Ahmet Muhip Dıranas

Ahmet Muhip DıranasŞiirler yazarı
Yazar
Çevirmen
8.3/10
242 Kişi
1.259
Okunma
381
Beğeni
21,9bin
Görüntülenme

Hakkında

Ahmet Muhip Dranas (d. 1909, Sinop; ö. 21 Haziran 1980, Ankara) Türk şair, yazar. Hayatı 1909 yılında Sinop'un Salı köyünde dünyaya geldi. Ankara Erkek Lisesi'ni bitirdi. Lisedeki edebiyat öğretmenleri Faruk Nafiz Çamlıbel ve Ahmet Hamdi Tanpınar, şiir sevgisinin gelişmesinde etkili oldular. Ankara Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra Hâkimiyet-i Milliye gazetesinde çalıştı(1930-1935). Ankara Hukuk Fakültesi'ne iki yıl devam ettikten sonra İstanbul'a gitti, Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'ne girdi ve burayı bitirdi. Güzel Sanatlar Akademisi Kütüphane müdürlüğü yaptı. Dolmabahçe Resim ve Heykel Müzesi resim yardımcılığında bulundu. 1939'da Ankara'ya döndü ve CHP Genel Merkezi'nde Halkevleri Kültür ve Sanat Yayınları'nı yönetti. Ağrı dolaylarında askerlik görevini yaptıktan sonra, Ankara'da Çocuk Esirgeme Kurumu Yayın Müdürü, Kurum Başkanı (1957-1960), daha sonra İş Bankası Yönetim Kurulu üyesi oldu. Devlet Tiyatrosu Edebî Kurul Başkanlığı, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Politikaya atılarak Zafer gazetesinde yazılar yazdı. Birkaç kez DP'den milletvekili adayı olduysa da seçilemedi. Yayımlanan ilk şiiri, Ankara Lisesi'nden Muhip Atalay imzasıyla Milli Mecmua'da çıkan "Bir Kadına" adlı şiirdir 15 Eylül 1926. Sonra kendi imzası ile çeşitli dergilerde şiirler yayımladı. Çeşitli dergilerde yayımlanan şiirleri, 1974 yılında İş Bankası Kültür Yayınları arasında, "Şiirler" adı ile çıktı. Ayrıca Tevfik Fikret'in 'Rübab-ı Şikeste' adlı eserini Türkçeleştirerek 'Kırık Saz' adı ile yine İş Bankası yayınları arasında çıktı. 21 Haziran 1980'de Ankara'da vefat etti. Vasiyeti üzerine Sinop'un Salı köyünde toprağa verildi. Ahmet Muhip, Cahit Sıtkı Tarancı ile şiirde ahenge ve sese önem vermişlerdir. Mesela Kar şiirinde Ahmet Muhip sesi ön plana çıkarırken Olvido adlı şiirinde ne sesi anlama ne de anlamı sese baskın kılmıştır. Hece şiirinin son kuşağı denilebilecek şairler arasında Ahmet Muhip Dıranas, çağcıl Batı şiirine (Baudelaire, Verlaine) en yakın, kendinden bir iki kuşak sonrası şairler üzerinde, az sayıda şiirle bile olsa, uzun süre etkili olan bir şairdir. O da hocası Tanpınar gibi az yazmış, seyrek yayımlamış, şiirlerini şiire başladıktan neredeyse elli yıl sonra (1974) kitaplaştırmıştır. Gerek Fransız şiiri, gerekse kendinden önceki nesilden ustaları Ahmet Haşim ve Ahmet Hamdi Tanpınar'dan aldığı etkileri sanatına yedirerek özgün bir şiire ulaşmıştır. Hece ölçüsü sınırlarında kalarak ama durak ve vurgu yerlerini değiştirerek gelenekte çağdaşlığı yakalayan, tedaî (çağrışım) gücü yüksek, yurdu, insanı ve doğası ile barışık, alışılmadık deyiş örgüsüyle unutulmaz şiirler yazmıştır. Şiirlerinde aşk, tabiat, ölüm, hatıralar, sığ olmayan bir anlatımla ve düşündürücü biçimde verilmiştir. Fahriye Abla şiiri, Türk Edebiyatı'nın en ünlü şiirlerinden biridir.
Unvan:
Türk Şair ve Yazar
Doğum:
Sinop, Türkiye, 1909
Ölüm:
Ankara, Türkiye, 1980

