Ali Erden

Ali Erden

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Adı:
Ali Erden
Unvan:
Yazar
1968 yılında sinemanın aşılması olmayan "2001: A Space Odyssey - 2001: Uzay Yolu Macerası" bilimkurgusunu yaptı. Üç yıl sonra yine bir bilimkurgu olan "A Clockwork Orange - Otomatik Portakal" filmini çekti. 1976'da Stephen King'in romanından "Shining - Cinnet" filminden yıllar sonra Vietnam Savaşı'nın cehennemini anlattığı 1987 yapımı "Full Metal Jacket" filmini yaptı. Bu filme, cehennemde iki devre diyoruz.
Kubrick’in bu filmi, Amerika’da ahlakçılık oyunu oynayan muhafazakar basın tarafından saldırıya uğradı. Usta, Amerika’yı terk etti, İngiltere’ye yerleştği ve ölene kadar orada kaldı.
Kubrick’in bu filmindeki kurgu denemeleri gerçekten heyecan verici. Günümüz sinemasında sıkça karşılaştığınız bu kurgu anlatımıyla 1950’lerin seyircisi için hayli kafa karıştırıcı ve içinden çıkılmaz bir durumdu belki de. Bu kurgu günümüz sinemasında, Amerikalı Quantin Tarantino ve Meksikalı Alejandro Gonzales Inarritu gibi postmodern yönetmenlerin filmlerinde bolca yaşıyorsunuz.
1956’da soygun filmi siyah-beyaz “The Killing - Son Darbe” ve 1957’de I. Dünya Savaşı filmi “Paths of Glory - Zafer Yolları” filmlerini çekti. Hepsi siyah-beyaz olan bu filmler şimdi sinema tarihinin mücevherleri olarak değerlendiriliyor.
Richard Strauss’un “Thus Spoke Zarathustra”sını duyduğunuzda bu müziğe kulağınızın aşina olduğunu fark edeceksiniz belki. Bu klasik müziğin patlayan çığlıklarıyla hemen girişte karşılaşıyorsunuz. Staruss bu eserini 1896’da Nietzsche’nin “Böyle Buyurdu Zerdüşt” felsefi romanından ilham alarak bestelemiş.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ali Erden
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.