal Teoloji”, “ Din felsefesi” kavramlarının tarihsel gelişimi, imkanları irdelenmiş.
Herhangi bir dini öğretiyi hesaba katmaksızın salt o kavram üzerine çıplak düşünebilen ve düşündürten eser bulmak bir hayli zor.
128 syf.
Karl Jaspers varoluşçu bir yazar. Kitap, eğer felsefe temeliniz yoksa ve varoluşçuluğa biraz da olsa hakim değilseniz muhtemelen zorlanacağınız bir kitap. Kitabı okumadan önce Felsefenin Arka Merdiveni isimli kitaptaki Jaspers bölümünü okuyabilirsiniz, size yazar hakkında güzel bir özet bilgi sunuyor.

Yazarın beni en çok etkileyen özelliği, insanı daha iyi anlamak için psikiyatri eğitimi almış olması. Profesörlüğünü ise felsefeden alıyor yazar. İnsana dair bütüncül bir bakış açısına sahip. Irklar teorisi, psikanaliz ya da marksizmin insanın bir yönünü elbette açıkladığını ancak tamamını açıklayamadığını ifade ediyor.

Yazar bilgin ile filozofun karıştırılmaması gerektiğinden bahsediyor. Bilgi sahibi insana bilgin denirken, filozof bilgiyi seven kişiye denir. Hakikate sahip olmak değil hakikati aramak felsefenin özüdür diyor. Ve tabi ki şunu da ekliyor: soru sormak yanıtlardan daha önemli.

Jaspers felsefenin hidayete erdirme misyonunun olmadığını, hidayete erdirme misyonunun dinlere ait olduğunu, felsefenin ise dünyayı aşma çabası olduğunu ifade ediyor.

Yazarın önemli kavramlarından biri "sınır durumlar". Sınır durumlar aşamayacağımız, değiştiremeyeceğimiz durumlardır. Sınır durumlarda 2 olası sonuç var: ya hiçlik kendini gösterecek ya da tüm dünya varlığının üzerinde neyin önemli olduğu hissedilecektir.

Yazarın Tanrı'ya dair düşünceleri çok ufuk açıcı. Tanrının varlığına bilimsel kanıtlar bulma çabası büyük bir yanılgıdan ibarettir. Dolayısıyla Tanrı bilginin nesnesi olamaz. Tanrıya yalnızca inanılır.

Tanrı inancı ise özgürlükten gelir Jaspers'a göre. "Kendi özgürlüğünün gerçekten bilincinde olan insan, aynı zamanda Tanrı'dan da emin olur." ve "Özgürlüğümün içinde kendi kendime var değilim, aksine özgürlüğümün içinde olmak bana bahşedildi".

Tüm varoluşçu yazarlarda olduğu gibi özgürlük teması Jaspers'ta da önemli bir kavram. İnsanın özgür olma durumunu onun varoluşu diye isimlendirir. Yani şöyle bir motto yerinde olacaktır: "özgürüm, o halde varım".

Jaspers ancak dünyayla iç içe geçilerek bütünleşildiğinde bağımsız olunabileceğini savunuyor. Kendi-varlık olarak biz, başka bir kendi-varlığa bağlıyız. Dolayısıyla yalıtılmış bir özgürlük söz konusu değildir.

Yazarın dünya barışına ilişkin görüşü ise şu şekildedir: ancak hukuka dayalı bir dünya düzeninde savaşlar sona erdirilebilir. Böyle bir düzende hiçbir devlet mutlak egemenliğe sahip olmamalı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Abdurrahman Aliy
Unvan:
Öğretim Üyesi
Doğum:
Ankara, 7 Temmuz 1975

Yazar istatistikleri

  • 29 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 46 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.