1000Kitap Logosu
Abdurrahman Çetin

Abdurrahman Çetin

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
24 Kişi
123
Okunma
6
Beğeni
783
Gösterim
Tam adı
Prof. Dr. Abdurrahman Çetin
Unvan
Türk Akademisyen, İlayhatçı Yazar
Doğum
Şuhut, Afyon, Türkiye, 1952
Yaşamı
Lisans: İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü, 1974. Doktora: Ebû Amr ed-Dânî, Hayatı, Eserleri ve Câmiu'l-Beyân, Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Bursa, 1983.
Kur'an Okuma Esasları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Peygamberimizin Ahlakı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Hitabet ve İrşad
OKUYACAKLARIMA EKLE
Örneklerle Peygamberimiz
OKUYACAKLARIMA EKLE
Peygamberimiz ve Toplum
OKUYACAKLARIMA EKLE
Peygamberimiz ve Sosyal Hayat
OKUYACAKLARIMA EKLE
Peygamberimizin Hayatı
OKUYACAKLARIMA EKLE
FüTüRiST ﷽
Hitabet ve İrşad'ı inceledi.
500 syf.
·
70 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
insanlara doğru yolu göstermek, onları uyarmak ve mânen aydınlatmak demektir. Bu yolda başarılı olabilmenin de bir takım şartları ve kuralları vardır. Bunları bilmeden, irşad tekniklerini öğrenmeden yola çıkmak, başarısızlığı önceden kabullenmek demektir.
Hitabet ve İrşad
Okuyacaklarıma Ekle
32
Kenan Aklan
Kuran'ı Kerim'in İndiriliği Yedi Harf ve Kıraatlar'ı inceledi.
500 syf.
·
97 günde
·
Puan vermedi
Yedi Harf ve Kıraatlar-Abdurrahman Çetin Kıraatler, Kur’an-ı Kerim’in nüzulü döneminde o toplumdaki farklı kabilelerin lehçelerinin de farklılığından kaynaklanan kelimeleri telaffuz zorluğu konusunda verilmiş olan bir ruhsatın sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu ruhsat da büyük ölçüde Peygamber Efendimiz (sav)’in “el-ahrufu’s-Seb’a” yani “yedi harf” hadisinin tazammun ettiği kolaylaştırma ilkesinin sonucunda ümmete verilmiş lafzi bir izninden ibaretti. Bursa Uludağ Üniversitesi’nin emekli hocalarından olan Abdurrahman Çetin’in bu eseri işte bu “Yedi Harf” meselesini derinlemesine ve kapsamlı bir şekilde ele alıp bilgilendiriyor. Konuyla ilgili rivayetlerinin tamamının sunulduğu, bu konuda ileri sürülen kuvvetli ve zayıf görüşlerin değerlendirildiği, yedi harfle ilgili diğer meselelerin irdelendiği eserde kıraatlerle ilgili de doyurucu bilgilere yer verilmektedir. Üçüncü bölümde Kur’an’a ve kıraatlere yöneltilen oryantalist eleştirilere cevapları bulabileceğimiz eserde son olarak kıraatlerle ilgili soru-cevap şeklinde bir metot takip edilmiş. Kıraatlerle ilgili bilgi edinmek isteyen, araştırmacı ve ilim meraklılarına tavsiye ederim. Not: Yedi harflerle ilgili kapsamlı bir bilgi edinmek için bu kitapla birlikte Mehmet Dağ’ın Geleneksel Kıraat Algısına Eleştirel Bir Yaklaşım (İsam Yayınları) kitabını da muhakkak edinmek gerekiyor.
3
Sümeyye
Kur'an Okuma Esasları'ı inceledi.
514 syf.
Kur'an İlimleri ile ilgilenen herkesin evinde olmazsa olmaz denilecek kitaplardan biri. Ben sadece tecvide dair bir kitap sanıyordum ama sadece tecvid, mahreç, sıfatlar değil aynı zamanda tecvid neden öğrenilmeli, hafızlar ve hafızlık, Kuran öğrenmenin faziletleri ile ilgili de güzel detaylar var. Tavsiye ederim. Özellikle tecvid alanında üst düzey bir kitap denilebilir. Herkese iyi çalışmalar, istifadeli okumalar dilerim.
Kur'an Okuma Esasları
Okuyacaklarıma Ekle
3