Alber Nahum

Alber Nahum

Çevirmen
9.0/10
33 Kişi
·
88
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
141 syf.
Spinoza...

Öyle bir isim ki, bugün adını andığımız bir çok ismin etkilendiği, esinlendiği müthiş insan. Althusser analizlerine Marx'ı tanımlarken Spinoza'dan bahseder, Nietzsche, fikirlerinin temel noktalarının Spinozist bakış açısına göre yazdığını ve ondan etkilendiğini yazar. Daha sırada Merleau-Ponty, Macherey, Toni Negri ve son olarak bu kitabın da yazarı olan Deleuze vardır daha...

Spinoza felsefesinde derin bir deneyim vardır. Bu yönüyle aktif, saldırgan ve sürekli oluş halindedir Spinoza felsefesi. Bu oluş hali, yaşadığımız hayatta geçen saniye, saat, gün, hafta, ay, yıl denkleminde olduğu gibi süreklidir. Bu yüzden bizzat hayatın kendisi olan Spinoza felsefesi bu özelliği sayesinde bir çok düşünürü derinden etkilemiştir. Tabi sürekli oluş demek, uzun süreçte varoluş demek olduğundan Sartre-Beauvoir öncüllüğünde şekillenen varoluş felsefesini de buna dahil etmek gerekmektedir. Bu denli geniş bir perspektife sahip bir felsefeden etkilenmemek imkansız gibi bir şey. Keza Spinoza'nın tanrısı olarak adlandırılagelen panteist düşünceye yakın bir yorumun inananı bile olduğundan Spinozist felsefe bana göre de hayatın en doğru ideali gibi duruyor.

Deleuze de buz dağının görünmeyen kısmını anlatmış bizlere bu eserinde. Konu baştan çok çok iyi olduğu için ve bir de Deleuze yorumu eklendiği için kitap başyapıt niteliğinde benim için. Mutlaka okuyun derim.
141 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Spinoza'nın eserlerinin size ne ifade ettigini açıklar mısınız? Başka bir deyişle, eger bu bir felsefeyse, ileri sürdügü şey nedir?
- Buna cevap vermek o kadar kolay degil. Birçok bölümde işlenen konuya baglı olarak, her şey alttan alta birbiriyle örtüşüyor olsa da, kitap farklı şeyler anlatıyor. Ama sanıyorum ki, Ethica daha çok Spinoza'nın kendini özgür bir insan yapma çabasını anlatmaktadır - felsefesine göre mümkün olan ölçüde özgür, ne demek istedigimi anlıyorsanız - ve bunu da, düşüncesinde en uzaga giderek ve bütün parçaları birbirine baglayarak gerçekleştiriyor; eger efendimiz bu saçmalıklanmı bagışlarsa.
- Sorunu ele almak için hiç de kötü bir yöntem degil. Eserden yola çıkmak yerine insandan yola çıkmak. Ama. . .

Bir başkaldırı , yasama itiraz , ahlak ve be hayat üzerine Spinoza
134 syf.
·Puan vermedi
Özgür insan hiçbir şeyi ölümden daha az düşünmez.
Spinoza ile Blyenbergh arasında geçen mektuplaşmaların ana teması, tanrı, kötülük, edim ve insan doğasının yetkinliği meselesi üzerinedir. Özgür iradeyi, tanrısal bir istencin mi yoksa bireyin bu istenci aşan kötülük ve aykırılık isteğinin mi belirlediği ikili arasında felsefi bir tartışmaya dönüşünü merakla okuyorsunuz.
141 syf.
·5 günde·9/10
"Spinoza. Pratik Felsefe" Spinoza düşüncesine giriş maksadıyla yazılmış bir kitap değil yalnızca. Deleuze'ün kendine özgü 'bağlantılar' felsefesini tanımak -yalnızca Spinoza'nın Nietzsche'deki etkileri üzerine değil, Nietzsche'nin felsefesinin de Deleuze'de bıraktığı izleri gözlemlemek- açısından öyle denebilirse bir Deleuze'e giriş kitabı da bu. Kitabın ilk 50 sayfasından sonra yalnızca bir kavram sözlüğü var ve bu kısım Deleuze'ün "Spinoza dersleri"ni daha iyi yorumlayabilmek için özellikle önem taşıyor. Ulus Baker tarafından Türkçe'ye çevrilen benim de maalesef yarım bıraktığım derslere (11 Ders, 11 Tez) tekrar başlamayı düşünenler, bu girişi özellikle de sözlüğü en az bir kez okumalılar.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 88 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 212 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.