Ali A. Allawi

Ali A. Allawi

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
1
Beğeni
·
4
Gösterim
Adı:
Ali A. Allawi
Unvan:
Siyasetçi, Yazar
Doğum:
Bağdat, Irak, 1947
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Kitabı ilk okuduğumda bu incelemeyi yazmam gerekirdi. Ancak bu güne kısmetmiş.

Kutsal toprakların Emiri Şerif Hüseyin ve oğullarının başını çektiği Arap İsyanı diye aklımızda kalan isyan bugün üzerinde tartışılan bir konu olmaya devam etmektedir.

Bir kere bu isyanı Arapların tamamı isyan etmedi diyerek önemsiz hale getiremeyiz. Neticede isyan edenler sıradan Araplar olmayıp Peygamber Soyundan olmaları isyanı çok önemli hale getirmektedir.

İsyandaki amaç Serif Hüseyin'e kutsal topraklarda devlet sözü verilirken oğlu Faysal'a Suriye diğer oğlu Abdullah'a ise Irak krallığı vaat edilir. İsyan için anlaşılır ve isyan ederler.

Benim en çok merak ettiğim nokta Şerif Hüseyin'e kutsal topraklar Faysal'a Suriye Abdullah'a Irak vaat edilmesine rağmen buralarda neden başka aileler devlet başına geldi. Ya da Faysal Suriye yerine Irak'a, Abdullah Irak yerine Ürdün'e kral oldu. İste bu kitap bunu tüm yönleriyle ele alıyor. Irak'ın ve Suriye'nin kuruluşuna yönelik önemli bilgiler içeren bir kitap.

Kitapta sadece Şerif Hüseyin ve oğulları değil İngiltere'nin bölgeye yönelik amaçları da kitapta açık detaylı bir şekilde işlenmiş olması kitabın oldukça doyurucu olduğunu gösteriyor.

Kitapta Arap İsyanında babası Şerif Hüseyin'den sonra ikinci isim olan Faysal'ın yaşadığı özgürlük savaşı -ihanet ikilemi net şekilde görülse de Faysal yaptığı isyanı ihanet değil Araplar için önemli bir adım olarak görüyor.

Önceden Suriye denilince bugun Hatay'dan başlayıp Mısır'a kadar uzanan tüm topraklar anlaşılırdı. Arap isyanı ve sonraki süreçte yaşananlarla birlikte bu alanda Suriye Ürdün Lübnan Filistin İsrail devletleri ortaya çıktı. Bu süreç hakkında da önemli bilgiler veriliyor kitapta.

Yazar Irak'tan Amerika'ya gitmiş Şii bir babanın oğlu. Bu nedenle zaman zaman cümlelerinde bu durum göze çarpıyor. Yazar isyanı haklı gösterme çabası içinde olduğu da dikkatten kaçmıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ali A. Allawi
Unvan:
Siyasetçi, Yazar
Doğum:
Bağdat, Irak, 1947

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 2 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.