Alaattin Tural

Alaattin Tural

Çevirmen
8.0/10
7 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
202 syf.
Bu kitabında da zihin-dil ve toplum arasındaki ilişkiyi fiziksel olarak ele alarak incelemeye başlar.
Kitap 6 bölümden oluşur.

1.Bölümde "Temel Metafizik" konusunu ele alır. Burada gerçeklik ve doğruluk kavramlarını sorgular. Ve bu sorgulamayı felsefenin ilk söylemlerden başlayıp, hemen hemen her alanına değinerek yapar.

2.Bölümde "Evrenle Nasıl Uyum Sağlarız?" sorusuna cevap arar burada zihini inceler, uzun uzun bilinçten bahseder. Bilincin özellikleri, işlevi, ele alınış şekillerine eğilir.

3.Bölümde "Zihnin Özü: Bilinç ve Yapısı"
Bir önceki bölümde ele alınan bilinç konusu daha detaylı incelenmeye devam eder. Bilincin alanı, yapısal özellikleri, hataları vs. incelenir."

4.Bölümde "Bilinç Nasıl Çalışır?" sorusuna cevap arar. Bu bölümde "Niyetlilik" ilkesini analiz eder Searle, uzun uzun..

5.Bölümde "Toplumsal Evrenin Yapısı"
Bu bölümde zihnin, nesnel bir toplumsal gerçekliği nasıl yarattığını analiz eder Searle. Aslında bu bölüm, Searle'ün bir diğer kitabı olan "Toplumsal Gerçekliğin İnşası"nda uzun uzun tartışılır.

6.Bölüm "Dil Nasıl İşler?"
ve bölümün isminden de anlaşılacağı üzere Searl burada dilin işleyişini sistematik bir şekilde ele alır. Ve yine bu bölümde yazdıkları, "Söz Edimleri" isimli kitabında çok daha detaylı ve uzun bir şekilde tartışılır.

Bu kitap Searl okumaya başlamak için giriş niteliğindedir.
Dili anlaşılır, bölümler şeklinde olduğundan okuması da kolaydır. Sizi diğer kitaplarına ve diğer bir çok alana yönlendirebilecek bir eserdir.
202 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Tezim icin okumustum buyuk adam hem anlasilir yazar hemde cok guzel konularsa yazar...Ben "bilinc" kismi icin okudum ama genelde kitaplari dil felsefesi uzerine yogunlasir,tavsiye ederim okursaniz birseyler kazanirsiniz,okumazsaniz hicbirsey kazanmazsiniz...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.