Ali Bilgin

Ali Bilgin

Çevirmen
9.2/10
59 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
224 syf.
·Puan vermedi
Kitap derin düşüncelere daldıran okuyucunun anlamak için çaba sarfetmesi gereken bir kitap ben beğendim fakat okuyucu anlamak için biraz çaba sarf etmeli sonunda kitabın bizlere ne kadar bilgi katacağını anlayabiliriz
224 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Küçükken bir çocuk gözüyle okuduğum kitabı büyüyüp yetişkin gözüyle tekrar okudum ve cocukken kurduğum hayalleri artik kurmadığımi, salt sayıların dünyasına kendimi kaptırdığımi farkettim. Küçük Prens'in garip bulduğu iş adamında kendimi gördüm. Maalesef biz yetişkinler her seye sayilar olarak bakıyoruz. Hic bir şeyle yetinemiyor, olaylara gönül gözüyle bakamıyoruz. Hayallerini ve içindeki son sevgi kırıntılarını da kaybeden yetişkinler okumali bu kitabi öncelikle, çocuklar değil...
224 syf.
·2 günde
Küçük Prens kitabı hakkında her küçük prens kitabı incelememe yazılar yazdım. Küçük prens kitabının muadil kitaplarını sevmiyorum. En güzel hikayesi denmesine gerek yok zaten tüm hikayesi güzel.
108 syf.
·Beğendi·10/10
Uzun süredir alıp okumayı düşündüğüm bir kitaptı. Fotokopi için girdiğim kırtasiyede tesadüfen karşıma çıktı. Şaşırmam geçer geçmez hemen satın aldım kitabı. Sınav öncesi kendime bir yer ararken kitabı elimde gören bir arkadaşım. “Oğlum yapma, ilk okul 3. Sınıf kitabı değil mi o? İçinde resimler var be!” Dedi. “Zaten benim istediklerimde orada galiba “ dedim, espiri ile yoğurarak cümlemi. Acımsar bir tavır ile bakarken küçümseyici bir gülüş fırlattı. O günün üzerinden üç gün geçti. Ancak fırsat buldum ve kitabı bugün okumak için elime aldım. Farklı bir his uyandırdı ilk sayfalar bende. Uzun süredir hissetmediğim bir samimiyet sezdim yazarda. Galiba yıllarca özlemini duyduğum, aradığım hakikatte bu samimi sözlerde gizliydi.
Ve son olarakta diyorum ki:
“Bin akademik kitaba değişmem şu ellerim arasında tuttuğum kalbimin derinliklerine inen ve içinde Arı bir hakikat bulunan kitabı.”
224 syf.
·Puan vermedi
Daha önce okumam gereken bir kitabı geç okuduğum için bu eşsiz kitaptan yeterli tadı alamadım. Hep söylerim bazı kitaplar daha erken okunmalı. Sefiller, Suç ve Ceza, Küçük Kara Balık... gibi. Bazı okumlardan sonra bu tür kitapları okuduğumuzda erken okumanın lezzetini alamayabiliyoruz.
️Kitabı okumaya başlamam, özel bir televizyon kanalında  animasyonuna denk gelmemle oldu. Onu da izlemenizi tavsiye ederim.
️"Hoşça git," dedi tilki. "Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez." Küçük Prens unutmamak için tekrarladı: "Gerçeğin mayası gözle görülmez." kitabın bütününü özetleyen alıntı bu olsa gerek.
️Hayal gücü çocukken bastırılan anlatıcının uçağı bozulup Küçük Prens'le tanışmasıyla başlayan hikaye, Küçük Prens'in anılarını anlatmasıyla devam ediyor.Çok basit anlatımlarla, çok güzel çıkarımlar yapılmış.
️Gezegenden gezegene dolaşan Küçük Prens'in bizlere tanıttığı karakterleri, hem Dünya'da hem de etrafımızda rahatlıkla bulabiliriz.
️Bir günde bitirebileceğiniz bu harika kitabı geç olmadan okumanızı tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar🤓
224 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Küçük prens,
Adeta yaşadığımız dünyayı dışardan gözlemleyip yetişkinlerin gündelik uğraşlarının anlamsızlığını ve rutinliğini eleştirmiştir.
Yetişkinler hayal kuramaz,sürekli mantıklı ve ispat edecek kanıtlar isterler.Yetişkinler birşeyin değerini ölçmek için parasal değerine bakarlar.Bahçelerine 5000 gül dikerler ama aradıklarını bulamazlar.Halbuki aradıkları şey tek bir gülde saklı olabilir.Belki de bir insanı sevmekte saklıdır...