1000Kitap Logosu
Alain Joxe

Alain Joxe

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
5.8
17 Kişi
47
Okunma
2
Beğeni
437
Gösterim
Unvan
Jeopolitik bir sosyolog ve araştırmacı
Doğum
Fransa, 18 Ocak 1931
Yaşamı
Alain Joxe, sosyolog ve strateji sorunları uzmanı. Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales’de müdür ve CIRPES Başkanı (Bariş ve Stratejik İncelemeler Üzerinde Disiplinlerarası Araştırma Merkezi. Eserleri:La Cycle de la Dissuasion (1945-1989), Essai de Strategie Critique (La Decouverte, 1990), Voyage aux Sources de la Guerre (PUF; 1991), L’Amerique Mercenaire. Guerre du Golf et Empire Americain (Stock, 1992).
İlker Zorlu
bir alıntı ekledi.
21 yılın başında sorumluluklara sahip uluslararası karar mercii,soğuk savaş'ın çocuğudur. Dengellenmiş düşmanlık ilişkisi uluslararası ilişkiler düzenliyordu. Güç dengesi barış'ın,genelleşmiş bir. savaşsızlik ilkesinin temel etkeniydi korunma ve ulusal güvenlik ihtiyacı, ittifak şekillerini belirliyordu.
7
İlker Zorlu
bir alıntı ekledi.
Uluslararası şiddet sahneden kaybolmadı tersine çok taraflılığın,denge oyunlarının, caydırmanin etkisiyle eskiye göre daha kapsamlı oldu. büyük ölçüde denetim altında olan bu şiddet,bugün toplumsal nitelikli yeni bir uluslararası şiddet tarafından aşildı. toplumsal şiddet, bütünleşme eksikliğinin kalkınmanın başarısızlıkların madde tatminsizliklerin mantıki sonucudur.
2
İlker Zorlu
bir alıntı ekledi.
dünya sahnesinde devlet birey uzerinde uzun süreli ve kararlılıkla harekete geçirebilecek tek merci değil. ulusotesi ag tarafından yapılan,çıkarcı çağrı ve dinsel etnik girişiminin başarısını sağlayan kimlik çağrısıyla vatandaş bir arada olmalı. devletin meşrulugu yeni hareketlilik biçimleriyle uyum kapasitesine bağlı.
2
50 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.