Adalet Tahirzade

Adalet Tahirzade

Yazar
9.0/10
3 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
Çin'le siyasetimiz soğuktu. Ben, Çin'de 40 milyon Türk var, onlara niçin azatlık vermiyorsun diyordum. Vermiyorsan düşmanım sana. Sen benim milletimi küçük düşürüp, süründürüyorsan, ben seninle nasıl dost olurum? Tahran rejimine ben niye düşmanım? Çünkü, otuz milyon Azeybaycan Türk'ünü acı, azap ve işkence içinde yaşatıyor. Ben onunla nasıl dost olabilirim? Milletimin başını kesen adamla dost olmak mümkün mü?
...halkın seçtiği Cumhurbaşkanı, kendi halkına ipek yüreğini, onun düşmanlarına karşı demir yumruğunu göstermelidir.
Ebülfez Beyi iki sporcuya: Muhammed Ali'ye ve Pele'ye benzetirdim. Efsanevi boksör Muhammed Ali, hiçbir zaman yüzünü yumruklarıyla korumazdı. Yalnız açık dövüş yaparak defalarca dünya şampiyonu oldu. Futbol kralı Pele'de oyunda amansız hücumlarla karşılaşsa da, ayakları kasten, gaddarlıkla kırılsa, ezilse de hiçbir zaman oyunun kurallarını bozmaz. Ona düşmancasına davranan rakiplerini yalnız Pele'ye mahsus alicenaplıkla, güler yüzle, bağışlayarak hem insanlık hem de ustalık galibiyeti kazanır.
Bunların aklı Sovyet devrine gidiyor. Askeri polis diktatörlüğüdür, sokaktan,yemekhaneden halkı zorla, döve döve pamuk tarlasına götüreceksin. Bu kul hakkıdır. Biz ise kul terbiye etmek istemiyorduk. Aksine milleti kul olmaktan kurtarmaya çalışıyorduk.
Genellikle, tahsille meşgul olmayı ben, en çok sevabı işlerden sayıyorum. Türkiye'deki konuşmalarımın birinde " Ben bugün Cumhurbaşkanı olmasaydım, Milli Eğitim Bakanı olurdum" demiştim.
...genel Türk kültürü öğrenilmeliydi. Biz yüzümüzü Avrupa'ya çevirsekte Asya medeniyetini ve Türk medeniyetini öğrenmeliydik.
O, Hakk'ı sevdiğine göre yalnız hakikate arkalanır, adalete dayanır, ahlakın siyasetin ayakları altına atılmasına imkan vermez.
Öğretmeni maddi ve manevi bakımdan desteklemek gerekir ki, hatta devletin cebinin boşalması hesabına da olsa gerek, öğretmenin toplumdaki nüfuzu kaybolmasın, aksine daima yükselsin ki, o, milletin çocuklarına tüm yüreğiyle ders versin, ilim, irfan öğretsin.
"Halk hürriyete hazır değilse, azatlığı elde etmeden önce onu azatlığa hazırlamalısın. Hazır olmadan ona azatlık versen de kaybeder!"
352 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
24 Haziran 1938 tarihinde Nahcivan'da dünyaya gelen Ebulfez Aliyev, daha sonra Elçibey soyadını alacaktır. 22 Ağustos 2000 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Azerbaycan Türklüğünün Atatürk'ü diyebileceğimiz Elçibey'in 1970'li yıllarda faaliyetlerine başladığı özgürlük hareketi bir süre sonra kesintiye uğrasa da 1989 yılı itibariyle Sovyet Rusya'nın çatırdamaya başlamasıyla yeniden başladı.


1990 yılında Azerbaycan'ın bağımsızlığı ilan edilirken 1992 yılında Ebulfez Elçibey, Azerbaycan Halk Cephesi Lideri olarak Azerbayan Cumhurbaşkanı seçildi. Demokratik seçimlerde yüzde 54 oy almıştı. Seçilir seçilmez yakasına Atatürk rozeti takarak Türkiyeyi ziyaret etti. Türkiyeye ayak bastığında toprağı öperek Anıtkabir'e koştu. Anıtkabir Özel Defterine Atatürk'e ithafen senin askerin Elçibey diye yazdı. Böylece gençlik yıllarından itibaren kurduğu hayalini gerçekleştirdi.

