Ahmet Bozkaplan

Ahmet Bozkaplan

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
7
Gösterim
Adı:
Ahmet Bozkaplan
Unvan:
Yazar
Konuştuğu herkese “Bu topraklar lanetlenmiş,
yoksa bu uçsuz bucaksız topraklar nasıl olur da karın doyurmaz" diyordu.
Bu topraklarda yaşayanlar sürekli bir mesih, bir kurtarıcı bekleme halinde olduklarından insanların özündeki asaleti, cevheri yok etmişlerdir.
Mazda derin düşüncelere yelkenini çoktan açmıştı. "Yüzyıllardır Mezopotamya'nın Çarderya yöresinde Sarı Atlılar'ın ayak izlerinden şu ata topraklarına kendi ayak izlerimizi bırakabilecek miyiz?" diye düşünüyordu.
Mirya inancı gereği umudun, güzelliğin, iyiliğin Ahura Mazdadan; acının, kederin, zulmün Ehrimenden geldiğini düşünüyordu. Sarı Atlılar'ın kılık değiştirmiş Ehrimen'in savaşçıları olduğunu düşünüyordu. Mirya'ya göre Sarı Atlılar ve onların kırbaç temizleyenleri yani Tolazlar, Ehrimen'in silüetindendi. Ehrimen'in yeryüzünde vücut bulmuş haliydi. Yeryüzünde iyilik tanrısı olduğu gibi kötülük tanrısı da vardı.
Kalabalığı yarıp ilerleyen Darnas ve arkadaşlarını görenler su bulmuş çöl toprakları gibi canlanmışlardı. Darnas kalabalığın içinde sol elini kaldırıp yumruğunu sıktı. "Ahura Mazda aşkına! Işığı, umudu, aydınlığı simgeleyen ateşin hatırına! Artık bu Ehrimenlere karşı güneşe selam durmanın vakti gelmedi mi!" diye haykırdı.
Ateşe saygı duyan bu topraklarda süt ve ateşin küllerinden yapılmış olan bu dövme, Zerdüştlük geleneğini en iyi sembolize eden simgelerden biriydi. "Fravaşi" denilen bu çizim en bilindik semboldü.
Karduk, ilk kez o gece vadiye inmeden dağın doruklarında geceledi. Eskiden olsa her nerde olursa olsun geceyi mağarasında geçiriyordu. Asla başka yerde kalmazdı. Ama ay ışığı o gece onu etkilemişti. Artık Çarderya halkının içine karışmanın vakti geldiğini düşünmeye başlamıştı. Ovaya gidip Sarı Atlılar karşısında halkı bilinçlendirmenin daha faydalı olacağına inanmaya başlamıştı.
Mazda bu görüntünün akımına kapılıp, keșke diyordu, "Çarderya yöresindeki halk da bu doğa rengi gibi renklerini birleştirse, bir uyum içinde yaşayabilse..."
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Bozkaplan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.