Ahmet Ulukaya

Ahmet Ulukaya

Yazar
9.2/10
5 Kişi
·
12
Okunma
·
1
Beğeni
·
494
Gösterim
Adı:
Ahmet Ulukaya
Unvan:
Türk Yazar
Doğmuş olmak, yaşamak için yeterli neden değildir. Niçin yaşadığını bilmeyen insan, denize düşmüş tahta parçasına benzer. Gideceği yönü, belirleyemez. Şaşkın, sıkıntılı ve çaresizdir..
İnsanca sözcüğü, “insanlığın ortak değerlerinin simgesidir” şeklinde algılanır. Bu anlayış insanı yansıtmaz. Çok yönlü olan insanın tek boyutudur. Biz insana yakıştırmasak da olumlu davranışlarının yanı sıra, olumsuz duygu, düşünce ve davranışları da insancadır. Zıtların sentezidir insan!...
İnsanlara iyilik yapmak için ırk, renk, mezhep, meşrep, meslek, teşkilat, tarikat... yoklaması yapma. Her insan iyilik yapılmaya layıktır. Kime, nerede, nasıl iyilik yapılacağını bil..
215 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Eser: Sevmek Vermektir
Yazar: Ahmet Ulukaya
Yayınevi: Akçağ Yayınları
Sayfa: 215

Ahmet Ulukaya hocamızın yazdığı, Fahri Maden hocamızın okumamız için gönderdiği eseri okuduk. Eser ile ilgili görüşlerimize gelirsek çok güzel bir eseri okuduk. Eser kısa ve özlü cümlelerden oluşmaktadır. Her cümlesi bir ders niteliğindedir. Tabiki okuyup anlayanlar için. Ders verebilecek, ders alınabilecek bir eser özelliğine sahiptir.

Dinimizin gereği tövbe etmekten tutun da ahlaki konuların da anlatıldığı güzel bir eserdir. Eser de geçen her cümle gerçekten bir ders niteliğindedir. İnsan olabilmenin hayat denen öğretmenin öğretecekleri ile kazanılacağı vurgusunun yer aldığı cümleler yer almaktadır. Eserdeki her cümle dikkatli okunmalıdır. Çünkü anlamca ağırdır. Anlamak zordur.

Ayrıca etik ve ahlak kavramları da son derece önemlidir. Önce insanın kendisini tanıması ve bilmesi gerekir. Hayata niye geldiği, varlıklı mı yoksul olmak mı ikileminin düşünülmesi gerektiği anlatılmaktadır. Mesela zengin bir gün yoksul hergün ölür. Yoksul için para kıymetli hayat ucuzdur. Zengin için ise hayat kıymetli para ucuzdur. Onun için topraktan gelip toprağa gidecek olan insanın iyi düşünmesi gerekir.

Ahlâk insanlar için son derece önemlidir. Kimse dostsuz kalmaz. Ama ahlak fakiri insanlar zamanla yalnızlaşırlar. Yalnız geldik yalnız gideceğiz. İnsanlara yaptığımız iyilikler fazla konuşulmamalıdır. Riyakarlıktan uzak durulmalıdır. Çok okumalıdır. Toplantılar da konuşmacılar iyi dinlenmelidir.

Yazalım da size okuyacak birşey kalmasın mı? Okuyunca ne dediğimi ve ne demek istediğimi anlayacaksınız. O zaman ne yapıyoruz? Okuyoruz...

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Ulukaya
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 3 okur okuyacak.