Ahmet Alpay Dikmen

Ahmet Alpay Dikmen

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
“Modern insanın serüveni özgürleşmeye çalışırken köleleşen acılı bir ruhun serüvenidir.
Modern insan hep kalabalıkların peşinden gider. Kalabalıkların peşinden giderken de aklını kalabalıklara teslim eder. Bu yolla da yeni efendilere, yeni tanrılara cevaz verir.”
“Günümüzde iş ve kazanma hırsı bir tür cinsel zevk ve haz arayışına dönüşmüş; rakibini kazıklayan işadamı bundan cinsel zevk benzeri bir haz almaya başlamıştır.
Bu dünyada adalete yer yoktur. Adalet arayan kişi bir çeşit sorunlu yaratıktır; asıl olan “kazanmak” ne pahasına olursa olsun; ne yapmak gerekirse gereksin kazanmaktır.”
“ Bu gün yardım ettiğimiz insanlar-ülkeler yarın bizim müşterimiz olacaktır” (Amerikalı senatör Mc Govern'ın 1964 yılında yaptığı konuşmadan.)
“1929 bunalımı insanlara israfın ne kadar önemli olduğunu, bu sistemi sürdürebilmek için israf gerektiğini öğretmiştir.”
Günümüzde büyük akıllar bireyin aklının yerine geçmekte ve onun yerine düşünmektedir. Bunlar ortaya çıkan yeni tanrılardır.
İnsan bu tanrılar yüzünden ve sayesinde düşünmekten bir kez daha vaz geçer ve aklını bu Akıl’lara teslim eder.”
318 syf.
·Beğendi·9/10
Yönetim psikolojisi üzerine yazılmış bir ders kitabı olmasına rağmen bunun çok ötesine geçen, adeta insanlık tarihini irdeleyen, elinize aldığınızda bir daha bırakamayacağınız bir kitap, bir başvuru kaynağı.
Yazar bu kitabında sadece ülkemizden değil, Sümer, Babil, Roma, Fransa, Nazi Almanya’sı, ABD ve bütün dünyadan örnekler vererek, kazanma hırsını, sömürüyü, aşırı, gereksiz tüketimi ve insanların nasıl güç ile paraya tapar hale getirildiğini örneklerle anlatıyor.
Ve günümüz Türkiye’sini de çok iyi anlatan şunları da ilave ediyor: “Günümüzde büyük akıllar bireyin aklının yerine geçmekte ve onun yerine düşünmektedir. Bunlar ortaya çıkan yeni tanrılardır.
İnsan bu tanrılar yüzünden ve sayesinde düşünmekten bir kez daha vaz geçer ve aklını bu Akıl’lara teslim eder.”

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Alpay Dikmen
Doğum:
Ankara, 1967

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.