Ali Ekber Aliyev

Ali Ekber Aliyev

Çevirmen
9.0/10
57 Kişi
·
150
Okunma
·
0
Beğeni
·
80
Gösterim
Adı:
Ali Ekber Aliyev
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
255 syf.
·3 günde·9/10 puan
Cengiz Abdullayev'in dünyanın en önemli problemlerinden biri olan uyuşturucu üretimi ve satımı üzerinde yazdığı bir eser Mavi Melekler.

İnterpol'e bağlı olarak çalışan bir Tim Mavi Melekler. Profesyonel kişilerden oluşuyor ve görev sahaları uyuşturucunun üretilip dağıtıldığı Endonezya'dan başlayıp İtalya ve Amerika'ya kadar uzanıyor. Kahramanlar görevlerine kendilerini fazlasıyla vermiş kişiler ve ucunda ölüm dahi olsa ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorlar.

Eseri okurken dönemin siyasi ve sosyal olayları hakkında da fikir sahibi oluyor, İtalyan mafyasını ve oradaki rolünü daha etkin görüyor, uyuşturucu üretimini, dağıtımını ve dönen para trafiğini izleme şansı buluyorsunuz.

Cengiz Abdullayev dünyanın kanayan yaralarına değinen bir yazar. Bir eserinde konu uyuşturucu oluyorken bir diğerinde yolsuzluk bir diğerinde terör eylemleri olabiliyor. Gördüğü problemlere karşı duyarsız kalmayan başarılı bir yazar. Onun siyasi polisiye türündeki eserleri okunmalı.
368 syf.
·9 günde·9/10 puan
Cengiz Abdullayev'in gerçeklik anlayışıyla kurgulanmış bir siyasi polisiye romanı Zehir.

Eserde Ahmet Mürsel kod adlı azılı bir teröristin bir eylem planlaması ve Drongo isimli Bağımsız Analitik Uzmanın onun planlarını önleme çabasından bahsediliyor.

Eserde birçok mekanın ustaca anlatımına da şahit oluyoruz. Bakü, Paris, Şam, Tahran gibi şehirlere taşınıyor başkahramla birlikte eser. Kahraman psikolojileri çok iyi kullanılmış. Bilinç akışı, iç çatışma, geriye dönüş gibi tekniklerle bir ustalık eseri meydana getirmiş Cengiz Abdullayev. Sıradan bir polisiye roman değil. Üst sıradan bir polisiye roman. Keyifle okunması dileğiyle...
255 syf.
·28 günde·Beğendi·10/10 puan
Azərbaycanı başqa ölkələrdə tanıtmaq.. İmzamızı digər xalqların imzaları içinə daşımaq... Gözəl bir vəzifəni müvəffəqiyyətlə həyata keçirmək.. Oxunmağa layiq olmaq...
255 syf.
·Beğendi·5/10 puan
duzunu desem basa dusmedim men bu kitabi yeni o qeder cetin dilli kitabları varki yazarin bir sehifeni 2 3 defe oxudugum olur. Müellimemden alib oxumusdum bu kitabi 3 neferden gedirdi .. ama dediyim kimi coxda anlaşdira bilmedim kitabi bir gun tekrar oxumaq isdiyerem cunki kime rast gelsem gozel maraqli kitabdi deyir sadece mene mahiyeti catmayib heleki)))
255 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Cengiz Abdullayev'in yazmış olduğu kitaplar, gerçek hayattan gerçek kişilerden oluşan olaylar üzerine kurulu ve beni kitaplarına çeken en büyük unsur.. Kendisinin eski KGB ajanı olması kitaplarında abartıdan uzak ve "vay bee bu kadarda olmaz" dedirten şekilde yazması herhalde yazdığı tüm kitapları almamı sağlayacak.. Cengiz Abdullayev in kitaplarını heceleyerek dahi okusanız asla aksiyon hızının düşmediğini göreceksiniz. Ülkemizde kitaplarına ilgi gösterilmeyen Azeri yazarımızı tavsiye ederim polisiye kitap severler için...
288 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kiktaba nasıl bir yorum yapacağımı bilemedim. Sitede gördüğüm kadarıyla bu kitabı okuduğunu belirten 8. kişiyim, hatta en şanslı 8 kişiden biriyim demek daha doğru olur. Dan Brown, Grange'ın kitaplarını çok beğendim ve okumaya devam ediyorum fakat bu kitap gerçek bir olay olduğu, kitap içerisinde ki şahısların gerçek kişiler olması sebebiyle kurgulanan kitaplardan kat ve kat daha çok beğendim. Kitabı almak isteyenler ya 2. el olarak sahafcılardan ya da eşinizin dostunuzun kütüphanesinde bulabilirseniz okuyabilirsiniz. Maalesef kitap artık basılmıyor. İstihbarat faaliyetlerinde KGB nin CIA ve FBI ile kedinin fare gibi oynamasını ve istihbarat servislerinin nasıl hamle yaptıklarını anlatan harika bir hatıra. Kitap hakkında bilgi vermek istemiyorum ama sadece şunu söylemek istiyorum, parmaklarınızı ısırarak okuyacaksınız...
288 syf.
·4 günde·10/10 puan
Siyasi polisiye türünün en iyi örneklerinden biri. Okurken kitabın içine girmekten kendinizi alamıyorsunuz. Gerçek hayattan izler taşıyor. Belki de gerçek hayatın ta kendisi. Okumuştum, tezim için yeniden okuyorum.
368 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Her dakikası heyecan verici muhteşem bir polisiye romanı. Bir çok romanının kahramanı olan ve muhtemelen yazarın kendisi olan Drongo MOSSAD, Rus ve İran İstihbaratı ile işbirliği içinde önemli bir uluslararası krizi çözüme kavuşturuyor.
255 syf.
Selam
.

