Alain Korkos

Alain Korkos

YazarÇizer
8.7/10
78 Kişi
·
401
Okunma
·
1
Beğeni
·
19
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çizgi roman severlerin severek okuyacağı, 1-2 saat içinde bitecek türden bir kitap.
Tabii ki, kitabın orjinal halinden azacık farklı. 128 sayfaya hem resim hem roman sığdırılacaksa buna şaşmamakta gerekir. Eser, romanda özetle geçilmiş desek daha doğru olur.

Kahramanımızın vicdan mühasebesi orjinalinde sayfalarca sözlerle, çizgi romanda ise resimlerle gösterilmiş.

Resimleri beğendim. Yorumumu tamamlarsam; boş zamanınız varsa ya da okuduğunuz kitaplardan sıkıldıysanız rahatlıkla elinize alacağınız türden kitap ( kitap derken garip geliyor nedense :) )

Not; naçizane tavsiyem, kitabın orjinalini okuduktan sonra bu romana göz gezdirmeniz daha doğru olur. Zira büyü bozula bilir :)

Keyifli okumalar...

~``` Okumak isteyenler için pdf ekleyecektim. Unutmuşum :)
https://docviewer.yandex.com.tr/...377309bc&page=1
128 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Dün akşam, yaklaşık iki saatte bitirdim. İlk kez çizgi roman okuyorum, karikatür çok severim ve çizgi roman da okumaya karar verdim bundan sonra. Eğer, çizgi roman öneriniz var ise benimle paylaşın lütfen -süper kahramanlı olanlar hariç-.

İlk kez çizgi roman okuduğum için fazla bir yorum yapamam elbette. Fakat resimlerini beğendiğimi söyleyebilirim. Suç ve Ceza'yı okuyalı bir buçuk iki yıl oldu, şimdi de çizgi romanını okuyup tekrar hatırladığım için mutlu oldum. Tabii romanla kıyaslama yaptığımızda, çizgi roman kısaltılmış. Yine de günümüze uyarlanmış Suç ve Ceza'yı beğendiğimi söyleyebilirim. Okuduğum diğer dünya klasiklerinin de çizgi romanını okumak istiyorum. Son olarak, çizgi romanın başındaki, Dostoyevski'yi ve kitaplarını anlatan bir yazıdan, bu konuda aşırı bilgim olmasa da beğendiğim bir kısmı paylaşmak istiyorum:
"Sovyet sonrası kurulan Rus Federasyonu benzer bir toplumsal ayrışmayı besledi; devleti yöneten elit tabakaya şişirilmiş bir hedonizm sağlarken, dışlanan geniş kitlelerin payına tıpkı o eski günlerdeki gibi yoksulluk düştü - aralarında kim bilir kaç tane Raskolnikov gibi yoksul düşmüş uyumsuz, Marmeladov gibi kendi kendini mahveden küçük memur ve Svidrigaylov gibi sapık ataerkil tip vardır.
...
Dostoyevski'nin bu çağa uyarlanmış Suç ve Ceza'sına (1866) hoşgeldiniz; Çarlık Rusya'sının yeniden uyanışına safa geldiniz (2008)... "
128 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Bu çizgi roman Dostoyevski'nin çok ünlü olan kitabı Suç ve Ceza'nın modernize edilmiş hali, kitabı okuyunca gözüme bir mantık hatası takıldı bunu belirtmek isterim. Eserin orijinalinde ana karakterimiz Raskolnikov motel tarzı bir yerde en üst katta(adeta dolap gibi bir yerde) sadece tahtadan oluşan uzun bir oturakta uyuyordu (anlayacağınız beş parasız bir öğrenciydi) burada ise Raskolnikov'un odasında tablolar var, tamam tablolar hikayeyle alakalı ancak eserin orijinaline aykırı bir durum oluşturuyor. Bence tabloları farklı yerlerde gösterebilirlerdi. Bunun dışında hikayenin işlenişi çok aceleye getirilmiş gibiydi, çizimler ve renklendirme hikayeye çok uygun olmuştu. Bu çizgi roman piyasada sadece ikinci el olarak bulunuyor bu yüzden denk gelirseniz alın okuyun derim ancak eğer elinizde yoksa sahaf sahaf dolaşmaya değecek bir kitap olduğunu düşünmüyorum.
Puan: 70
128 syf.
·1 günde
——————————————————
ELEKTRONİK KİTAP DİZİSİ - 8
——————————————————

Dört bir yanımızı kasıp kavuran, yayınlandığı günden beri büyük ilgi gören, herkesin merakla okuduğu, okumayanın ayıplandığı, yerin dibine sokulduğu (kendimden biliyorum), edebiyat tarihini etkileyen o büyük isimlerin dahi etkilendiği, etkisinden kurtulamadığı, çok yönlü, herkesin kendi payına bir şey aldığı, edebiyatçıların edebî, sosyologların sosyolojik, psikolog/psikiyatristlerin psikolojik, felsefecilerin felsefik, tarihçilerin tarihi, polislerin polisiye ve suçlu mantığını, dincilerin dini yönden ele aldığı, Dünya Klasikleri'nin en meşhur kitabı, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin ölümsüz eseri Suç ve Ceza'nın biraz modern bir zamanda geçen çizgi romanına hepiniz hoşgeldiniz.

