Ali Alper

Ali Alper

Çevirmen
8.5/10
17 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
134 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Jean Jacques Rousseau fransız filozof ve düşünür. Voltaire ile birlikte 1789 fransız devriminin gerçekleşmesinde en önemli ideolojik katkıları sağlamışlardır.

Yazar olarak ilk önce bilimler ve sanatlar üzerine konuşması ile ün kazanmış, insanlar arasındaki eşitsizliğin kaynağı , yeni heloise, toplumsal sözleşme , pedegolji eseri olan emile, itiraflar, bir yalnız gezerin hayalleri eserlerini yazmıştır. Sınıfsal açıdan fransız devrimini en çok o etkilemiştir.

Toplum Sözleşmesi kitabı ile bireyin yönetsel anlamda aileden başlayarak ödevlerini ve görevlerini irdelemeye başlar. Toplumun özgürlüğü, özgürlüklerin sınırları, devletin görevleri, bireylerin yükümlülükleri, savaş ve barışta haklarımız nelerdir şeklinde aydınlatıcı bilgiler içeren bir eserdir. Bütün bunca bilgiye ve devrimin en önemli fikir sahibi olmasına rağmen kitabının sonunda "Ama bunların hepsi benim dar görüşlerimi aşan konulardır; daha yakın alanları hedeflemem gerekirdi." Diyebilecek kadar alçakgönüllü bir şahıstır kendileri.
134 syf.
·9/10
'Uygarlık eleştirisi' ve 'Doğaya dönüş' söylemleri, yazılarıyla büyük tepki çeken yazar, kendisi görememesine rağmen Fransız İhtilali'nin fikir babalarından biridir.
Ve bu yönde yazdığı #toplumsözleşmesi eseri başrollerdendir.

Bu eserde Rousseau ; genel seçim hakkı olan cumhuriyeti, vatandaşların hürriyet, eşitlik ve kardeşlik haklarını savunmuştur. Amsterdam'da yayınladığı eser, bir yıl sonra ülkesi Fransa dahil pekçok ülkede girişi yasaklandı, yakıldı. Özgürlükçü fikirleri sebebiyle vatandaşlıktan atılan, dini reddedebilen bu aykırı adam, 18 yy'ın büyük düşünürlerinden biridir.
134 syf.
·Beğendi·10/10
bir devletin ne kadar büyükse (buradaki büyüklük nüfus ve toprakları ifade eder) içinde yaşayan insanları o kadar baskıladığı ve devletin büyüklüğü doğrultusunda o oranda devleti yöneten kişi sayısının azalması gerektiği görüşü ilginçtir. buradan hareketle az nüfuslu küçük devletlerin demokrasi, orta ölçektekilerin aristokrasi, geniş topraklara sahip nüfusu fazla olanlarının monarşiyle yönetilmesi sonucuna varır. ancak ilginçtir ki kendisi fransız ihtilali'nin fikir babalarından biridir yani monarşilerin yerine gelecek yönetim biçimleri üzerine çalışmış(demokrasi, aristokrasi vb.) ve en iyi yönetim biçimi olarak yine aynı kitapta seçimli aristokrasiyi savunmuştur.