Azerbaycan'da hemen reform çalışmalarına girişen Elçibey, Azerbaycan Merkez Bankası'nı kurdu. Rus para birimi Rubleyi bırakarak Azerbaycan para birimi Manat'ı kullanmaya başladı. Rus birliklerinin Azerbaycan sınırlarının dışına çıkmasını sağladı. Yaşanan olaylar neticesinde Ermeniler tarafından başlatılan olayları yatıştırdı. Bakü petrollerinden Azerbaycan'ın en iyi şekilde yararlanmasını sağlayacak adımları attı. Azerbaycan petrollerinin Rusya, ABD ile başka ülkelerin ve büyük petrol şirketlerinin kullanımını kaldırdı.

Kiril Alfabesi yerine Latin Alfabeli Azerbaycan Türkçesine geçti. Güney Azerbaycan olarak nitelendirilen İran'ın kuzeyindeki bugün 35 milyon Azerbaycan Türkünün yaşadığı Tebriz ile bağlantı kurmaya çalıştı. Elçibey'in petrol, millileşme ve Azerbaycan Türklüğünü bir bayrak altında toplama ideali, başta topraklarında büyük Azerbaycan Türkünden oluşan nufusu barındıran İran olmak üzere Rusya ve ABD'yi korkuttu.

Rusya'nın güneye inmesi, ABD'nin 1979 yılında mollaların eline geçen İran'ı kuşatması ve Kafkasya hakimiyeti için önemli bir konumda olan Azerbaycan'ın bir Türk Milliyetçisi tarafından yönetilmesi kimsenin işine gelmedi. Büyük devletlerin büyük oyunu işledi. Emperyalizm Azerbaycan içinden devşirdiği kuklalar ile Elçibey'i 1 yıllık cumhurbaşkanlığının ardından darbe ile yönetimden uzaklaştırırken yere bir süre sonra diktatör ve anlı şanlı komünist Haydar Aliyev geldi.


Elçibey ve yandaşları, Türkiye'den de hükümet dışındaki oluşumlardan aldıkları destekle Azerbaycan'da darbe yaparak yönetimi ele geçirmeye çalışsa da yaptıkları plan dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Haydar Aliyev'e yapılan ihbarla sonuçsuz kaldı. Süleyman Demirel'in, ihbarda bulunduğu darbe ile ilgili bizler lise okuduğumuz dönemlerde çok şey yazılıp çiziliyordu.


Azerbaycan'ın Atatürk'ü olan Elçibey, Türk şahlanışını başlatmak için girişimlerde bulunsa da onu anlamayanların günlük yaygaralara inanması başlatmış olduğu çalışmaları sonuçsuz bıraktı. Türkiye Türklüğü nasıl ki Atatürk'ü kısır tartışmaların odağına yerleştirerek değerlendirmişse Azerbaycan Türklüğü de Ebulfez Elçibey'i Rus ve ABD palavralarına kurban etti.

"İki devlet bir millet" ifadesinin mucidi olan Elçibey, 22 Ağustos 2000 tarihinde çileli bir hayatı geride bırakarak Ankara'da yaşamını yitirdi. Kitap, Elçibey'in ölümünden sonra onu tanıyanların kaleme aldıkları yazdılardan oluşmaktadır. Yazılardan 225-250 sayfaları arasında yer alan emekli Diplomat Turgut Er'a ait bölümler insanın içini acıtır cinstendir.


Her ne kadar Turgut Özal ile Süleyman Demirel Türk Dünyası ile bağ kurmaya çalışmış bölgeye geziler düzenlemişseler de onların yaptıkları Türkçü liderlere yönelik değil Emperyalizm uşaklığında kukla yönetimlerin bulundukları mevkilerde daha sağlam kalmalarını sağlamak içindir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Adalet Tahirzade
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.