Ahmet Ferid

Ahmet Ferid

Yazar
9.7/10
3 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
İbn Abbas'tan şöyle dediği rivayet edilmiştir: Müslümanlar esirleri alınca Rasûlullah Sallallahu aleyhi vesellem Ebu Bekir ile Ömer'e:
“Bu esirler hakkındaki görüşünüz nedir?” diye sordu. Ebu Bekir dedi ki:
“Ey Allah'ın Peygamberi, onlar amca çocuklarımız ve aşiretimizin insanlarıdır. Benim görüşüme göre onlardan fidye al. Böylelikle bu bizim için kâfirlere karşı bir güç olur. Olur ki; Allah onları İslama iletir.”
Rasûlullah Sallallahu aleyhi vesellem :
“Ey Hattab'ın oğlu (Ömer), senin görüşün nedir?” diye sordu. Ömer şöyle dedi:
“Hayır, Allah'a yemin ederim ben Ebu Bekir'le aynı görüşte değilim; fakat benim görüşüme göre bizlere onların boyunlarını uçurma imkanını ver. Ali’ye Akil bana filan (Ömer'in bir
akrabası) verilsin, onun boynunu uçururuz. Çünkü bu esirler küfrün önderleri ve elebaşılarıdır.”
Rasûlullah Sallallahu aleyhi vesellem Ebu Bekir'in söylediğinden hoşnut oldu; fakat benim dediğimi kabul etmedi. Ertesi günü yanlarına geldiğimde Rasûlullah Sallallahu aleyhi vesellem ile Ebu Bekir'in oturmuş ağlamakta olduklarını gördüm. Ben: “Ey Allah'ın Rasûlü, sen ve arkadaşın niçin ağlıyorsunuz, bana haber ver. Eğer benim de ağlayacağım gelirse ağlarım. Ağlayamazsam siz ağladığınız için kendimi ağlamaya zorlarım.”
Rasûlullah Sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:
“Ben fidye aldıkları için arkadaşlarına arzedilenler dolayısıyla ağlıyorum. Bana onların azabı şu ağaçtan daha yakın olarak arzedildi.” -Yüce Allah'ın peygamberi yakın bir ağacı gösterdi- Ayrıca yüce Allah: "Yeryüzünde çokça savaşıp zaferler kazanıncaya kadar esirler(inden fidye) alması hiçbir peygambere yaraşmaz... Artık elde ettiğiniz ganimetten helal ve hoş yiyin." (el-Enfal, 8/67-69) buyruklarını indirdi ve yüce Allah onlara ganimetleri helal kıldı.
Müslim, (12/86-87) Cihâd ve Siyer.
Rasulullah s.a.v'in hayatından imani konularda dersler çıkarabileceğimiz, ayet ve hadislerle bezenmiş güzel eserlerden. Ciltli olanı kütüphaneme renk katıyor, kaliteli baskısıyla :)
Özellikle sahih rivayetleri önceliğine almış, dersker kısmında da başka siyer kitaplarından güzel alıntılar yapmasından dolayı zengin içerikli bir kitap olmuş. Verilen rivayetlerin sıhhatlerine de dipnotta değinmiştir

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Ferid
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.