Adelheid Meutes

Adelheid Meutes

Yazar
7.6/10
11 Kişi
·
30
Okunma
·
0
Beğeni
·
298
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
96 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
"Zen" bakış açısını merak edenlerin, önemseyenlerin seveceğini düşünüyorum. İnsanın iç dünyasına, kendine, ruhuna dönüşünü, bütünü kucaklamasının önemini oldukça akıcı şekilde anlatıyor.
Kitapta ayrıca örnekli olarak meditasyonla ilgili tavsiyeler var. "An'da Kalabilmek", kişinin kendini buluş serüveni, bir bütünün parçaları olduğumuzu hatırlatıyor bizlere...
Kitabı bitirdikten sonra yeniden düşündüm; kendimizi yaşayabiliyor muyuz acaba? Kendimizi ne kadar fark ediyoruz? Ne kadar kendi hayatımızın içindeyiz?
"Ben" olarak mı varız, yoksa başkalarının yarattığı "O" olarak mı?
96 syf.
·10/10
Zen ve zenin basitliğini anlatan oldukça keyifli bir kitap. Düşüncelerinizle hayatı çok karmaşıklaştırdığınızı düşündüğünüz anlarda ilaç gibi gelecek bir kitap. Her şeyi özetleyen mottosu ; otururken otur, yürürken yürü, çalışırken çalış.
96 syf.
Zen özel birşey değildir. Zen sizin dininizdir, benim dinimdir. Japonların dinidir Zen. Kızılderililerin, İslam’ın dinidir. Bir felsefedir Zen. Eflatun’un ve Schopenhauer'in felsefesidir. Zen, Japon Samurayların, Karl Marx'ın felsefesidir. Bedenimizdir Zen. Bedenimizin duruşu, bedenimizin çalışmasıdır, bilgisayarın tuşlarında gezinen parmaklarımızdır. Zen, bisiklete binerkenki ben'dir. Gülüşümüzdür Zen, ağlayışımız, nefretimiz, sevgimiz, yasımızdır. Zen davranışımız ve davranışımızın gözlemidir.Aydır Zen, ağaç ve güneş batışıdır, ilkbahar, yaz, güz ve kıştır. Zen, çiçekleri vazoya yerleştiren kadındır. Ustanın çay içişi, Koan’ına çalışan öğrencidir Zen. O halde Zen’in özü hiç de olağandışı birşey değildir. Zen, hergünkü yaşamın ta kendisidir, hergünkü yaşam ise bir yöntem değildir. Zen, herbirimizin kendince gerçekleştirdiği farkındalık eylemidir. Yine de, otururken, yürürken, yatarken ve ayakta dururken bedenimizin aldığı biçim, farkındalığın, zihin ve ruh huzurunun "giriş kapısıdır".

Yazarın biyografisi

Adı:
Adelheid Meutes
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 30 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.