Giriş Yap

Agatha Christie

Yazar
8.3
34,4bin Kişi
Tam adı
Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mollowan
Unvan
İngiliz Yazar
Doğum
İngiltere, 15 Eylül 1890
Ölüm
İngiltere, 12 Ocak 1976
Yaşamı
Agatha Christie dünyanın en tanınmış polisiye romanları yazarıdır. Eserleri 45 dile çevrilmiş olan yazarın kitap satışları milyarları bulmuştur. Kutsal kitaplar (Kuran ve İncil) ile Shakespeare'dan sonra en çok satan yazardır. Agatha Miller, İngiltere'nin Torquay şehrinde 15 Eylül 1890'da doğmuştur. 1914 yılında Kraliyet Hava Kuvvetleri'nden Archibald Christie ile evlenmiştir. 1928 yılında boşanan çiftin Rosalind adında bir kızları vardır. Yarım yüzyıla aşkın süren yazarlık hayatında, 79 roman ve kısa hikâyelerden oluşan kitap yazmıştır. Ayrıca 25 Kasım 1952'de Londra'da perdelerini açan ve bugüne kadarki en uzun süreyle oynanan tiyatro eseri olan Fare Kapanı'nın da yer aldığı bir düzineden fazla oyuna imza atmıştır. Christie'nin 1920'de yayınlanan ilk kitabı "The Mysterious Affair Style (Ölüm Sessiz Geldi)", aynı zamanda meşhur kahramanı Belçikalı Dedektif Hercule Poirot'nun da yer aldığı ilk eseridir. Yazın dünyasının bilinen en ünlü karakterlerinden biri olan Hercule Poirot'yu yaratan Christie, bu kahramanını 33 romanı ve birçok kısa hikâyesinde kullanmıştır. Bir diğer kahramanı ise kadın karakter Miss Jane Marple'dır. Miss Marple'ı 1930 yılında yazdığı "The Murder at the Vicarage (Ölüm Çığlığı)" adlı romanıyla okurlarına tanıtmıştır. Her iki kahramanın da serüvenleri televizyon dizisi veya film olmuştur. 1974'de Doğu Ekspresinde Cinayet, 1957'de "Witness for the Prosecution (Beklenmeyen ?ahit)", 1978'de Nil'de Ölüm en başarılı olan filmlerindendir. Agatha Christie ayrıca Mary Westmacott takma adıyla altı adet duygusal roman da yazmıştır. Aynı zamanda ikinci eşi Sir Max Mallowanile katıldığı arkeolojik kazılarla ilgili kitaplar da yazmıştır. 1971 yılında İngiltere'nin en yüksek onur unvanı olan "Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı" nişanını almıştır. Agatha Christie 12 Ocak 1976'da ölmüştür.

