Ahmet Kubilay

Ahmet Kubilay

Yazar
9.3/10
6 Kişi
·
9
Okunma
·
5
Beğeni
·
1.183
Gösterim
Haber ''Oku! '' ile geldi bütün zaaflarımıza rağmen.Sonra ilk bedenden başlayan binlerce yıllık zincirle sana kadar ulaştı.
Ahmet Kubilay
Sayfa 11 - Taşra Yayınevi
"Bir rüzgâr çıkar, savurur ilahi avucun içindeki enselenmiş, kelepçelenmiş benlikleri, geriye kupkuru bir yer kalırmış. Bütün dillerin ortak kipi, mişli geçmiş… Geçmekteymiş."
"Defineyi arıyorduk. Ne çok define arıyorduk. Her bulduğumuz define bir sonraki arayış kafilesini finanse ediyor, zarar hanesine düşülen her kayıt, yazılan her silik rakam, bizi daha da fakirleştiriyordu. Zıtların birliğinden doğan cehlin, tecahülü arif marifetiyle uzanılan yüksek bir ilim olduğunu tam ölürken fark ettik. Ben fark ettim. Biz fark ettik. Ancak bizim anlayacağımız bir ben’in kendi içine çökerek, titreyerek kapandığı bir mezar taşının üzerindeki yazıydı bütün mesele. Bula bula definenin kendisi oluyorduk."
"O kadar görünelim ki gözden kaybolalım. O kadar büyüyelim ki tekrar çocuk sanılalım. Varlığın bütün varlığımızı işgal edeceği bir rota tutturalım da varlık öyle bir işlesin ki içimize, hep beraber tertemiz bir 'hiç' olalım. Proje proje yükselip, koloni koloni kaybolalım. Hesaba kitaba öyle çekilelim."
Bana biraz zaman ver Allah’ım... Öldürmem gereken birkaç tabu var. Şairin duasını şahsımda kabul et. Bende aynısı, aynı olayım... Yıkmam gereken birkaç eski çağ tanrısı var...Gücüm sınırlıdır. Sınırlarımı yok etmeni istiyorum!
Ahmet Kubilay
Sayfa 53 - Taşra Yayınları
"Bu ülkede her ne varsa, her kim varsa, dünyaya göre 3. lig seviyesindedir. Evet, şampiyonlarınızı beğeniyoruz ama 3. ligin şampiyonlarıdır. Evet, öğretmenleriniz gayet karizmatik, kitleleri etkiliyor ama 3. ligin öğretmenleridir."
135 syf.
·6/10
İsmet Özel, Sezai Karakoç,Atilla İlhan, Cahit Zarifoğlu, Yusuf Hayaloğlu gibi Türk şiirinin önemli isimlerinin şiirlerini ele almış yazar kitapta. Dili sade ve güzel, yazarın sıkıcı bir üslubu yok fakat bazı şiirlerin ağırlığını kaldıramamış gibi çok basit ve yüzeysel değerlendirmelerde bulunmuş, bu durum insanın canını sıkmıyor değil. Yazar göğercini uçurmak istiyor ama bunu yaparken, şiirleri değerlendirirken kendi dini, sosyal, siyasi, görüşünü saklamıyor degerlendirmeleri bu çerçevede yapıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Kubilay
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.