Adil Hikmet Bey

Adil Hikmet Bey

Yazar
9.6/10
18 Kişi
·
32
Okunma
·
6
Beğeni
·
670
Gösterim
Adı:
Adil Hikmet Bey
Unvan:
Asker, istihbaratçı
Teşkilat-ı Mahsusa tarafından Hindistan üzerinden Orta Asya'ya gönderilen beş idealistten biri. Bu beş kişi, 1916'daki büyük Türkistan isyanının bir safhası olan Kırgızların başlattığı Yedisu İsyanı'nı idare etti. Ruslara büyük zayiat verdirdiler. Yedisu isyanının kurmay başkanlığını, piyade yüzbaşısı rütbesiyle Adil Hikmet Bey yürüttü.
“Ben Trablusgarp harbinde Enver ve Mustafa Kemal Beylerin Trablusgarp ve Derne taraflarındaki hareketleri içinde bulundum. Vatanperverliğin ne demek olduğunu onlardan öğrendim.”
Çok defa yırtık bir potini rüyalarımızda bile görmedik. Çok defa boş midelerimizin şikayetini durdurmak üzere yumruklarımızı karnımıza bastık. Pamirden Taklamakan çöllerinden ve her türlü vasıtalara malik seyyah kütlelerinin geçmeye cesaret edemedikleri yerlerden yalnız başımıza yürüyerek geçtik. Kırgızları ayaklandırarak, Mukden meydan muharebesinde Japonlara mağlup, fakat Türkistan ihtilallerini kanlı bir surette bastırmağa muvaffak olduğundan dolayı çarın sarayında büyük bir mevkiyi haiz olan meşhur general Kuropatkin ile muntazam muharebeler yaptık.
Kaşgar müftüsü Hacı Abdülkadir Damolla'nın arkamızdan yetiştirdiği bir süvari, kemal-i heyecanla bize geri dönmemizi rica etti. Müftü efendi Rusların eline esir düşeceğimizi rüyasında görmüş ve bizim seferden feragat etmemizi rica ediyormuş.
Adil Hikmet Bey
Sayfa 145 - Ötüken
Geriye gidiyorduk. Mamafih meyus olmadık veya meyus görünmemeye gayret ediyorduk. Her manadan bir eğlence çıkarmağa uğraşıyorduk :)
(Münafık Afgan Serdarının 5 Türk'ü İngilizleri Teslimi ve Peşaver'e Tekrar Dönüş)
Afganistan'a geçmek isteyişimiz esaslı maksatlara istinad ediyordu. Orada behemahal (mutlaka) faal olacaktık. Planımız Afridi, Dir, Çatral halkı arasında teşkilat yapmak, çeteler tertibi ile Hindistan'ın şimalini taciz etmek ve Çanakkale'de bizi mahvetmek isteyen İngiliz kuvvetlerinin bir kısmını üzerimize celbedebilecek derecede vasi' (büyük) ihtilaller tertip etmek idi.
Adil Hikmet Bey
Sayfa 143 - Ötüken
“-Adil!” dedi. “Ben gayemize varmak için her çareye başvuracağım. Bize yardım edecek mevkide olan makamlarla temas edeceğim ve o makamları mutlaka arzularıma ram edeceğim ümidindeyim. Muvaffak olursam beni yarı yolda bırakmaz mısın?”
- “Yarı yolda bırakmak değil, öne bile geçerim.”
- “Söz mü?”
- “Söz.”
575 syf.
·Beğendi·10/10
Enver Paşa bir yandan orduyu ıslah ederken, diğer yandan propaganda faaliyetleri yürütmek üzere Teşkilat-ı Mahsusa isimli bir istihbarat teşkilatı vücuda getirir. Başarısız olan Osmanlıcılık politikasını bırakıp Türkbirliği ve İslambirliği politikalarına sarılan Enver Paşa, Teşkilat-ı Mahsusa'nın mensuplarını bütün Türk ve İslam ülkelerine salar. Bu meyanda beş kişiyi de 1914'te Hindistan üzerinden Türkistan'a gönderir. Bu beş kişi 1916'daki büyük Türkistan isyanının bir safhası olan Kırgızların başlattığı Yedisu isyanını idare eder ve Ruslara büyük zayiat verdirir. Bu eser, Yedisu isyanının Erkân-ı Harbiye Reisliğini (kurmay başkanlığını) yürüten piyade yüzbaşısı Adil Hikmet Bey'in hatıralarıdır.
575 syf.
Nereden baksak, yirmi yıl kadar önce okuduğum bir kitaptı. Ancak şahane bir kitaptır. Birinci Dünya Savaşı yıllarında Teşkilat-ı Mahsusa'ya bağlı beş Türk'ün Türkistan topraklarına giderek, oradaki Türkleri teşkilatlandırma çabasını anlatan fevkalade önemli bir hatırattır. Bu insanlar gerçekten yaşamış mı diye sorgulatan, Türk edebiyatında emsali az olan bir eserdir.
575 syf.
·Beğendi·10/10
Adil Hikmet Bey ve arkadaslarinin başlarından geçen hikayelerini okurken hem orta asya topraklarını tanıyorsunuz hem de ne zorluklarla vatan sevgisi ile hareket eden insanların varlıklarını hissetmek size gurur ve mutluluk veriyor. Japonya bölümü en çok ilgimi çeken kısmı oldu bir de çölde geçişleri.
575 syf.
Adil Hikmet Bey Türk İslam davası için 7 yıl yaşadığı çileli yolculuk ve bu yolda gösterdiği üstün fedakarlıklar...
Okumanızı tavsiye ederim ...
575 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
İttihat Terakki Dönemi'nde Enver-Talat Paşalar tarafından Türkistan'a gönderilen beş komitacı Türk'ten Adil Hikmet Bey'in hatıraları.

