Ahmet İbili

Ahmet İbili

Yazar
8.9/10
11 Kişi
·
12
Okunma
·
5
Beğeni
·
525
Gösterim
Adı:
Ahmet İbili
Unvan:
Yazar
Doğum:
Silifke, Mersin, 26 Nisan 1968
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 19 Aralık 2000
1968 Silifke doğumlu devrimci 19 aralık katliamında vücudunu ateşe vererek sürecin ilk feda eylemcisi olmuştur. Eyleminin ilginç bir hikayesi vardır feda eylemini gerçekleştirecek devrimci ,kura yolu ile seçilecek, Ahmet İbili belki de hayatının ilk kurnazlığını yaparak bütün kağıtlara kendi ismini yazarak bedenini ateşe vermiştir.
Eğer bireyci bir insansanız kalabalıkların içinde olsanız bile kendinizi yapayalnız hissedebilirsiniz. Ama eğer halktan, yarınlardan, devrimden umutluysanız, yani devrimciyseniz, asla yalnız kalmazsınız. Pir Sultan da yanımızdadır, Mahirler de, Che de sizinledir, gelecek özgür dünyanın mutlu insanları da. Ki yalnız olup olmamanın güven duygusuyla ilgisi tartışmasızdır. Halka güven, devrim inancı ve yoldaşça bağlılık taşıyan bir insan, bir hücrede bir işkencede olsa bile, asla yalnız değildir. Bu konuda 96 Ölüm Orucu Şehidimiz Müjdat Yanat'ın bir sözünü hiç unutmam: "Gerçek ayrılık, özlemlerin bittiği yerde başlar. Biz hiç ayrılmayacağız." işte bu kadar!
Bizim özlemlerimiz büyük. Biz devrim özlemiyle yanıp tutuşan insanlarız. Vatanımızı ve dahası dünyayı sosyalist ideolojimiz doğrultusunda fethetme tutkusuyla çarpıyor kalplerimiz; Katledilip hücrelerde tecrit edilmemizin nedeni de bu. Özlemlerimizin, düşünce ve ideallerimizin bir bedeli olduğunu biliyoruz zaten.
Olsun, kazanılmış zaferler ödenmiş bedellerden ibarettir nasılsa...
424 syf.
Kitap çok eski bir tarihi değil, 16 yıl öncesini ve hapishanede katledilen 28 tutsağı anlatıyor. 19-22 Aralık 2000 Hayata Dönüş Operasyonu (aslında katliamı) Devletin hapishanelerle ilgili F tipi hücre sistemine ve tecrit uygulamasına geçmesi kararına karşı mahkumlar, 20 Ekim 2000 tarihinde açlık grevi ve ölüm orucuna başlamıştır. Yaklaşık bir ay süren grevlerle olayın vahametini anlayan devlet, mahkumların direnişini kırmak için, eş zamanlı olarak 20 cezaevine askeri operasyon başlatmıştır. Bu operasyonlarda mahkumlara çatıdaki kiremitler kırılıp delikler açılmış, öldürücü dozda sinir gazı, gaz bombası ve göz yaşartıcı bomba atılmış, koğuşlar silahlarla taranmıştır. Kadınlar koğuşunda gazlardan dolayı çıkan yangında 6 kadın yanarak can vermiştir. https://i.hizliresim.com/6yMk03.jpg
https://i.hizliresim.com/V3BLmR.jpg
https://i.hizliresim.com/zJyVXg.jpg


Yazar Ahmet İbili, 19 Aralık Operasyonu başladığı sırada Ümraniye Cezaevinde kendini yakarak feda eden ilk mahkum. Operasyonun başlamasıyla birlikte İbili ve arkadaşları, çatışmayı durdurmak için bir karar alır. Herkes birinin ismini verecek ve o kişi kendini yakarak feda eylemini başlatacak. Biri kendini feda edip yakarsa, saldırının ve tecrit kararının durdurulacağına inanırlar. Kimse feda eylemi için, kendisinden başkasının adını veremez. Bunun üzerine İbili; " Herkes kendi adını yazıp bana versin, kura çekeceğim " der. Kura çekilir ve Ahmet İbili ' nin adı çıkar. Çünkü kendi adını elinde tutup onu çekmiş gibi yapar. Böylece ilk feda eylemcisi olarak canını feda eder.


Hayata Dönüş Operasyonuyla insanları hayattan nasıl koparıldıklarını adım adım anlatıyor kitap. Ölüm orucu yapan tüm mahkumların biyografisine ve dilekçelerine de yer verilmiş. 90' ın üzerinde anıdan oluşan kitap, 19-22 Aralık katliamını, öncesini ve olay günü yaşananların her anını size de yaşatacak. Oradaki mahkumların hepsi bu kitabı birlikte yazmış. Tutsakların kolektif emeğiyle
hazırlanan kitapta, farklı tutsakların anlatımlarına, saldırının ve
direnişin kronolojik sırasına da yer verilmiş. Katliam öncesi ve sonrasında hayatını yitiren 122 insanın yaşadıklarını ve mücadelelerini kendilerinden öğrenmek isteyen herkese öneririm...
424 syf.
·Beğendi·10/10
Büyük Direniş... F Tiplerine karşı verilen direniş destanı... bir tarafta Açlığa yatan canlar, diğer yanda susan diller. Bir Canım Var Halkıma Feda Olsun! Ahmet İbili...
424 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
En güzel yarınlar için en iyilerimizi verdik 19-22 Aralık Hapishane katliamında.
Kanla yazılan tarih silinmez, teslim olmayanlar yenilmez şiarıyla direndiler. Tereddüt etmediler, halkımıza, değerlerimize, inancımıza, bizi biz yapan herşeye sahip çıkmak, hayata, hayatın dinamizmine sahip çıkmak için verdiler canlarını korkusuzca.
Yarınlar bizim olsun diye yarınlarını feda etti ölüm orucu fedaileri, Zillete katlanmayacaklardı elbette, Zillet bizden uzaktır diyen Hüseyin gibi direndiler zamanın Yezidleri karşısında.
Ve Bedrettin gibi dimdik gözlerinde cesaretin onuruyla düştüler toprağa.
Ya inancınızdan ideolojinizden vaz geçeceksiniz ya da öleceksiniz tehditlerine karşı can pahasına savundular inançlarını.
İnandıkları Halktı, Sevgiydi, Emeğin kutsallığiydı, Yar'in yanağından gayri paylaşmak içindi herşeyi... Canım Feda

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet İbili
Unvan:
Yazar
Doğum:
Silifke, Mersin, 26 Nisan 1968
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 19 Aralık 2000
1968 Silifke doğumlu devrimci 19 aralık katliamında vücudunu ateşe vererek sürecin ilk feda eylemcisi olmuştur. Eyleminin ilginç bir hikayesi vardır feda eylemini gerçekleştirecek devrimci ,kura yolu ile seçilecek, Ahmet İbili belki de hayatının ilk kurnazlığını yaparak bütün kağıtlara kendi ismini yazarak bedenini ateşe vermiştir.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 18 okur okuyacak.