Ahmet Zeki Ünal

Ahmet Zeki Ünal

YazarÇevirmen
9.5/10
4 Kişi
·
19
Okunma
·
0
Beğeni
·
312
Gösterim
Adı:
Ahmet Zeki Ünal
Unvan:
Doç. Dr.
Doğum:
Ankara, Türkiye, 7 Ekim 1964
Eğitimi:
Lisans. (1983-1989). Hacettepe Üniversitesi / Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü. Yüksek Lisans. (1995-1997). Yüzüncü Yıl Üniversitesi
Bir ev istediği kadar büyüyebilir ama eğer yanıbaşındaki saray aynı hızla belki de daha hızla büyüyorsa, küçük evde oturan kimse kendisini git gide daha rahatsız, mutsuz, huzursuz hissedecektir.
Ortalama yaşam süresi arttığı için erken emeklilik yaygınlaştı ve devletin emekli aylığı ödemelerinin gerçek değeri azaldı ve artık yaşlılar , yoksulların her zamankinden daha geniş bir kesimini oluşturuyor.
Mavi kanlılar veya basitçe sosyete olarak ifade edilen üst sınıfın üstüne üyelik hemen hemen her zaman Doğumla başlar, bu ailelerin çoğu miras yoluyla edinilmiş çok büyük servete sahiptir.
İnsanlar sosyal konumunu kişisel başarı ve özel çaba sonucu olarak düşünürler ve genellikle hepimiz kaderimizi kontrol ettiğimizi düşünürüz oysa zengin ailelerin çocukları yoksul ailelerin çocuklarına göre daha sağlıklı, okulda iyi, kariyerinde daha başarılı olma şansına sahiptirler.
Hukuken tanımlanan;her zümrenin belirli bir statüsü vardı, "Bu statüler;haklar, görevler, ayrıcalıklar, yükümlülükler olarak hukuksal bir bütünlüktü." Nitekim kişinin gerçek yerini bilmek için önce yaşadığı hukuku bilmeli, sözü çok yaygın bir söz olmuştur
Soylular ülkenin korunmasını, siyasal yönetim ve denetimi, yasama ve yürütme güçlerini, bazen yargı gücünü ellerinde bulundururlardı. Dinsel ve entellektüel bir birlik oluşturan ruhban zümresi, yalnız halkın manevi hayatını değil, aynı zamanda dünya ile ilgili yaşamının pek çok yönlerini de kendi denetimi altında tutardı. En geniş zümreyi oluşturan serfler yani köylüler de ekonomik düzenin temel dayanağı görevini yaparlar, soyluları ve ruhbanı doyurur ve onlara hizmet ederdi.
428 syf.
·Puan vermedi
Roger Garaudy...
Üniversite yıllarımda sadece ismini duyduğum ve hareketli bir siyasi yaşamının sonunda partisinden kovulduğunu ve ilerleyen zamanlarda hakikat ile buluştuğunu ve müslüman olduğunu öğrenmiştim. Ve onu tanıdığım zamanlarda henüz yeni vefat etmişti. Onun tanımamın üzerinden epey bir süre geçtikten sonra okuyabilmeyi bir imkân olarak da görsem yine de çok geç kalmışım.
20. Yüzyılın Biyografisi, yazarın yaşamından derin izler barındırıyor, ilk dört bölümde daha çok teorik bilgiler içermesinin yanında felsefeyi anlayabileceğimiz gereçlerle aktarması okur için anlaşılır kılıyor. Tabii felsefe bu, kim ne kadar anlarsa o kadar anlar. Bu da okurun imkân meselesidir.
Kitabın özellikle son iki bölümü dikkate değerdir. Sonuç kısmı ise okuduğumuz sayfaların neticesini sunması bakımından önemlidir. Her şeyden önce Garaudy gibi bir siyasetçi, düşünür, aktivist şahsın 20. Yüzyılın Biyografisi okunmalı ki, dünya üzerindeki siyasi, sosyal, ekonomik ve dini anlayış üzerine gerçekçi bir görüş elde edilebilsin. Ve Müslümanlar bu kitabı özellikle okumalıdır ki, İslamın yaşamımızın her anına sirayet eden anlamını kavrayabilsin. Bu biyografi bir yaşamın düşünsel işaretlerini vermesi bakımından da değerlidir.
Okuyana şifa olur duasıyla.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Zeki Ünal
Unvan:
Doç. Dr.
Doğum:
Ankara, Türkiye, 7 Ekim 1964
Eğitimi:
Lisans. (1983-1989). Hacettepe Üniversitesi / Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü. Yüksek Lisans. (1995-1997). Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Yazar istatistikleri

  • 19 okur okudu.
  • 22 okur okuyacak.