Akil Abbas

Akil Abbas

Yazar
8.9/10
7 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
25
Gösterim
Adı:
Akil Abbas
Unvan:
Azerbaycanlı yazar
Gazeteci, yazar, milletvekili
"Savaş bu gençleri her gün biraz daha yaşlandırıyordu. Şansları yaver giderek kendilerine değmeyen kurşunlar ruhlarına, sevgilerine, arzularına saplanıyordu. Aslında farkında olmadan sevgileri de, arzuları da, ruhları da çoktan ölmüştü. Yalnızca yarına olan ümitleri yaşıyordu ve o ümitli yarınları ölümden kurtarmak uğruna savaşa tutuşmuşlardı."
Akil Abbas
Sayfa 37
Nietzsche diyor ki, öleceğim, beni bu toprağa gömeceksiniz ve bu toprağı benim için daha çok seveceksiniz. Şimdi bizler ölüp gidiyoruz ancak sizlere bu toprağı sevdiremiyoruz! Sizin bu toprağı sevmeniz için şu gördüğün milletin yarısı ölüp gitmelidir.
Akil Abbas
Sayfa 35
Yarattığı dünyayı onun iradesi dışında yörüngesinden çıkaran insanlara hiddetlenmiş Tanrı artık yorulmuştu. Savaşta hayatını kaybeden bu suçsuz gençler gibi o da zamanından önce yaşlanmıştı.
Akil Abbas
Sayfa 17
Ancak bu savaş çok kısa bir zamanda...... öyle şeyler öğretmişti ki, savaş yüzü görmeyen yirmi yıllık subay dahi onu öğrenememişti. Kurşunların sesinden hangi silahtan sıkıldığını, merminin sesinden ise nasıl bir toptan atıldığını anlıyorlardı. Genelde bu silahları dışarıdan gelen paralı askerler kullandığından dolayı karşıda kaç tane paralı asker olduğunu da çıkarıyorlardı.
Akil Abbas
Sayfa 81
.... paralı olanlar da generallerin yazlığına yollanıyordu, elbette general kızlarıyla keyif çatmaya değil, general kızlarına hizmetçilik etmeğe. Rus o kadar akılsız mıydı ki, bizimkileri götürüp roketatarları, uçakları, tankları, topları kullanmasını öğretsin.
Akil Abbas
Sayfa 81
Biliyorsun dostum, savaşta üç çeşit insan vardır. Çarpışanlar, tankın üzerinde fotoğraf çektirenler, bir de röportaj verenler....
Akil Abbas
Sayfa 131
Ölmek, doğup büyüdüğün toprakların düşman çizmesi altında çiğnendiğini görmekten bin defa daha şereflidir.
Akil Abbas
Sayfa 111
Tanrı İbrahim peygambere oğlu İsmail’i kurban etmemek için koç, oğulları kurban giden bu analara ise sabır ve gözyaşı yollamıştı.
Akil Abbas
Sayfa 102
145 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Dolu: Azerbaycan’ın Karabağ bölgesine yağan bombalara halkın verdiği isim.

Karabağ’ın işgalini yorumsuz anlatan bir kitap. Halkın tutumu, siyasilerin tavrı, çekilen acılar tarafsız olarak ortaya konmuş. Bir zamanlar Dünyanın En Zengin Şehri olarak nitelendirilen Karabağ, gece yarısı Ruslara ait Ermeni toplarıyla dolu yağmuruna tutuluyor.. Zenginlerin keyfindeyken, tıfıl dedikleri 15-16 yaşında yoksul çocukların asker diye Ermenilerin önüne atılması.. Bir taraftan halkın Bakü’den ve Türkiye’den yardım beklemesi.. Fazlasıyla duygulandırıyor.. Kitap gibi kitap.. Tarihi roman sevenlere tavsiye olunur..

Yazarın biyografisi

Adı:
Akil Abbas
Unvan:
Azerbaycanlı yazar
Gazeteci, yazar, milletvekili

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.