1000Kitap Logosu
Adil Hikmet Bey
Adil Hikmet Bey
Adil Hikmet Bey

Adil Hikmet Bey

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.3
30 Kişi
85
Okunma
9
Beğeni
788
Gösterim
Unvan
Asker, istihbaratçı
Yaşamı
Teşkilat-ı Mahsusa tarafından Hindistan üzerinden Orta Asya'ya gönderilen beş idealistten biri. Bu beş kişi, 1916'daki büyük Türkistan isyanının bir safhası olan Kırgızların başlattığı Yedisu İsyanı'nı idare etti. Ruslara büyük zayiat verdirdiler. Yedisu isyanının kurmay başkanlığını, piyade yüzbaşısı rütbesiyle Adil Hikmet Bey yürüttü.
Büşra TANRIKULU
Asya'da Beş Türk'ü inceledi.
575 syf.
·
5 günde
Kitap İttihat ve Terakki üyeleri olan Adil Hikmet Bey ve 4 arkadaşının Orta Asya'da Büyük Türk Devleti kurma ve orada bulunan Türk halkını uyandırma gayesiyle Asya'ya, Türk'ün doğduğu yerlere sürüklenişini ve orada yaşadıkları bize göre büyük bir macera olarak gelen fakat 5 arkadaşın bu macera dediğimiz tüm anları zorluklarla yaşayışını anlatıyor, bana göre bu kitap sadece bir hatırat, bir seyehatname değil koskoca bir roman, koskoca bir hayat, idealistlik, bir ideal uğruna sarf edilen çabadır.. Okunmasını tavsiye ederim.. Şunu da belirtmek isterim ki yazarın Şeyh Şamil'e ve kitabı derleyenin direniş tarihi olarak Adil Bey ve arkadaşlarından sonra gelen Osman Batur gibi bir kahramana değinmesini mutlaka beklerdim ufacık bir not da olsa benzetme de olsa beklerdim..
Asya'da Beş Türk
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Martali Matyas
Asya'da Beş Türk'ü inceledi.
575 syf.
Ey Vatan gözyaşların dinsin, yetiştik çünkü biz.
İttihat ve Terakki mensuplarını ve bu teşkilâtın başında bulunan 3 paşayı hainlikle ithâm edenleri utandıracak bir eser daha. Kitapta Asya Türklüğü hakkında pek değerli bilgiler yer almakta. Bununla birlikte İslâmiyet'in nasıl sakat bir görüşle yayıldığını(Arabistan'dan gelen pek muhterem(!) "şerif"ler sayesinde) okuyacağınız güzel bir eser. Macera, heyecan, hüzün, aşk gibi duyguları yaşayacağınız gerçek-yaşanmış- bir eser. Vatan için serden, yârdan geçenlerin hikâyesi. Dili oldukça akıcı ve nüktedan. Tavsiyedir efendim; okuyunuz, okutunuz.
Asya'da Beş Türk
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Murat ÇALIK
Asya'da Beş Türk'ü inceledi.
575 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İttihat Terakki Dönemi'nde Enver-Talat Paşalar tarafından Türkistan'a gönderilen beş komitacı Türk'ten Adil Hikmet Bey'in hatıraları. Yusuf Gedikli Hoca'nın derlemelerine hayranım. Hatıra ve maceraseverler için birebir kitap. Tavsiye ederim.
Asya'da Beş Türk
OKUYACAKLARIMA EKLE
3