Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Popüler
Keşfet
Alışveriş
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar

Ahmet Albayrak

Ahmet Albayrak

Muhammed İkbal Sözlüğü kitabının yazarı
Yazar
Editör
7.7
3 Kişi
7
Okunma
2
Beğeni
461
Gösterim
Izdırap; insanın tüm yaşamı müşahede edebilmesi için verilen ilahî bir hediyedir.
İlim
İnsan ilk gayreti göstermezse, bünyesinde yatan zenginlikleri işlemezse, ilerlemekte olan hayata içten gelen bir hamleyle katılmak arzusunu duymazsa, ruhu sertleşir, taş gibi olur ve kendisi de ölü bir cisim hâline gelir. Ancak insanın hayatı ve ruhunun gelişmesi, karşılaştığı gerçeklerle bir bağlantı kurmasına bağlıdır. Bu bağlantı da ilim yoluyla kurulur.
254 syf.
6/10
·
7 günde okudu
İkbal'in birbirini tamamlayan üç şahsiyet boyutu: 1.Gönlü, İslam inancıyla yanıp tutuşan mü'min İkbal. 2. Estetik duygunun en üst çizgisini yakalayabilen şair ve sanatkâr İkbal. 3. Sanatını, evrensel dünyanın formları ve muhtevasıyla zenginleştirerek, yepyeni bir düşünce sistemi...
Muhammed İkbal
Muhammed İkbal
0/10 · 1 okunma
“Yaratmak nedir? Güzelliği aramak! Başkalarına kendisini göstermek! Cemâlimiz olmayınca, varoluşun bütün bu hengâmeleri vücut bulamaz."
"Zâtının ilk ışığı hayattır. İçindeki 'bir' çoğaldı mı hayat, tatlı uykudan uyanır. O, ancak bizim zuhurumuzla zuhur ve inkişâf eder... Hayat bir ateştir. Benlikler onun kıvılcımlarıdır.'’ muhammed ikbal
22 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.