Ahmet Kerim Gültekin

Ahmet Kerim Gültekin

Yazar
7.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
23
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
430 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Kitap genel olarak çok bir anlatıma sahip ancak alan araştırması sırasında bölgedeki aşiretlerin değerlendirilmesinde aşiret/ocak çatışmaları göz önününe alınmamıştır. Pertek'in en büyük aşireti olan Pilvenk kendi arasında 4 kola ayrılmıştır. Bu 4 dört kolun kabul ettiği 3 ulu atası vardır. Piranlıların;Piri Sevdin, Halifanlıların; Şeyh Delil, Keşkehuranlar Keşiş Piro, Sülüymanlılar; Şeyh Süleyman.
Keşiş Piro hariç geri kalanlar 3 kardeş olarak bilinir.
Kitapta Halifanlı biri ile görüşülmüş ve bu direk aktırılmış. Hristiyan bir keşiş soyundan Piranlılar geliyormuş bu hatalıdır.
Seyitlik bu aşiretlerden Piri Sevdin'e yani Piranlılara aittir. Ancak Halifanlıların Sağman Kalesinden gelen ve yakın bir döneme kadar ulaşan bir mektubu secere olarak göstererek kendilerini ve Şeyh Delil'i Pilvenklilerin lideri olarak göstermiştir. Bu hatalıdır. Neden Pirî Sêvdin Ocağı'nı lağvetmeye çalıştılar?
"Ermeni keşişi Piro" söylemini dillendirip, Pirî Sêvdin şahsına karalama ve her türlü tahrifatla hakaret ediyorlar?
Bu konuda Pilvenklilerin bir kısmı şöyle bir menkıbe paylaşmaktadırlar:
" Ağuçanlılar'ın büyüklerinden Muhtat ve Ali Dedeler'in Babası Seyyid Aziz, Ulupınar'a gelir. Tüm Pilvenkliler'in saygı duyduğu Seyyid Aziz, Ulupınar'da Hıdır Efendi'nin evine gelerek Pir ve Helife tarafına; "şecerelerinizi getirin aranızdaki nifakın cemaatını yapacağım" diye haber gönderir. Bunun üzerine her iki taraf da şecerelerini alıp Ulupınar Köyü'ne gelirler. Seyyid Aziz, Pir kesimine ait şecereyi ayağa kalkarak okur ve Pir tarafına;"şecereniz doğrudur, siz seyyidsiniz" der. Xelife tarafına ait belgeyi de oturarak okur ve kendilerine; "bu şecere değildir, Osmanlı'nın Sağman Sancağı MİRleri için, yöredeki halktan vergi toplamayla ilgili görevlendirme belgesidir" diyerek belgeleri ilgililere geri iade eder. Bu cemaatte Seyyid Aziz, Pir tarafın şeceresini ayağa kalkarak okur ve Xelife tarafınkini de oturarak okuduğundan dolayı, Xelife tarafı, Seyyid Azizin bu davranışına tepki göstererek cemaatı terk etmek zorunda kalır."


Pirî Sêvdin Ocağı’nın bugün o kaybedilen değerli şeceresi elinde olsaydı, kimin haklı, kimin haksız olduğu net bir şekilde açığa çıkardı. Ama ne yazık ki günümüzde bunlar, bu şecerenin yokluğunu fırsat bilerek (ki bunların tek dayanağı da budur) Pirî Sêvdin Ocağı’na her türlü tahrifat ve karalamaları yapma çabasındadırlar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Kerim Gültekin

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.