Alain Caille

Alain Caille

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
162
Gösterim
Adı:
Alain Caille
Unvan:
Fransız Sosyolo, Ekonomist, Yazar
Doğum:
Paris, Fransa, 1944
Kişilere verilen değer gitgide daha doğrudan bir şekilde bunların sahip olduğu metaların değeriyle ölçülmekte ve metaların değeri de yine, toplumsal faydalarıyla ve kişilerin sunduğu emeğin karmaşıklığı ve yoğunluğuyla doğrudan bağlantılı olarak tasarlanır hale gelmekte. Yahut o kişilerin ebeveynlerinin geçmişte sundukları emekle bağlantılı olarak düşünülmekte. Bu denklemin basitliği mümkün varoluşsal tercihler alanını ve dolayısıyla da demokratik tasavvuru ve tartışmaları dramatik bir şekilde kısıtlıyor. Eğer daha az şeye sahip olanlar, varsayım gereği, daha çoğuna sahip olanlardan daha değersizseler, eşitlik biçimsel bir hayal olarak kalmaya mahkumdur.
Ekonomi politiğin en azılı düşmanları olan Marx, Comte ve Durkheim'ın toplumsallaşmış ve dönüşüme uğramış faydacılıktan başka bir ilham kaynağı bulamamasındaki acizlik, faydacı aklın gücüne yeterli bir delildir. Dolayısıyla, modernitenin diğer büyük örgütlü söylemlerinde faydacı aklı ciddi manada iş başında görmek şaşırtıcı değildir.
Toplum Tanrı yasasıyla muhatap olmayı bıraktığından ve antikitenin doğal hukuk umutlarının aksine, bu yasayı insan merkezli bir kozmik düzene uygunluk üzerine yeniden kurma beklentisinden vazgeçtiğinden beri, faydacılık mümkün tek normatif temel haline geldi.
Bourdieu, çıkar gütmemenin nasıl simgesel sermaye birikiminin temel aracı, yani kendisi de paraya döndürülebilir bir terim olarak ekonomik sermayenin parçası olan saygınlığı elde etmenin yolu olduğunu gösterir. Etkili bir şekilde birikim sağlamak için bile bile ve gerçekten çıkar gütmemek gerekmesi paradoksal , çünkü çıkar gütmemek bir çıkar gütmektir.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Alain Caille
Unvan:
Fransız Sosyolo, Ekonomist, Yazar
Doğum:
Paris, Fransa, 1944

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.