Şimdi öyle bir yazar tanıtmak istiyorum ki,
yazarlık dışındaki meziyetlerin anlatmakla bitmez.

Azerbaycan Yazarlar Birliği Sekreteri ve aynı zamanda, SSCB Savunma Bakanlığı Eski KGB ajanı olan yazar, siyasi, klasik ve psikolojik dedektif hikayeleri, casusluk ve suç romanları yazıyor. .

KGB'de ki görevinden istifa ettikten sonra polisiye türünde yazdığı eserlerle dünya çapında bir üne kavuştu. Chingiz Abdullayev, Hukuk profesörlüğü, Doktorası, Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi Fahri Hukuk Doktoru, beş eyaletin özel kuvvet birimlerinin fahri memuru ve de Azerbaycan Edebiyatı'nın da, öncü isimlerinden biri. Ve şüphesiz modern dünya edebiyatının en iyi siyasi dedektif ustalarından.

Dünya çapında 23 ülkede 17 dilde yayınlanan roman ve öykü de dahil olmak üzere 86'dan fazla eser yazdı. Çoğunlukla, Rusça yazılmış. Ki, Azeri lehçesinden daha kolay çevirilsin düşüncesiyle. .

Adı Ian Fleming, Earl Stanley Gardner, Hedley Chase ve Carter Brown gibi dünyaca ünlü dedektif ustalarının yanında yer alıyor. .
.

Deneyimlerine dayanarak kaleme aldığı ilk romanı ‘Mavi Melekler’ uluslararası uyuşturucu şebekelerine karşı SSCB ve İnterpolün işbirliği içinde yürüttüğü operasyonların iç işleyişini konu alıp, açığa vurduğu için o zamanlar yasaklanıyor "devlet sırrı" sorunları nedeniyle üç yıl KGB arşivlerinde yer alıyor ve sonraları, 1988'de yayınlanmasına izin veriliyor.
O dönem kitap büyük bir yankı uyandırmış.
Keyifle okudum ben, bu tarz sevenler için yazarı öneririm. .


Yazarın, Dünya Dedektif Edebiyatının Altın Fonu'nda listelenen dedektif romanları şunlardır:
.
-Mavi Melekler
-Alçaklar Yasası
-Kutsal Olmak Daha İyi
-Herod'un Gölgesi
-Üç Kan Rengi. .
.
.
.

Ne demişti Cahit Zarifoğlu;

“Güzel insanlar biriktirin "nasılsın" yerine
"yüreğin iyi mi" diye soran.... “

Onlar her daim olsun hayatımızda çokça aminnn

De hadi o zaman sevgiyle kalın hoşçakalın #leylidevranca
.
.
.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ali Ekber Aliyev

Yazar istatistikleri

  • 150 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 98 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.