İncelemeler

Tümünü Gör
224 syf.
·
7 günde
·
9/10 puan
En lerin Kadını
Agatha Christie,
66 roman, 14 kısa öykü yazmıştır.Mary Westmacott takma adıyla da 6 roman yazmıştır.Dünyanın en çok toplamda kitap satan kişisidir.2 milyardan fazla satış yapmıştır.Dile kolay.Guinness Rekorlar kitabında hala adı yazmaktadır.Zehir konusunda ve kocasından dolayı arkeoloji konusunda uzmandır.Index Translationum a göre en çok tercüme edilen yazardır.Ayrıca On Kucuk Zenci kitabı en çok satan kitaplardandır.100 milyon kopyadan fazla satış yakalamıştır.1955 de ise Grand Master Award alan ilk kişidir.Edgar ödülü de olan yazar, Roger Ackroyd Cinayeti kitabı ise 600 kişilik yazar ekibi tarafından en iyi suç romanı ödülünün de sahibidir.30 dan fazla uzun metrajlı filmi olan yazarın, tiyatro, dizi ve birçok görsel yapımı da mevcuttur.On Küçük Zenci aynı zamanda halk tarafından en sevilen kitabı seçilmiştir. Agatha Christie nin kendi adında bir limited şirketi olup, kitap, film, Tv vs tüm gelirlerinin yaklaşık yüzde 36 sı bu şirket üzerine aittir.91 milyon dolar geliri olduğu bilinmektedir.
On Küçük Zenci
, aslında And Then There Were None yani Ve Sonra Hiçbiri Yoktu şeklinde ismi ile basıldı ama her ne hikmetse bizim Türk çevirici arkadaşlar bunu On Küçük Zenci olarak değiştirme gereği duymuşlar sonra aaa Zenci ırkçı ifade o zaman bunu da değiştirelim diyip On Kişiydiler şekline getirdiler.Bakalım ileride belki çeviriciler kardeşler bi çeviri daha yapıp orjinal ismine dönebilirler.1939 da yurtdışında da On Küçük Niggers olarak basılmıştır.Sonra1964-1986 yılları arasında On Küçük Indians oldu.Ama günümüze kadar yurtdışında And Then There Were None olarak yayınlanmaya devam etmektedir.Asker, Kızıldereli vs vs bu isim muhabbeti çok uzun.Amerikan kültüründeki ırkçı ifade olan kelimelerden dolayı kitabın ismi değiştirilmiştir. Kitaba polisiyeden daha çok gizem ve katil kim? başlığı altında değerlendirmek bence daha doğru.Çünkü polisiyelik pek bi durum yok.Cinayetleri polis çözmüyor.Biz ve adadakiler çözmeye çalışıyor.Sürpriz sonlu kitaplardan. Hikaye aslında karmaşık, çünkü her kişinin kendi hikayeleri de var.Alt metinler yani.8 kişi özel davet alarak Owen adındaki bir zenginden, adaya geliyor.Adada da iki tane hizmetçi var.Bunlarda Bay ve Bayan Rogers.Oldu mu sana 10 kişi.Davet eden zenginimiz Owen adada yok.Bu arkadaşlarda yavaş yavaş şüphe oluşmaya başlıyor.Daha sonra 10 tane zenci şiiri duvarda asılı, 10 tane de zenci figürü masada durmaktadır.Ölüm şekilleri şiir ile doğru orantılıdır.Bir ses kaydı duyulur ve bu ses kaydında herkesin aslında geçmiş hayatında birisinin yada birilerinin ölmesine vesile olan kişiler olduğunu adadakilere söylemektedir.Tabi buda bize Testere filmini hatırlatır.Yani yaşamayı haketmeyen kötü kişileri cezalandıran bir kişi vardır adada.Peki bu kişi kimdir? Kişiler birer birer ölmeye başlar.Sonu sağlam sürprizli olmuş ben bayıldım.Tahmin etmedim desem yalan olur ama. Agatha Christie kitabın başında katili kimsenin anlamaması için çabaladım der.Ama ben kim olduğuna 2 nedenden dolayı çok yaklaştım.1.si ölen kişilerden çok şüphelenmezler.Ölen kişiler kesin ölmüştür kafası ile yaklaşırlar.Ayrıca üst araması yapmaya insanlardan öldükten çok sonra başlarlar.2.nedende uç nokta bi isim oyununu(Owen) bilebilecek kişinin katil olma ihtimali idi. Kitabın 1945 de filmi, 1949 da BBC yapımı dizisi, 1959 yapımı ITV ve US yapımı dizileri, 1963 yılında İspanyol yapımı filmi,1965 yılında Bollywood yapımı filmi,yine 1970,1978 yılında Bollywood yapımı başka bir filmi, 1981 yılında Filipinler yapımı filmi, 1985 de adult filmi, 1987 de Rus yapımı filmi, 1989 de İngiliz yapımı filmi,2004 yılında Mindhunter adında bir filmi, 2011 yılında İspanyol yapımı filmi, 2012 yılında yine Hint yapımı filmi,2014 yılında Hint yapımı dizisi,2015 yılında And Then There Were None adında dizisi, 2017 yılında Hint yapımı filmi ve 2020 yılında başka bir filmi vardır.Ayrıca radyo, Tv,tiyatro ve oyun platformlarında yüzlerce kez yer almış bir yapımdır.2015 yapımı dizisini öneririm, izledim. Puanım 9.
·
6 yorumun tümünü gör
Reklam
256 syf.
·
8 günde
·
6/10 puan
Agatha christie okumaya bi yerden başlamam gerekiyordu ve bunun için Doğu ekspresinde cinayeti seçtim . Aslında bunun için bi ön hazırlık bi araştırma da yapmadım örneğin ; Önce hangi kitabından başlamalıyım vesaire tabi böyle bi araştırma olmadı dediğim gibi . Buna rağmen Agatha christe’ ye başlamak için iyi bir seçim yapmışım çünkü yazar bu kitabı İstanbul’da Pera palas otelde yazmış ve kitabımızın bir kısmı İstanbul’da geçiyor . Kitabı okurken zaten yazarımızın Türklere ve İstanbul’a aşinalığını görüyoruz . Tabi sadece Türklük değil kitapta birçok ulusla iç içe oluyorsunuz . Konumuza gelecek olursak bu zamana kadar ki cinayet/polisiye okuma tecrübelerime güvenerek kitabımızın biraz yetersiz olduğunu düşünüyorum . Evet çok anlamlı bi cinayet işleniyor çok titiz aşamalardan geçiyor yazar ama bir şey eksik kalıyor . Bu Alanda çok daha akıcı başarılı eserlerden sonra okuduğum için bana yetersiz geldi polisiye cinayet türlerine yeni başlayanlar için önerilebilir ama bi Dan Brown , Sir Arthur canon doyle tutkunlarına bi tık eksik gelecektir . Belkide yazarın kitapları hangi sırayla okunmalı araştırmasını yapmalıydım :)
·
4 yorumun tümünü gör
176 syf.
·
3 günde
Agatha Christie kitaplarını zihnen kendimi güç durumda hissettiğimde okumayı seviyorum. Hercule Poirot'a dedirttiği gibi 'Bazen beyindeki gri hücreleri çalıştırmak gerekiyor.' Agatha Christie bana girift, çok yönlü ve farklı pencerelerden bakma gücü kazandırıyor. Okuduğum 37. kitabı. Bu öğrenimleri en çok Hercule Poirot'nun sahnede olduğu kitaplarda yaşıyorum. İlk okuduğum On Küçük Zenci kitabıyla bu kitap arasındaki kitaplardan devasa lezzet almamıştım. Zira okuduklarım arasında en iyisi On Küçük Zenci idi. Artık mutluyum, çünkü bu kitap da enfesti. Genelde katili tahmin ederdim ancak bu kitapta inanılmaz ters köşe oldum. Hercule Poirot (Agatha Christie) zekâsına hayranım. *** Kitap sindire sindire okunmalı. Bir romandan daha fazlası. Ders veriyor resmen. Anlatıyor, tüm ihtimalleri gözönünde bulundurmak gerektiğini ifade ediyor. Kötülüğün boyutlarını bile anlatıyor. İnsan ne kadar kötü olabilir? İnsan ne kadar plan yapabilir? Ne kadar detaylı düşünebilir? *** Okunmalı...
·
2 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42