Alan Greene

Alan Greene

Yazar
6.0/10
2 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Anneler hamileyken ne yerlerse çocuklar da doğumdan sonra o yiyecekleri beğeniyor.İşte bu yüzden tam tahıl, sebze ve meyve yönünden zengin; şeker, sentetik yağ ve işlenmiş yiyecekler yönünden fakir bir beslenme şekli seçerseniz çocuğunuzun uzun vadedeki damak zevkini olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Bebeğinize daha doğmadan güzel yiyecekleri sevmeyi öğretmek için ne kadar büyük bir fırsat.
Bebekleri her gün banyo yaptırmaya gerek yoktur. Altını değiştirdikten sonra ılık suyla poposunu yıkamak yeterlidir.
Yapılan bir araştırmada çocuklukta aşırı şekilde meyve suyu tüketmek hem obezite hem de boy kısalığı ile ilişkilendirilmiştir.
Biberon emziği olarak lateks veya kauçuk emzikleri yerine silikon olanlarını kullanın. Lateks veya kauçuk emzikler kanserojen nitrosamin maddesini ihtiva edebilir. Silikon emzik kokusuz ve tatsız olduğu için bebeğin daha rahat beslenmesine olanak verir.
Bebeğiniz için biberon veya emzik gibi plastik ürünler alırken üzerinde geri dönüşüm işareti olup olmadığına bakın. Üçgen geri dönüşüm işaretinin içindeki sayı 3,6 veya 7 ise ürünler zararlı kimyasallar içerebilir demektir. Sayı 1,2, 4 veya 5 ise plastik nispeten daha güvenlidir.
Bebeklerin zihinsel özürlü olarak doğmasının en başında gelen sebeplerden biri alkoldür. Alkol 50-80 IQ seviyesindeki zihinsel özür vakalarının %10-20’sinin, beyin felci olarak bilinene hastalığın 6’da 1’inin doğrudan sorumlusu olarak gösterilmektedir.
288 syf.
·17 günde·Puan vermedi
Hamileliğim ilerlediği için yavaş yavaş bebek bakım kitapları okumaya başladım. Bu kitabı bir arkadaşım önermişti. Bebek bakımıyla ilgili okuduğum ilk kitap oldu Sağlıklı Bebek Yetiştirme Rehberi.

Kitap benim tahmin ettiğim gibi çıkmadı. Ben bebek yetiştirmekle ilgili temel bilgilerin yazılı olduğunu düşünmüştüm ama kitap tamamen çevre dostu bebek yetiştirmeyi ele almış. Doğal, organik, katkısız, sağlığa uygun öneriler var. Ayrıca araştırmalar ve ebeveynlerin deneyimleri de yer alıyor.

Kitap bölümlerden oluşuyor. Hangi konuyu merak ediyorsanız o bölümü açabilirsiniz. İçindekiler sayfasında anlatılan konulara kısaca değinilmiş. Kitabın sonunda indeks bölümü var. Öğrenmek istediğiniz konulara oradan da ulaşabilirsiniz.

Kitabın sonunda organik, çevreye duyarlı ürünlerin firmaları ve internet adresleri var. Amerika’ya uygun olan bu listeden hangilerini Türkiye’de bulabilirsiniz diye araştırmanız lazım.

Kitapta yer yer çizimler, karikatürler var. Bu da kitabı daha sevimli hale getirmiş.

Sonuç olarak ben çevreci biriyim, çocuğumu doğal yollardan yetiştirmek istiyorum diyenler için bulunmaz bir kaynak ama siz de benim gibi temel konularda bilgi sahibi olmak istiyorsanız maalesef istediğinizi bulamayacaksınız.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.