Abdurrauf Sinno

Abdurrauf Sinno

Yazar
8.5/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Osmanlı Devleti XIX. Yüzyılın ortalarından itibaren Hicaz’a özel bir önem vermeye başladı. Yeni medreseler açılıp, hastaneler inşa edildi; yönetim, polisiye hizmetleri, maliye, gümrük ve içme suyu ihtiyacının karşılanması konusunda bir dizi yenilikler yapıldı. Ayrıca posta ulaşımı ve telgraf hattı da kuruldu.
“Pan-slavizm” ideolojisi, Rusya'nın dış politikasında 1878’de Büyük Bulgaristan Devletini kurma projeyle zirve yapmıştır.
İngiltere ayrıca Akdeniz’in doğu havzasında Hindistan ve Yakın Şark’taki çıkarlarını 1875’de Hidiv İsmail Paşa’nın Süveyş’teki hisselerini ele geçirerek elde ettiği çıkarlarını korumak amacıyla Suriye veya Kıbrıs’tan herhangi biri olmak üzere bir üs edinmeye girişti.
Suriye’nin İngiltere’nin gelecekteki üssü olarak seçilmesinde İngiliz hükümetine sunulan iki diplomatik rapor rol oynamıştır. Mart-Nisan raporunda Suriyelilerin ve özellikle Müslümanların Osmanlı yönetiminden memnun olmadıkları... Ve dolayısıyla Mısır’la birleşip tıpkı Hindistan Müslümanları gibi İngiliz yönetiminin sunduğu nimetlerden faydalanmayı istedikleri belirtiliyordu. Raporda ayrıca Suriyelilerin ülkelerine sefer düzenleyecek İngiliz kuvvetlerine asla karşı koymayacaklan, aksine onları “kollarını açarak” karşılayacakları kaydediliyordu.
İstanbul’un Osmanlıların eline geçmesinden itibaren Rusya, kendisinin Bizans İmparatorluğunun varisi, Ortodoks inancının dünya çapında koruyucusu ve savunucusu olduğunu iddia etmiş; dolayısıyla kendini Ortodoks dünyasının dini ve siyasi lideri olarak görmüş...
Yazara henüz inceleme eklenmedi.