Ahmet Boyacıoğlu

Ahmet Boyacıoğlu

Yazar
10.0/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
16
Gösterim
Adı:
Ahmet Boyacıoğlu
Unvan:
Film Yönetmeni
Doğum:
Zonguldak, 1953
77 ülkeye yapılan canlı yayın ile bir milyara yakın insanın izlediği 57. Oscar ödül töreninde Amadeus bütün rakiplerini geride bırakarak, tam 8 dalda ödül kazandı.
Çin’in son imparatoru Pu Yi, 1908 yılında üç yaşındayken tahta çıktı, göklerin oğlu, ülkenin onbin yıllık efendisiydi. Altı yaşındayken tahttan indirildi, onaltı yaşında yasak şehirden kovuldu ve Batıdan etkilenmiş bir playboy olarak yaşamını sürdürdü. 1931’de Japonların çağrısına uyarak tekrar tahta çıktı, ancak bir kukla imparator olmaktan öteye gidemedi.
Amerikan toplumunun ayak takımı, işsizler, zenciler, esrarkeşler, Vietnam’da savaşan ve yaşamlarını kaybeden işte onlardı.” Oliver Stone’un Vietnam filmi Platoon bu sözlerle başlıyordu.
1972’de George G. Scott’dan esinlenen Marlon Brando, The Godfather (Baba) filmindeki oyunuyla aldığı Oscar ödülünü Amerikalıların, özellikle de Hollywood’un kızılderililere karşı güttüğü ırkçı politika nedeniyle reddetti.
ABC radyosunun 1945 yılından sonra ödül törenini canlı olarak yayınlamaya başlaması, Oscar’a olan ilginin artmasında önemli rol oynadı.
Hindistan'da çevrilen sahneler için bir Boeing 707 kiralandı ve 20 ton ağırlığındaki malzeme Hindistan’a taşındı.
Jack Nicholson, rolüne hazırlanırken akıl hastanelerinde birkaç hafta yaşadı. Hastaları ve tedavi yöntemlerini gözledi. Filmin çekimi de hastanede yapıldı ve gerçek akıl hastaları da filmde rol aldı. Film ekibini gerçek hastalardan ayırmak için kendilerine özel kimlikler dağıtıldı ve hastanedeki günlük yaşamın aksamamasına çalışıldı. Özellikle Nicholson kendini McMurphy rolüne o kadar kaptırmıştı ki, bazan çekim bittikten sonra normal yaşama uyum sağlamakta zorluk çekiyordu.
1939 yılında sinema için yeni bir kavram olan renk, Techni-color yöntemiyle öyle savurganca kullanılmıştır ki, bazı sahnelerde doğadaki her parça -gök de dahil olmak üzere- seyircinin karşısına kırmızının değişik tonlarında çıkmaktadır.
Vietnam Savaşı yenilgisinden sonra Amerikan yaşama biçimi değişmemekle birlikte, halkın moral kazanmasına çalışan politik güçler daha sağa kayarken, toplumsal sorunlar üzerinde daha çök durulmasını vurgulayan bir kesim de belirdi.
Hollywood’un ikinci sıradaki, ama giderek önem kazanacak olan diğer bir sorunu ise sansürdü. Filmler halk tarafından ilgi gördükçe, bazı gruplar devlet tarafından yönetilen bir sansürün gerekliliğini savunmaya başladılar.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Boyacıoğlu
Unvan:
Film Yönetmeni
Doğum:
Zonguldak, 1953

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.