Ahmet Ziya Kahraman

Ahmet Ziya Kahraman

Derleyen
8.8/10
19 Kişi
·
48
Okunma
·
1
Beğeni
·
54
Gösterim
Adı:
Ahmet Ziya Kahraman
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
160 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Osmanlı Devleti, 3 kıtada farklı coğrafyalarda nice hayrete şayan, acayip hikayeler bıraktı. Her şeyi ile insana değer veren bu medeniyetin coğrafyasını Yaşanmış Acayip Hikayeler'de görebilirsiniz. Orta Asya'dan Balkanlar'a, Hindistan'dan Afrika'ya, Sibirya'dan Avrupa içlerine, bu hikayeler mirası, zengin bir kültür hazinesi gibidir. Bu hazine, girift bir nakış gibi iç içe geçmiş ve onca örselenmeye, kırılmaya rağmen derinleşe derinleşe günümüze ulaşanilmiştir.

Aslında takdim kısmından aldığım kesit herşeyi anlatmış kitap hakkında. Güzel adı gibi Acayip Hikayeler olan bir kitap. Derlenmiş zaten. İnsanın hayal kurmasını sağlıyor. Böyle şeylerin olabileceğini olamayacağını düşündürüyor aslında.Ve en önemlisi de bazı hikayelerde ders çıkartıyor insan okuduğundan. Benim bu kitap da dikkatimi çeken ve çok hoşuma giden başka bir ayrıntı ise normalde kullanmadığımız ve neredeyse unutulan kelimeleri kullanmışlar ve bu zamanda kullanılan manaları kelimelerin yanlarına yazmışlar. O yüzden ayrıca tebrik ediyorum. Ben okurken hayal dünyamda baya gezintiye çıktım. Okuyacak arkadaşlara şimdiden iyi gezintiler ve keyifli okumalar diliyorum...
160 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Gerçekten yaşanmış hadiseler var. Hayret içinde okudum çoğunu.Sanki dedemin anlattığı kıssalar gibi şaşırtıcı ve heyecan vericiydi.Ayrıca Osmanlıca ve Arapça kelimelerin tercüme edilip farklı manaya gelen kelimelerin yazılmayışı, onların aynen yazılıp yanlarına anlamlarının yazılışı Osmanlıca ve Arapça kelime dağarcığının gelişmesine katkı sağlayacak seviyede ve kitaba farklı bir hava katmış. Bence harika bir kitap hikaye ve gerçek bir arada. Tavsiye edilir :)
160 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İçerisinde gerçek hikayelerin yer aldığı, mecara kitabı resmen.Okurken çok keyf aldım. Deniz diplerine, canavar avlarına katıldım...

Kitabı eline alan herkesin fark edeceği 2 şey/güzellik var:
1. Her hikayeden önce bir sayfa mandala boyama
2. Eskimez yazımızdan bazı ifadelerin hemen yanında parantez ile açıklamanın yazılması.
160 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Maceracı bir ruhunuz varsa bu kitabı okuyun, Osmanlı hikayeleri seviyorsaniz bu kitabı mutlaka okuyun! Hayal gücünüzü canlandıran bir kitap..
Tamamı Osmanlı döneminde yaşanmış, gerçek hikayeler. Hikayenin orjinal halindeki gibi arapça ve osmanlıca kelimeler kullanılıp, yanina parantez içinde türkçe anlamlari yazılarak anlatılmış. Bu anlatım o devirde yaşıyormuş gibi hikayeye girerek okumanıza sebep oluyor.
Kitaptaki hikayelerin güzel olması dışında, içinde sanatsal çalışmaların bulunduğu birsürü mandala var. Hikaye ile örtüșecek şekilde çizilmiş, bu sanatsal ruha renk katıp boyama yapmakta sizin hayal gücünüze kalmış.
Tavsiye edilir..
160 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Gerçek manada inanması güç olan bir sürü acayip hikayeleri var... Bir insan bunu nasıl yaşamış olabilir dediğim hikaye çok oldu :)
Güzel bir kitaptı. Hepsinde merak uyandıran bölümleri var. Sonunda ne olacak düşüncesi ile okuyorsunuz. Uzatmadan tam tadında bitirmiş yazar.
Her hikayenin kendine özgü mandalası olması hoşuma gitti. Ara sıra keyifli boyamalar yapılabilir :)

***********
Ancak sevmediğim bir ayrıntı var ki çok fazla parantez içi kullanılmış. En basit kelimede bile parantez içi var. Biraz fazla geldi bana. Parantez içi yerine yıldız kondurup en alta açıklaması yazılabilirdi. Hem rahatsız edici olmaz, hemde okuyanın dikkati dağılmazdı.
Sonuç itibari ile hikayeleri sevdim.
Herkese iyi okumalar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Ziya Kahraman
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 48 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 16 okur okuyacak.