Geri Bildirim
Ahmet Kılıç

Ahmet Kılıç

9.5/10
31 Kişi
·
26
Okunma
·
11
Beğeni
·
1.113
Gösterim
Adı:
Ahmet Kılıç
Unvan:
Türk Şair
Doğum:
Nizip, Gaziantep, 27 Aralık 1986
Doktora eğitimi alıyor. Eğitimin, din ve edebiyat boyutuyla ilgileniyor.
'Gözün karnı yok ki doysun. Ben anayım, sana saatlerce değil yıllarca baksam doyamam!'
Bazı kadınlar da öyle bir huzur, öyle manevi bir koku var. Anne olan kadınların kokusu daha kalıcı, huzuru daha baki oluyor sanki!
- İTHAF -
"Kitabımı sofradaki ekmeği çocuklarına pay ederken, terastaki aç kuşları düşünerek veren anneme ithaf ediyorum.
Ve eğer kendimde ezik ve günahkâr bir ruh-beden hissetmesem vasiyetim olarak derdim ki:
‘Beni şehitler mezarlığına giden yol üzerine gömün.'
Bilirim ki şehit anaları üzerime basıp geçtikçe, cennetin var olduğu ayaklarının altında ezildikçe, o zaman ALLAH’ın (cc) huzurunda yükseleceğim."
Ahmet Kılıç
Sayfa 6 - Özlenen Anne Beklenen Kadın, yakın plan yayınları
ÖZ GEÇMİŞ

Doğum yılımızdaki dört haneli rakamın değişmesiyle hayatı- mız da bedenimiz de fikrimiz de değişir durur. Ama hep şunu me- rak etmişimdir: Okurlar yazarların değişen hayatının nesini merak eder ki! Yazarın nerede doğduğunu mu, hangi fakülteleri bitirdiğini mi, evli-bekâr olduğunu mu?.. Hayır… Okuyucu hep şunu düşünmez mi: “Bu kitabı yazanın ruhuna Allah (cc) acaba nasıl bir kılıf ver- miştir?”

O zaman kendimi tarif edeyim “öz şeklimi” yani:Kilom sayfa- lardaki sözcüklerin manevi değerinin ağırlığı kadar. Boyum kitabı- ma elinin uzanabildiği yükseklik kadar. Ten rengim yazılarım kadar siyah, sayfalar kadar beyaz. “Öz kimliğim” ise: Doğum tarihim, çok sevdiğim bir mütefekkirin (M. Akif Ersoy) ölüm tarihi. Memleketim doğum tarihimdeki rakamın plakası olan şehir. Ömrüm ise kitabımı okuduğun sayfa sayısı kadar.
"İçimdeki kuyuya düşmüşüm ben, kırk akıllı gelsin de çıkartsın beni."
Ahmet Kılıç
Sayfa 206 - Akis kitap
Kitap üç bölümden oluşuyor. Birinci bölüm,peygamberler, sahabeler ve evliyaların anneleri ile ilgili menkıbelerden oluşuyor.

İkinci bölüm ise,peygamberler, yazarlar, profesörler, evliyaların kadınlardan ne beklenildiğini ve kadına yüklenen görevlerin zorluğundan bahsediyor...

Üçüncü bölüm ise, kitapta ismi geçen herkesin biyografisini oluşturuyor...

Kitabın ana teması " ANNE". Eserde yazarlar, sahabeler, peygamberler ve bilim adamlarının sosyal hayatta kadına bakış açısını tarihi ve günümüzde kadının annelik vasfını vurgulayan olay ve hatıralara yer verilerek yazılmış...

Yazarın eseri bir araştırma kitabı niteliğinde...
Yüzük konusuyla ilgili ilk defa kitap okudum. Sosyal medya ve gerçek hayattan ornekleri mukayesesi çok orjinal bir çalışma olmuş. Özellikle Arif Nihat Asya'nın , Darwin in evlilik teklifleri çok tuhafima gitti. Sosyal medyadaki "yüzük takan erkek hakkındaki kadın düşünceleri" de beni baya güldürdü. İkinci bölümde ki "içim başka dışım başka" denemesi harikaaaaaa. Anlatmaya gerek yok! :)
SIRADAN BİR KİTAP OLMAMIŞ... AKLA İLK GELEBİLECEK, (ERKEK) MUTASAVVIFLARIN VE EDİPLERİN KADINA BAKIŞ AÇISI, ÇOK GÜZEL BİR YAKLAŞIM OLMUŞ.. VE KİTABA, ANNE DENEMESİYLE BAŞLANMASI, NİNNİLERE DEĞİNİLMESİ, GEÇMİŞ VE GUNUMUZDEKİ ORNEK ŞAHSIYETLERIN ANNELERIYLE ARALARINDA GEÇEN ILGINÇÇÇÇÇÇ KONUŞMALAR YAZIŞMALAR VAR...TEBRİKLER...TAVSIYE EDERİM..
Arkadaşlar kitap farklı üsluplari Kısa yazılarla okura sunması hoş.ayrıca daha önce hic bi kitapta okumadigm güzel anılar var.mesela cübbeli ahmet hocanın çocukken yazdigi mektup, prof.ümit mericin kızı için duası, y.bulent bakilerin askerlik anısı gibi.yazarın tespitleri çok güzel.ahhh keşke yazar kendine daha çok yer verseydi.ikinci kitabini da bekliyor olacagimmmm....
Kitabı bir paylasimda görmüştüm. Dikkatimi çekti. Hem bilgi akabinde yazarın kendi iç alemi olması bakımından işleniş açısından farklı olmuş. Ama ikinci bölüm daha çok olsaydı keşkeee de dedim. Lakin ilk giriş yazisi, özgeçmiş , ithaf kitabın zaten diğerlerinden farkını ortaya koyuyor. İkinci bölümde ki Nasrettin Hoca'nin eşeği ile modern taşıtlar mukayesesi çok hoşuma gitti. Kitabın kapanış yazisi da bitiş cümlesi de eseri mutlulukla kapağının kapatılmasına sebep oluyor. Okuyan pişman olmaz bahtiyar olur :)
Arkadas tavsiye üzerine okudum. Yazar hem araştırma inc hem de deneme türünde farklı bir üslubu var. Hem bilgi hem duygu. Zamanla edebiyatımızda guzel kıymettar bir yeri olacağı kanısındayım. BU YAZARI OKUYUM DERİM!
kitapta emek var baya..geniş bir tarama yapılmış. bu kitabı okuyan, erkek ya da bayan, hayata kadına aileye erkeğe bakış açısı değişecektir.buna yürekten inanıyorum... yazarın,ikinci kitabını sabırsızlıkla bekliyorum.ayrıca, kendini değil de eserini ön plana koymayı seven biri olduğu belli.özgeçmiş bilgisinden bunu anladım..

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Kılıç
Unvan:
Türk Şair
Doğum:
Nizip, Gaziantep, 27 Aralık 1986
Doktora eğitimi alıyor. Eğitimin, din ve edebiyat boyutuyla ilgileniyor.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 26 okur okudu.
  • 32 okur okuyacak.