Ali İsa Nicat

Ali İsa Nicat

Yazar
7.7/10
3 Kişi
·
6
Okunma
·
1
Beğeni
·
325
Gösterim
Adı:
Ali İsa Nicat
Unvan:
Yazar
Bakü'ye gelip yetişinceye kadar çoğu yollarda öldü... Vatandan uzaklarda, üzerinde taşı olmayan, rüzgâr ve yağmur altında kalan yalnız mezarlar.
Sel gelince önce her yeri kaplar, sonra giderek azalır, yaşam tekrar önceki akışına döner. Fakat selin "kalıntıları” orada burada uzun süre kalır, bazen iyi, çoğu zaman ise kötü sonuçlar doğurur.
Rum ilinin Hurufileri Kızılbaş tarikatına Hurufilğin devamı gözüyle bakmaktalar. Mevlana İmameddin Nesimi'nin, Allah ona gani gani rahmet etsin, sadece bir gazeli, ya da bir rubaisi okununca bak gör o zaman ne kadar yiğit sesine ses verecektir.
Erzincan'da, Diyarbakır'da, Sivas'ta Kızılbaşların hepsi kılıçtan geçirilmişti. Kırk bin yiğit geceleyin evinde çoluk çocuğunun gözleri önünde katledildi. Sağ kalanlar ancak kaçarak sultanın öfkesinden kurtuldular.
317 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Azerbaycan Edebiyatında Şah İsmail ile ilgili yazılmış olan ilk edebi eser olduğuna ilişkin bir açıklama yazısı var kitapta. Kitapta Şah İsmail’in henüz iki yaşında iken Lâlası ve birkaç kızılbaş beyi tarafından ölmekten kurtarılması ile başlayıp Çaldıran savaşına kadar olan dönemi akıcı bir dil ile işlenmiş. Bakü’nün ve Tebriz’in alınması ayrıntılı şekilde anlatılmış. Daha sonra, yaklaşık ondört yıllık bir dönem atlanmış ve Çaldıran savaşı ile yeninden anlatıma başlanmış. Çok uzun bir kitap değil. Keyif aldım okurken.

Kitapta Akkoyunlular için savaşırken, zorla götürüldüğü savaştan kaçarak kurtulan bir köylü olan Habip’in köyüne döndüğü, gördükleri ve öldüğü sahne oldukça etkileyiciydi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ali İsa Nicat
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.