Okurlar

381 okur beğendi.
1.259 okur okudu.
45 okur okuyor.
422 okur okuyacak.
10 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Niçin kalbim hep seni ister, niçin?
Sayfa 30 - Everest YayınlarıKitabı okudu
Reklam
Bekleyeceğim elbette Gelişini, Yaşamak başka nedir?
Sayfa 32 - Everest Yayınları, 6. BasımKitabı okudu
❝ Niçin kalbim hep seni ister, Niçin? ❞
Niçin kalbim hep seni ister, niçin?
Sayfa 30 - Everest Yayınları
Onu sevmekle geç, ey yaşam!
Sayfa 26 - Everest Yayınları, 6. BasımKitabı okudu
Hazirana dair / Rahmet ve saygıyla...
Orhan Kemal
Orhan Kemal
- 2 Haziran 1970 "İnsanın gâvuru, müslümanı olmuyor arkadaş. İnsanın insanı, insan oluyor!"
Ahmed Arif
Ahmed Arif
-2 Haziran 1991 "Kendine iyi bak. Bir daha hiçbir ana doğuramaz seni. Bir daha hiçbir cihan bulamaz seni.."
Muhammed Ali
Muhammed Ali
- 3 Haziran 2016 "Risk alacak cesareti olmayan kişi, hayatta hiçbir şey başaramaz."
Nazım Hikmet Ran
Nazım Hikmet Ran
- 3 Haziran 1963 "Herkese selam, sana hasret.."
Ahmet Haşim
Ahmet Haşim
- 4 Haziran 1933 "Sen sevmeyi bilmedin ki ölmeyi bilesin. Çünkü sevmeyi bilmeyenler ölmeyi de bilemez."
Cahit Zarifoğlu
Cahit Zarifoğlu
- 7 Haziran 1987 "Aklımdan çıkmıyorsun dedim. Başka türlüsünü yorgunum anlatmaya."
Cemil Meriç
Cemil Meriç
- 13 Haziran 1987 "Kitaptan değil, kitapsızlıktan korkmalıyız."
Peyami Safa
Peyami Safa
- 15 Haziran 1961 "Gerçek aşk sevgilinin bütün kusurlarını görür ve sever… Aşk inanmanın şiiridir. Aşk şüphe etmez. Aşk kıskanmaz. Aşk iğrenmez. Aşk çirkin bulmaz. Aşk küçümsemez...."
Hasan İzzettin Dinamo
Hasan İzzettin Dinamo
- 20 Haziran 1989 "Hayvana yemek değil su bile veremez olduk.Böyle bir evde kedi değil sıçan bile barınmaz"
Ahmet Muhip Dıranas
Ahmet Muhip Dıranas
- 27 Haziran 1980 "Tozlu yollarından geçtiğim uzak İklimden şarkılar getirdim sana."
Reklam
Kardır yağan üstümüze geceden, Yağmurlu, karanlık bir düşünceden
Ahmet Muhip Dıranas
Ahmet Muhip Dıranas
Hoyrattır bu akşamüstüler daima. Gün saltanatıyla gitti mi bir defa yalnızlığımızla doldurup her yeri bir renk çığlığı içinde bahçemizden, bir el çıkarmaya başlar bohçamızdan Lavanta çiçeği kokan kederleri; Hoyrattır bu akşamüstüler daima.
Ahmet Muhip Dıranas
Ahmet Muhip Dıranas

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
170 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
15 günde okudu
İncelememe öncelikle şairle başlamak istiyorum. Kitap şu müthiş açılışla başlıyor; "Münire'ye Bir gün, laf arasında, bana: "Bir beşik gibi sallanır dünya, rahat uyusun diye bütün çocuklar..." gibi bir söz söylemiştin. O gün bugün düşünürüm ki, insanların barışını ve evrensel sevgiyi daha özge bir biçimde anlatmak kabil değil.
Şiirler
ŞiirlerAhmet Muhip Dıranas · Everest Yayınları · 20161,218 okunma
161 syf.
·
Puan vermedi
·
5 günde okudu
Ahmet Muhip Dıranas Şiirleri
Ahmet Muhip Dıranas, Cumhuriyet’ten sonraki Türk edebiyatının önemli bir fikir ve sanat adamıdır. Ki O sadece edebiyatla değil, resim, fotoğrafçılık gibi sanatın pek çok dalıyla yakından ilgilenmiştir. Dıranas’a göre sanat insanoğlunun ferdî ve maşerî ölüme karşı bulduğu tek çaredir. Dıranas, hocası Ahmet Hamdi Tanpınar gibi, şiirde dil ve
Şiirler
ŞiirlerAhmet Muhip Dıranas · Yapı Kredi Yayınları · 20061,218 okunma
Reklam
161 syf.
9/10 puan verdi
Sen artık yaslayarak kızıl bir ufka başını güneşlerin peşinde, dalgın bakıp gideceksin, her yerde ve her akan suyla akıp gideceksin. Ahmet Muhip Dıranas akıcı bir dille yazdığı şiirleri tek kitapta toplayıp okurlara çok güzel bir şekilde sunmuş. Şiir severlere mutlaka tavsiye ediyorum. Bazı yerlerde çok anlamlı mesajlar veriyor sevgiliye, sevdiğine. Kişisel görüşlerini dile getiriyor bazı yerlerde hüzün, eleştiri, özlem ve geçmişle gelecek hayallerini çok güzel işlemiş. Tavsiye ederim, iyi okumalar.
Şiirler
ŞiirlerAhmet Muhip Dıranas · Yapı Kredi Yayınları · 20061,218 okunma