Yusuf Gedikli Hoca'nın derlemelerine hayranım.

Hatıra ve maceraseverler için birebir kitap.

Tavsiye ederim.
575 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Uzun süredir merak ettiğim bir kitaptı fakat sayfa sayısı ve konusu dolayısı ile de tereddüt ederek başladığım içinde İzmir'den başlayıp Hindistan, Afganistan, Çin yollarında kaybolduğum; satırları gözümü kırpmadan, kâh üzülüp kâh gülerek içimde garip bir his bırakan bir roman tadın da fakat %100 yaşanmışlık dolu eser. Her kitaplıkta olup her Türk gencinin okuyup, düşünüp ve öyle hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. Okuyunuz, Okutturunuz efendim..
575 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Milli mukaddesata sahip çıkan bu onurlu şahsiyetlerin yürek burkan faaliyetlerini anlatan bu kitabın her kitaplıkta bulunması gerekiyor.

Bazı anıların sürükleyiciliğe ihtiyacı olmaz.!
Kut’lu olsun yolunuza baş koyanlara
575 syf.
Geçmiş tarhimize dair okuduğum ve hayretler içinde kaldığım bir kitap . 5 vatansever insanın asyaya milli bütülüğümüzü korumak maksadıyla komitacılık faaliyetlerini , planlarını ve yaşanan olayları ortaya koyuyor . Asya'da çok büyük işler başaran bu 5 vatanseverin yaşadıklarını ve büyük idealler olduğunu öğrendiğinizde şaşıracağız mükemmel bir kitap.
575 syf.
·Beğendi·7/10
20. Asrın haşmeti karşısında başımızı eğmemiz için mevcut delillerden bir nüve. Vatan aşkı ve milliyetperverlik sayesinde göğüs gerilen 7 yıllık bir sürgün, sıla ve mücadele hayatı. Üslubunun yer yer esprili olması mücadelenin azametini kesinlikle gözümüzde küçültmüyor. Macera romanı olsa "abartı" denilebilecek yerlerin gerçek olduğunu bilmek hakikaten hayranlık uyandırıcı.

Zamanın Çin'i, ve İngiltere'nin kollarının nerelere kadar uzanabildiği hakkında, Anayurttaki Türklerin durumu, Kırgızların cesareti, ulemanın rezilliği hakkında merak uyandırıcı bilgiler edinmek de mümkün.

Eser sıla hasretinin, vatana sadakat ve aile sevgisi duygularının yarışmasının, gurbette bir insanın başına gelebilecek duygusal ve fiziksel sarsılmaların neler olabileceği ve bunların etkilerinin doyurucu biçimde anlatıldığı nadide bir kitap. Okunmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Bir puan eksik verme sebebim uzun yolculuklar anlatılırken tekdüzeliğe düşülmesi.
Bu kadar mükemmel bir kutabın böyle bir platformda bu kadar az okuyucusu olması beni üzdü Doğu Türkistan ve Orta Asya hakkında araştırma yapan herkesin okuması gereken bir kitap
İttihatçılat ölür İttihatçılık ölmez

Yazarın biyografisi

Adı:
Adil Hikmet Bey
Unvan:
Asker, istihbaratçı
Teşkilat-ı Mahsusa tarafından Hindistan üzerinden Orta Asya'ya gönderilen beş idealistten biri. Bu beş kişi, 1916'daki büyük Türkistan isyanının bir safhası olan Kırgızların başlattığı Yedisu İsyanı'nı idare etti. Ruslara büyük zayiat verdirdiler. Yedisu isyanının kurmay başkanlığını, piyade yüzbaşısı rütbesiyle Adil Hikmet Bey yürüttü.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 32 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 32 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.