(— Biraz bu eski Türk uyarlama dizilerinin girişi gibi olmadı mı?
— Yok canım. Olmamıştır. Olmuş mudur?
— Bilmem, bana birazdan Aşk-ı Memnu, Yaprak Dökümü, Dila Hanım filan başlayacak gibi geldi.
— Hevesimi kırıyorsun!
— Sen de az usturuplu yaz!
— Kafanı kırarım. Akıllı ol!
— Sen kimsin kafamı kırıyorsun? Sanırsın yumurta kırıyor!
— Hey! Kafamın tasını attırıyorsun. Hem saçma salak bir giriş yapıyorsun, hem de bana mı kızıyorsun? Anlaşıldı. Daha beni tanımıyorsun... Sonya yavrum! Ver oradan baltamı, dökeyim şu baş diye taşıdığı bal kapağını da tanısın Raskolnikov'u!..
+ Hey, Rodya! Sen kimle konuşuyorsun öyle?
— Hı... Ha... Aaa... Şey, yok bir şey...)

Evet, sanırım biraz haklıyım. Uyarlama dizi girişi gibi oldu ama neyse... Sanki çok da önemliydi sizin için. Hatta eminim ki ben söylemesem siz anlamazdınız bile. Zaten neyi anlarsınız ki siz? (Azıcık daha mı yumuşak yazsam acaba? Çok mu kaba oldum?) Hayır canım, ne münasebet! Asla gardını indirme şu haşerelere karşı.

(+ Rodya, biraz daha iyimser ve anlayışlı olabilirsin bence.
— Sen de kimsin?
+ Ben, Éomer. Şimdi sana bunları yazmak için yer ayıran ve buna müsaade eden kişiyim?
— Tanrı gibi bir şey misin?
+ Tanrı mı? Hayır Rodya... Ben de senin gibi bir roman kahramanıyım.
- İkiniz de susacak mısınız? Burada bir şey yazmaya çalışıyorum ama...
— Sen de kimsin be?
+ Sus Rodya. O tanrı olabilir...
— Tanrı diye bir şey yok ki...
- Yeter ama! Bir şey yazmama müsaade etmiyorsunuz ki!
— İyi de sen kimsin?
+ Kapa çeneni Rodya!...
- Éomer haklı!. Kapa çeneni... Sen de kapa çeneni Éomer. Şimdilik ikiniz de beni rahat bırakın. Yalnız kalmak istiyorum. Yalnız, yalnız, yalnız...
— Ama bu benim sözlerim! Hey sen, neden sözlerimi çalıyorsun?
- Rodion Romanoviç Raskolnikov! Eğer hemen şimdi çeneni kapamazsan, başını senin baltan ile ezerim! Anladın mı?)

Sonunda biraz sükunet!..

Ne diyordum? Hah! Hatırladım. Daha hiçbir şey demiyordum. Ufak bir giriş ile Suç ve Ceza'yı anlatmıştım. Bu eser de, o meşhur Suç ve Ceza'nın çizgi roman uyarlaması işte. Tabii ki kalkıp bütün romanı baştan sona beklemeyin. Bir nevi Suç ve Ceza'nın özetinin çizgi romana aktarılması diyebiliriz. Uyarlama dediğimiz şey de tam olarak bu zaten.. birebir olmaz hiçbir şey...

Herkesin zevkle, bir saatini dahi almayacak kadar kısa bir sürede okuyabileceği bir hâl almış eser. Bence Suç ve Ceza'yı okumuş olsanız bile, bir de böyle okuyun derim.

(— Bu neydi şimdi?
- Rodya, kapasana sen çeneni.. Romanda sessiz sakindin. Ne oldu da çenen düştü birden?
— Çünkü çok salakça şeyler yazıyorsun..
- Versene sen baltanı bi...
— Ne yapacaksın baltaya?
- Öylesine bir bakacağım...
— Yalan söylüyorsun.
- Sana ver şu baltayı dedim.
— Vermem..
- Versene şu baltayı..
— Ölürüm de vermem.
- Éomer...
+ Efendim?
- Kılıcını çok kısa bir süreliğine verebilir misin?
— Hayır Éomer. Verme sakın...
- Hemen kılıcı geri vereceğim geri... Gel lan buraya! Seni gidi haşere Raskolnikov! Seni bir yakalasam var ya!..)
128 syf.
·Puan vermedi
Suç ve Ceza'yı okuduktan hemen sonra bu çizgi romanı da okudum. Öncelikle sonunda da belirtildiği gibi elinizdeki kitap bir "günümüze uyarlama". Bunu da büyük oranda kültürel imajlarla yapmaya çalışmış uyarlayan: parasal değerler, tv, tv'de putin, the scream tablosu, sex pistols: God save the Queen, scream filmi afişi, pepsi, laptop. Açıkcası pek beğenmedim.
128 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Harikaydı gerçekten çizgi romanlarla büyüdüm ben tüm Klasikleri bu kıvama getirseler şikayet etmem içimde o klasik eseri tekrar okuma isteği uyandırdı.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 401 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 234 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.