Alev Özkazanç

Alev Özkazanç

YazarÇevirmen
4.4/10
5 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
"Tarihsel olarak bakarsak bu soruya yanıt okarak önce Marksist-feminist diyeceğimiz bir pozisyon ortaya çıktı. Daha fazla kapitalizm vurgusu yapıp kadınların ezilmesini kapitalizmle açıklayan, dolayısıyla tek sistem olarak kapitalizmi öne çıkaran bir konumdu..."

"Daha sonra saf bir sosyalist-feminist tutum oluştu; ikili sistem teorileri ya da yaklaşımları denen şey geliştirildi..."

"Hem patriyarka hem de kapitalizm vardır; ama bunların mantıkları arasında, tarihsel gelişimleri arasında ilişki vardır. Biri diğerine indirgenemez, dalayısıyla kurtuluş perspektifi açısından da özerk bir kadın hareketine ihtiyaç vardır..."
"Taplumsal cinsiyet, iktidarın doğrudan ortaya koyduğu asli alandır. Nesnel referanslar olarak kurulan toplumsal cinsiyet kavramları, algıyı ve toplumsal yaşamın somut ve simgesel örgütlenmesini yapılandırır. Böylece iktidarın kendisinin kavranması ve inşa edilmesinde belirgin hale gelir..."
Alev Özkazanç
Sayfa 114 - Dipnot yayın
112 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki bu kitap burada neden 0 alıntı ve 0 inceleme ! Üzüldüm bu duruma. Neyse kitaba döneyim
Kitap dört bölümden oluşuyor. Uzunuzadiye konuları anlatamam ama şunları belirtebilirim.
Cinsellik ne kadar az konuşulabilen bir konuysa şiddete dönüşmüş hali de o kadar az konuşulmakta. Bu da toplumda varolan cinsiyet asimetrisini pekiştiren bir zemin yaratmakta. Neyin cinsellik olduğu, neyin cinsel şiddet olduğu konusu hem bu konuda kafa yoranlar açısından, hem de derinlemesine düşünmeyenler açısından çok bilinmeyenli bir denklem. Bu konuşmama tavrı devam ettiği müddetçe de, denklem çözümsüzlüğe mahkum gözüküyor. Bu bakımdan, Jane Gallop’un Cinsel Tacizle Suçlanan Feminist kitabının okunmaya, üzerinde düşünmeye, konuşmaya ve tartışılmaya değer bir çalışma olduğunu düşünüyorum.Jane Gallop, iki öğrencisi tarafından cinsel tacizle suçlanmış ve çalıştığı üniversite tarafından bu sebeple soruşturma geçirmiş Amerikalı feminist bir profesör. Soruşturma sonucunda Jane Gallop’un cinsel tacizi gerçekleştirmediği fakat üniversitenin “rızaya dayalı gönül ilişkilerini reddeden” politikasını ihlal ettiği saptanmış.

Cinsel taciz ve hatta iddiası bile, Jane Gallop’un da ifade ettiği gibi, her durumda sansasyona açık bir konu, bütün travmatik ve ağır sonuçlarına rağmen. Özellikle suçlanan kişinin bir kadın oluşu ve hatta bu kadının kendisini feminist olarak tanımlaması, cinsel taciz iddiasını daha da sansasyonel ve magazinel bir boyuta taşınmaya açık hale getiriyor. Bu yüzden hakkında böyle bir suçlama olan profesör unvanlı birisinin olayı hem unutma hem de unutturmaya çalışmak yerine, üzerine kitap yazarak tartışmaya açması hem kitabı, hem konuyu daha da ilgi çekici bir hale getiriyor.
Umarım bu incelemeden sonra benı burada yalnız bırakmaz ve sizde buraya alıntılarınızı ve inceleme lerinizi eklersiniz. Şimdiden iyi okumalar sevgiyle kalın....
214 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Queer kuram okumalarına başlamadan önce danışılması gereken bir kitap bence. Benim için çok ön açıcı oldu. Özellikle queer kuramının öncüsü Butler okumadan Butler'i anlamak için "siyasi bir okuma için kılavuz" başlıklı yazı ön inceleme niteliğinde. Ama queer teori için tamam işte bu diyebileceğim başlık "queer'in siyasi potansiyelleri üzerine düşünceler" yazısı. Sadece queer teori değil, feminizme dair de düşüncelerime tercüman oldu diyebilirim. Cinsel tacize dair eleştirel bir perspektif ve herkes için feminizm-herkesle feminizm başlıkları yazılar okunması gereken önemli yazılar diye düşünüyorum.
Kısaca her bir başlık çok ön açıcı ve çok değerli. Tekrar okumak isteyebileceğim bir kitap.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.