Giriş Yap

Ahmet Ercanlar

Yazar
6.4
38 Kişi
Unvan
Spor muhabiri
Fener'in Fener'den başka dostu yok. Basit ama doğru bir söz... Gerçekten de bu böyledir. Tarihten bugüne hep böyle olmuştur. Fenerbahçe ittifakların takımı olmamıştır.
·
Reklam
192 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Fenerbahçe'yi 20 yıllık tabiri caizse bir imparatorluktan devralan,Aziz Yıldırım 'ın saltanatına son veren Türkiye'nin en büyük iş adamlarından biri olan Ali Koc'un başkanlığı alırken yaşadığı sürecin ,başkalarının gözünden Ali Koç portresinin çizildiği Fenerbahçe mubabiri Ahmet Ercanlar'ın kaleme aldığı biyografik eseri .. Ali Koç , malum grubun "Yalı Çocuğu " diye nitelediği ( keza bu söylem aşağılanmak için söylense de kelimenin gercek anlamıyla doğrudur ) hayatını Fenerbahçe 'ye adamış , makamı ve mevkisi itibariyle bu tip statüye gerek duymaması gerekirken sevdasının peşinde koşmayı kendine şiar edinen bir karakter olarak Fenerbahçe taraftarlarının kalbine adını kazımış biridir. Kitapta da Ali Koç'un kişiliğine değinilmiş özellikle başkanlığa aday olacağı süreçte , adaylığını açıkladıktan sonraki süreçte gösterdiği vakur duruşu ele alınmış , 20 yıllık hegemonyanın nasıl yıkıldığı Fenerbahçe muhabiri Ercanlar tarafından kaleme alınmıştır . Özellikle yine kulüp tarihinde hiçbir zaman unutulmayacak 3 Temmuz ile başlayan şike kumpasının ortasında , yangınlar ortasında kalan kulübün içinde gösterdiği takdire şayan mücadeleden de yine bahsedilmiş . Böylesine büyük bir gücün ,ekonominin, makam ve mevkinin sahibi Koç'un çocukluk hayalini gerçekleştirmesi de onun yüreğindeki Fenerbahçe aşkını en net şekilde ortaya koyuyor sanırım. Ha şunu da söylemek gerekir: bu kitabın edebi anlamda bir faydası var mı ? Sana bir şey kattı mı ? Tabiki hayır derim. Hatta kitabı genel itibariyle beğenmediğimi de ifade edeyim. Çünkü tüm kitap son birkaç yıllık yaşantısını baz alarak hazırlanmış Ali Koç'un. Bu da bence oldukça yetersiz ve Ali Koç'u anlayabilme açısından noksanlık yaratacak bir durum. Özellikle mubabirin Ali Koç'a olan aşırı hayranlığının da bir nevi izdüşümü olması itibariyle de sorgulanacak bir eser. Bu yorumlarım tabiki edebi anlamda gördüğüm eksiklikler. Yoksa... Zaten Ercanlar'in amacı gelirini kulübe bağışladığı bu kitapla kulübe destek olmak. Bundan şüphem yok. Bu arada kitabı kendisi bana göndermişti. Bu konuda da bir kez daha teşekkür ediyorum.
Ali
5.9/10 · 24 okunma
Bambaşka bir tutkusu var Fenerbahçe'ye. Fenerbahçe sevgisi öyle bir şey ki bunu kendimden de biliyorum. Çocukluğunda içine girdi mi bir daha atamıyorsun. Anne sevgisinden sonraki sevgi Fenerbahçe sevgisi. Bilinçli ve duygusal bir seçim. Renklerle bütünleşip geliyorsun. O sevgi de onun içine girmiş. O noktaya gelmiş bir insan için duygularının çizildiği yola gitmemesi çok da mümkün değil. Kendi sevdasını o ortamdan kurtarmak için bir çaba sarf ediyor. Bir hobi değil Ali için. Kontrol edilemez bir sevgi Fenerbahçe onun için. Evlat sevgisi gibi.
·
...tereddütte olanlara ve en önemlisi rakipler dahil tüm spor camiasına şunu söylemiş oldu : '' Centilmen olarak mücadele etmek bizim tarzımız ama eğer uzattığımız eli geri çevirip, mücadeleyi gerilimli, kavgalı bir ortama çekmek isterseniz, o platformda da hiç çekinmeden her türlü kavgayı vermeye hazırız.'' Bence tüm seçim sürecinin en önemli mesajı böylelikle seçim günü hem Fenerbahçe camiasına hem de rakiplere ve tüm spor kamuoyuna verilmiş oldu.Üstelikte bu strateji hiç bir zaman unutulmayacak,belki de Fenerbahçe'nin gelecek yıllarına damga vuracak bir sloganla da mühürlendi. ''Topunuz gelin! '' Her ne kadar kongre gerilimi ile kürsüde anlık ve istem dışı söylenmiş olduğunu düşünmek mümkün gözükse de, bana kalırsa bu slogan, bu ifade, Fenerbahçe'nin on yıllardır, özellikle de 3 Temmuz sürecinin başından beri sürdürdüğü ve halen devam eden mücadelesindeki, medya, federasyon,iç ve dış düşmanlardan oluşan karmaşık yapıdaki şer cephesine hesap edilmiş bir meydan okumaydı. Ve yine bana kalırsa, Fenerbahçe'nin bundan sonraki stratejisinin de başlangıcıdır bu cümle... ...bundan böyle ister ilkokulda isterse bir büyük şirketin en üst düzeyinde bir Fenerbahçelinin damarına basıldığında söyleyeceği söz şu olacaktır: '' Topunuz gelin! ''
1 yorumun tümünü gör
Reklam
Fenerbahçe sadece bir spor kulübü değildir. Bunu Atatürk’ün kulübü ziyaretinden,İngilizlerin Anadolu’ya silah kaçırıldığı gerekçesi ile kulübü kapatmasından,General Harrington’ın meydan okumasından,1960’ta cuntacıların Fenerbahçe kulübünü kapatmak istemesinden ve 3 Temmuz’da yaşanılanlardan anlayabiliriz.
2
5
44 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42