1000Kitap Logosu
Ahmet Yavuz

Ahmet Yavuz

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.7
17 Kişi
40
Okunma
14
Beğeni
323
Gösterim
Unvan
Emekli Asker, Yazar
314 syf.
·
3 günde
Yazarlarının derin askeri, sosyolojik ve entelektüel birikimlerini aktardığı kitap, geçmişe ve geleceğe ışık tutarak yeni nesillere yol gösteriyor. Kesinlikle tavsiye ederim.
Asker ve Siyaset
9.0/10
· 10 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
272 syf.
·
9/10 puan
Demokrasinin en büyük engeli olarak görülen askeri vesayetin geldiğimiz noktada kaldırıldığını ancak bunun yerine demokrasinin değil başka bir vesayetin oturtulduğunu anlatmış yazar. Son dönemlerde kitap yazan ve son dönemlerde yaşananları anlatan emekli askerlerin yazdığı kitaplardan farklı olarak kaynakçası geniş dili daha akademik bir kitap olmuş.
Vesayet Savaşları
9.7/10
· 22 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
Ahmet Yavuz nezaket sahibi bir insan. Belagati de son derece iyidir. Olur da bir açık oturum izleme hatasına düşer de kendisine denk gelirseniz hatayı fırsata çevirmiş olursunuz. Bir buçuk yıl kadar oldu kitabı okuyalı. Aklımda kaldığı kadarıyla bir şeyler karalayacağım. Kitabın girizgahının son derece kıymetli olduğunu hatırlıyorum. Şöyle diyordu özetle: Türkiye Cumhuriyeti'ni kuranlar askerlerdi, ilk mebuslar, bakanlar, diplomatlar, hatta bürokratlar askerdi. Bunun da bir çok doğal sebebi vardı. Subay yetiştiren kurumlarımız her zaman iyinin iyisinin peşindeydi. Mükemmel tahsil görmüş, dil bilen, dünyayı gözlemleyebilmiş insanlardı bunlar. Büyük cefalarla kurulan biricik cumhuriyetin Türk insanına onurlu bir yaşam verebilmesi mücadelesi hayatlarının en önemli davasıydı. Biricik cumhuriyetimize, kurucumuzun getirdiği ilkelere olumsuz yaklaşan, ona zarar verme niyeti taşıyan kim varsa bunlara karşı hep şahin oldular. Kimi zaman doz aşıldı, Antidemokratik diye tabir edebileceğimiz işlere giriştiler. ... Üzerine konuşmanın ve tartışmanın zor olduğu konular mevcut. İnsanımız niçin yatay sosyal ilişkiler yerine, dikey sosyal ilişkilere yönelilir gibi güzel sorular ve cevapları gibi... Yani neden reislere, başkanlara, hocalara, efendilere, dayılara ihtiyaç duyarız. Niçin milletin ya da ulusun onurlu bir ferdi olmak yetmez de cemaat oluruz. Cemiyet değil de cemaat tercihi... Elbette kitapta ele alınan ana mesele 15 Temmuz ve 15 Temmuz'u yaşamamıza neden olan, Türkiye'yi şu an yürüdüğümüz yola sokan etmenler filanlar falanlar. Amerikancılık - Avrasyacılık ikilemine dair de güzel tespitleri var Ahmet Bey'in. Neredeyse felsefe kitabı diyebilirim, araştırma-inceleme'den ziyade. Faydalı.
Vesayet Savaşları
9.7/10
· 22 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1