1000Kitap Logosu
Akira Kurosawa
Akira Kurosawa
Akira Kurosawa

Akira Kurosawa

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
48 Kişi
102
Okunma
26
Beğeni
3.530
Gösterim
Tam adı
Kurosawa Akira
Unvan
Japon Film Yönetmeni, Senarist, Kurgucu
Doğum
Japonya -, 23 Mart 1910
Ölüm
Japonya -, 6 Eylül 1988
Yaşamı
57 senelik kariyerinde 30 film yöneten Kurosawa, sinema tarihinin en önemli ve etkileyici yönetmenlerinden biri olarak kabul edilir. Kurosava, 1936 senesinde Japon sinema endüstrisine kısa bir süreliğine ressam olarak girdi. Kurosava'nın önemli filmlerden Raşamon filminin ilk gösterimi Tokyo'da 1950 senesinde yapıldı. 1950'li yıllardan 1960'lı yılların başına kadar Kurosava, aşağı yukarı her sene bir film üretti. Bunların içinde, Ikiru, Yedi Samuray ve Yojimbo gibi bazı filmler yüksek derecede saygınlık kazandı. 1960'ların ortalarında sonra Kurosava'nın daha az verimle çalıştı. 1955 senesinde Akademi Ödülleri'nin verdiği Akademi Onur Ödülü'nü kabul etti. CNN tarafından "Son 100 yılda Asya'nın gelişmesine en çok katkıda bulunan insanlardan (beşliden) biri" seçti.
Verda
Kurbağa Yağı Satıcısı'nı inceledi.
240 syf.
Nedir bu kurbağa yağı?
Bir de satıcısı varmış, neler duyacağız?.. diyorsunuz. Japonya'da savaş öncesinde, gezgin satıcılar ülkenin dört bir yanında dolaşıp bir şeyler satmaya çalışırlarken, özellikle yanık ve kesikleri iyileştir­diği sanılan iksiri elde etmek için geleneksel bir yöntem kullanırlar­dı. Dört tane ön, altı tane de arka ayağı olan bir kurbağa, dört tarafı aynayla kaplı bir kutuya konurdu. Değişik açılardan görüntüsünü izleyen kurbağa, hayretler içinde kalarak yağlı bir sıvı salgılardı. Bu sıvı toplanır, 3,721 gün bir söğüt dalıyla karıştırılarak yavaş yavaş kaynatılırdı. Sonuç, bu harika iksirdi. Japon sinema yönetmeni Kurosawa kendini bu kurbağaya benzetiyor. ( Kendi hakkında yazmak iyisiyle kötüsüyle kurbağanın aynaya bakıp salgıladığı yağ gibi yağ salgılayacağını düşünüyor. Yani kendi hakkında yazmanın kolay olmadığını belirtmeye çalışıyor.) Eser, Kurosawa'nın otobiyografisi. Yönetmen olana kadar hayat hikayesi sanki bir romandan alınmış gibi akıcı ve gayet güzeldi. Aslında genel itibariyle kalemini beğendim Akira'nın. Sinemanın ucundan köşesinden tutmak isteyenlere (montajcıdan kameramana kadar ilham verecek cümleleri var..) 1950 yapımı Raşomon'la Amerika'da ve Avrupa'da Japon sinemasını duyurmuş. Pek çok senariste yönetmene ilham da olmuştur. Örnek vereyim: Yedi Samuray filmiyle Yılmaz Güney'in oynadığı "10 Korkusuz Adam" filmine esin kaynağı olmuş. Daha nicesini Google'a yazıp bulabilirsiniz :) Roman tadındaki bu otobiyografiyi zevkle okuyacağınızı düşünüyorum..
Kurbağa Yağı Satıcısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
27
Blimunda
Kurbağa Yağı Satıcısı'nı inceledi.
240 syf.
Kurosawa'nın filmlerini izlemeye doyabilmek bir yanayken,elime geçen bu kitapla kendimi Kurosawa'nın yörüngesinde huzurla dönerken buldum. Benim için kitapta Kurosawa'nın anlattığı her şey çok kıymetli fakat yeryüzüne ve yaşamına dair ilk anısını öğrenmiş olmak beni öyle kederlendirdi ki. Ağabeyi Heigo ile olan ilişkisini ve Heigo'nun intiharını okurken ise,kendimi Ikiru filminde bay Watanabe'nin karlar altında salıncakta sallandığı sahnede buldum..
Kurbağa Yağı Satıcısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
S. Şahin Çetin
Kurbağa Yağı Satıcısı'nı inceledi.
240 syf.
·
9 günde
·
Puan vermedi
Japon sinema dehası Kurosawa'nın özyaşam öyküsü, çocukluğunda ilk uluslarası ödülüne kadar yaşadıklarını aktarmış. Bir düşünce, bir öngörü olarak başlayan filmin, titizlikle yapılan araştırma ve yoğun hazırlık ve üretim süreçlerini adım adım anlatmış, Kırgınlıklarını, kızgınlıklarını, mutluluklarını, hüzünlerini de aktarmayı ihmal etmemiş. Ulusların geçiş dönemleri en büyük acıların yaşandığı dönemler olmasına rağmen büyük sanatçıların doğmasına neden olması rastlantı değil aslında. Sinemaya, Japon sinemasına ilgi duyanların okumasının ısrarla öneririm.
Kurbağa Yağı Satıcısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
2
Umut
Kurbağa Yağı Satıcısı'nı inceledi.
240 syf.
·
3 günde
·
8/10 puan
Neden birçok insana hayatı boyunca bir aptal damgası vurulur ve bu damganın silik gölgesinden başka bir hayat şansı sunulmaz.Hayat hiç kimseye aynı adalette ve şartlarda değil çoğu insan geriden koşmaya başlıyor istemese de azim etmek çabalamak zorunda kalıyor.İtilip kakılıyor köşeden köşeye savruluyor.Kendisinin elde edebileceği bir başarıya ulaşması engelleniyor ve bu yolda sadece bir merdiven görevi görüyor... Başkalarının elleri ceplerinde tırmanıp zevk ve sefaya ulaşacaklar bir merdiven... Kimseye aynı şartları sunmuyor hayat ve kimseye aynı merhametle yaklaşmıyor kimi lanet ediyor yaşamına kimisi de ölmemek için direniyor ve yollar arıyor... Geriden başlıyor evet birçok kişi ve lehine çevirmeyi başarıyor nadiren olsa da işte KUROSOWA'nın ki de böyle bir hikaye hayata bir sıfır geride başlangıç ve zor bir çocukluk hararetli bir gençlik ve son olarak ihtişamlı bir zafer ve başarı. Herkesin okuması gereken bir otobiyografi...
Kurbağa Yağı Satıcısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
17